Bajnokok Ligája: a Ferencváros 55 év után lesz a Juventus vendége

A Ferencvárosi Torna Club a Vásárvárosok Kupája 1965-ös, jó emlékű fináléja óta először lesz a Juventus vendége, amikor a Bajnokok Ligája csoportkörének negyedik fordulójában Torinóban lép pályára kedden.

Az 55 évvel ezelőtti, 1–0-ra megnyert találkozót Fenyvesi Máté 74. percben szerzett gólja döntötte el, egyben a 31-szeres magyar bajnok egyetlen nemzetközi trófeáját eredményezte.

A mostani összecsapáson viszont óriási meglepetés lenne, ha vendéggyőzelemmel érne véget, még akkor is, ha a Juventus ezúttal több kulcsjátékosát kénytelen nélkülözni sérülés miatt. A hírek szerint a nyáron kinevezett vezetőedző, Andrea Pirlo ezúttal a védő Leonardo Bonucci és Giorgio Chiellini, valamint a szélső walesi Aaron Ramsey játékára sem számíthat. Persze sztárokban így sem lesz hiány, ott lesz a védelem tengelyében a holland Matthijs de Ligt, elöl pedig a spanyol Álvaro Borja Morata Martín és az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo rohamozza majd Dibusz Dénes kapuját. A portugál világsztár ráadásul kezdi visszanyerni formáját koronavírusos megbetegedése után.

A zöld-fehérek a Juventushoz hasonlóan győzelemmel melegítettek a torinói meccsre: a Budapesti Honvéd otthonában 1–0-ra diadalmaskodtak, így idénybeli 19 tétmérkőzésükből csupán kétszer veszítettek: az FC Barcelona vendégeként és a Puskás Arénában a Juventustól kaptak ki a BL csoportkörében.

Az ukrán Szerhij Sztanyiszlavovics Rebrov vezetőedző vélhetően a magyar válogatott védőjére, Botka Endrére nem számíthat, mivel koronavírusos személlyel érintkezett, így ő házi karanténban van. A játékosok pedig minden bizonnyal javítani szeretnének a három héttel ezelőtti teljesítményükön, mivel akkor úgy kaptak ki 4–1-re a Zebráktól, hogy a csapatra egyáltalán nem jellemző koncentrációs hibák jellemezték a játékot, elsősorban a védelmet, így jószerivel két gólt ajándékba kapott a Juventus.

A találkozó mindkét csapat számára fontos lesz, mivel a hazaiak sikerükkel szeretnének versenyben maradni a csoportelsőségért az eddig százszázalékos FC Barcelonával, míg a rosszabb gólkülönbségével sereghajtó magyar együttes egy esetleges bravúros pontszerzéssel megelőzhetné a harmadik helyen álló Mircea Lucescu edzette Dinamó Kijevet.

A legrangosabb európai kupasorozatban kilencszer döntős, ebből kétszer, 1985-ben és 1996-ban győztes Juventus története során az FTC-n kívül további négy alkalommal találkozott magyar riválissal: 1973-ban a BEK negyeddöntőjében a torinói 0–0 után idegenben szerzett gólokkal (2–2) búcsúztatta az Újpestet, 1979-ben a Kupagyőztesek Európa Kupája első fordulójában a Győri ETO-t ejtette ki 3–2-es összesítéssel (2–0, 1–2). A Ferencváros a Juventuson kívül kétszer mérte össze tudását olasz ellenféllel, 1966-ban a BEK negyeddöntőjében a Milánói Internazionaléval szemben maradt alul 5–1-es összesítéssel (0–4, 1–1), majd a VVK-ban az 1967–1968-as idény elődöntőjében a Bolognát verte 5–4-es összesítéssel (3–2, 2–2).

A kedden 22 órakor kezdődő zárt kapus összecsapást, amelyen a német Daniel Siebert fújja majd a sípot, az m4sport is élőben közvetíti (valószínűleg geokódolással).

A G-csoport másik keddi találkozóján az FC Barcelona a Dinamó Kijev vendége lesz. A meccs esélyesei azzal együtt is a katalánok, hogy a spanyol bajnokságban csak bukdácsolnak, nyolc kör alatt mindössze 11 pontot gyűjtöttek, így jelenleg csupán a 12. helyen állnak a La Ligában, az ukránok viszont tíz forduló után vezetik hazájuk bajnokságát.

Gulácsiék a továbbjutás küszöbére érhetnek Párizsban

A magyar válogatott Gulácsi Pétert és Willi Orbánt is foglalkoztató RB Lipcse óriási lépést tehet a továbbjutás kiharcolása felé kedden este a Paris Saint-Germain vendégeként a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörének negyedik fordulójában.

A nyolcaddöntőbe kerülés szempontjából a H-csoportban a lipcseiek mellett az élen álló Manchester United van kedvező helyzetben. Ha az angolok otthon legyőzik a török Isztambul Basaksehirt és Gulácsiék is megverik a PSG-t, akkor már csak matematikai esély marad arra, hogy az MU és az RB Lipcse ne jusson a 16 közé.

A párizsiaknál várhatóan kedden is hosszú lesz a kényszerűen hiányzók sora: a német Thomas Tuchel vezetőedző eltiltás miatt a kongói–francia Presnel Kimpembére és a szenegáli Idrissa Gana Gueyére sem számíthat, a sérültek között pedig ott van az olasz Marco Verratti, a német Thilo Kehrer, az argentin Mauro Emanuel Icardi Rivero, a spanyol Ander Herrera Agüera, a német Julian Draxler és a spanyol Juan Velasco Bernat is. A legnagyobb sztárok, így a brazil Neymar, Kylian Mbappé Lottin, valamint Ángel Di María ugyanakkor vélhetően pályára lépnek a Parc de Princesben. Hiányzók a másik oldalon is akadnak, de Julian Nagelsmann lipcsei tréner szombaton így is – egyes játékosok pihentetése mellett – erős kezdő tizenegyet tudott pályára küldeni.

A csoport másik meccsén a manchesteriek visszavágásra készülnek, november 4-én ugyanis meglepetésre 2–1-re kikaptak Isztambulban, a története harmadik BL-meccsét játszó Basaksehirtől. A United ráadásul a csoportelsőség szempontjából is nagyon kedvező helyzetbe kerülhet, ha megveri a török együttest.

Az E-csoportban a lényegi kérdések kis túlzással már mostanra eldőltek, a Chelsea és az FC Sevilla egyformán 7 pontot gyűjtött, míg az FK Krasznodar és a Stade Rennes 1–1 ponttal a harmadik és a negyedik helyen áll a csoportban. Kedden a Chelsea Franciaországban, míg az FC Sevilla Oroszországban lép pályára, és mindkét vendégcsapatnak elegendő egy döntetlen ahhoz, hogy bebiztosítsa a nyolcaddöntőbe jutást.

Jóval kiegyenlítettebb a küzdelem az F-csoportban, ahol a három kör után éllovas Borussia Dortmund van kedvező helyzetben. A német csapat most a papíron leggyengébb ellenfelét, a belga Club Brugge-t fogadja, amelyet a legutóbbi fordulóban idegenben 3–0-ra győzött le. A dortmundiak jó formában várják az összecsapást, szombaton este Berlinben nyertek 5–2-re a Hertha ellen, a 20 esztendős norvég Erling Braut Håland pedig mesternégyest ért el. A Brugge az első fordulóban meglepetésre Szentpétervárott megverte a Zenitet, majd otthon döntetlent játszott az SS Lazióval, így most 4 pontja van, és még maradt esélye a továbbjutásra. A belgák ugyanakkor egy keddi vereséggel nehéz helyzetbe kerülhetnek, különösen úgy, hogy a papírforma szerint a Lazio hazai pályán legyőzi majd a csoport utolsó helyén álló, egypontos Zenitet.

A keddi programban az E-csoport két mérkőzése 19.55 órakor kezdődik, a többi összecsapást 22 órától rendezik.

Bajnokok Ligája, csoportkör, 4. forduló:

E-csoport: • Stade Rennes (francia)–Chelsea (angol) – élőben közvetíti a Look Sport+, a DigiSport1 és a Telekom Sport2 tévéadó • FK Krasznodar (orosz)–FC Sevilla (spanyol) – Look Sport, DigiSport2 és Telekom Sport3. A csoport állása: 1. Chelsea 7 pont (7–0), 2. Sevilla 7 (4–2), 2. Krasznodar 1 (3–8), 4. Rennes 1 (1–5).

F-csoport: • SS Lazio (olasz)–Zenit Szentpétervár (orosz) – Telekom Sport4 • Borussia Dortmund (német)–Club Brugge (belga). Az állás: 1. Dortmund 6 pont, 2. Lazio 5, 3. Brugge 4, 4. Zenit 1.

G-csoport: • Torinói Juven-tus (olasz)–Ferencvárosi Torna Club – Look Sport, DigiSport4 és Telekom Sport2 • Dinamó Kijev (ukrán)–FC Barcelona (spanyol) – Look Sport+, DigiSport1 és Telekom Sport1. Az állás: 1. Barcelona 9 pont, 2. Juventus 6, 3. Dinamó Kijev 1 (3–6), 4. FTC 1 (4–11).

H-csoport: • Paris Saint-Germain (francia)–RB Lipcse (német) – Look Sport3, DigiSport2 és Telekom Sport3 • Manchester United (angol)–Isztambul Basaksehir (török) – Look Sport2 és DigiSport3. Az állás: 1. MU 6 pont (8–3), 2. Lipcse 6 (4–6), 3. PSG 3 (4–4), 4. Basaksehir 3 (2–5).