Abszurd drámák az 5. Interferenciák Fesztiválon

Beckett és Ionesco – A játszma vége, Az utolsó tekercs, Rinocéroszok

Abszurd drámák az 5. Interferenciák Fesztiválon
A Kolozsvári Állami Magyar Színház által kétévente megszervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál november 24-e és december 4-e között zajlik, mottója: Az idegen odüsszeiája. Az abszurd színház, az idegen és idegenség érzése szorosan összefügg, hiszen az abszurd drámák középpontjában az emberi lét idegensége és értelmetlensége áll.

November 27-én, vasárnap a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadásában Samuel Beckett A játszma vége című darabja tekinthető meg este 7 órától a nagyszínpadi stúdiótérben. Tompa Gábor, a produkció rendezője kifejtette: „A játszma vége olyan mű, ami hihetetlen precizitást követel meg az alkotóktól, mivel elsősorban zenei felépítésű. Olyan, mint egy partitúra. Beckett drámái viszont a zárt forma ellenére annyira gazdagok, sokrétűek, hogy szinte kikövetelik maguknak, hogy visszatérjünk hozzájuk. Annyira metaforikusak, hogy folyamatosan lehet reflektálni velük a mindennapi életre.”

November 28-án, hétfőn este 7 órától a Luxemburgi Nemzeti Színház társulata lép fel a nagyszínpadon, Eugène Ionesco Rinocéroszok című művét Frank Hoffman rendezésében láthatják az érdeklődők. A történet szerint egy képzeletbeli vidéki kisvárosban Jean, az autoriter és ugyanakkor megalkuvó férfi szemére hányja hanyag életvitelét barátjának, Bérenger-nak, a társadalom szélére sodródott alkoholistának. Miközben beszélgetnek, elsétál egy rinocérosz.

„Régen megtapasztaltam már a fanatizmust, félelmetes élmény volt… A fanatizmus eltorzítja az embereket – megfosztja őket emberségüktől. Testileg úgy éreztem, hogy nem emberi lényekkel állok szemben, hogy nem tudok szót érteni velük… Az az ötletem támadt, hogy ezeket az állati sorba süllyedt embereket egy állat vonásaival ábrázoljam.” Ezekkel a szavakkal Eugène Ionesco barátja, Denis de Rougemont író élettapasztalatát gondolja tovább, aki egy alkalommal megélte azt a kollektív hisztériát, amellyel a tömeg Hitler érkezését várta. Ez a Rinocéroszok kiindulópontja, ma azonban inkább a tömeghisztériák, a ráció leple mögé rejtőző gondolati járványok ellen írt műként értelmezhető. Frank Hoffmann radikálisan új megközelítésben, új nézőpontból láttatja a darabot. Lassan maga a néző is rinocérosszá válik.

A fesztivál zárónapján, december 4-én ismét egy Beckett-mű következik a színház stúdiótermében. Az utolsó tekercs című monodrámát a lengyelországi Teatr ZAR hozza el Kolozsvárra Alessandro Curti előadásában. Az utolsó tekercs a Beckett csend-architektúrája által keltett csodálatból született. Az élet hangokba való beépítése, ahogyan önmagunkat körbevesszük a hanggal – erre a szerkezeti alapmotívumra épül az előadás, lehetővé téve, hogy megkérdőjelezzük és megerősítsük hitünket abban, hogy maga a színház is időkapszula. Középpontjában mindig ott lesz a csend, vagy annak átmeneti színpadi helyettesítője, a szünet.

A fesztivál programjában szereplő tíz nagytermi előadásra Interferences Grand2016 néven 200 lejért kedvezményes jegycsomag vásárolható; jegyek elővételben a www.biletmaster.ro weboldalon vásárolhatók, vagy személyesen a színház jegypénztárában. A teljes program elérhető a fesztivál honlapján (http://www.interferences-huntheater.ro/2016/).

(A borítókép Birgit Hupfeld felvétele, jelenet a Luxemburgi Nemzeti Színház Rinocéroszok című előadásából)