A Johnson&Johnson oltóközpontok is elérhetők lesznek az oltásplatformon

A Johnson&Johnson oltóközpontok is elérhetők lesznek az oltásplatformon
Elkezdett dolgozni az oltási platform optimalizálásán a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) a Speciális Távközlési Szolgálattal (STS) közösen, hogy a 12 és 15 év közötti kiskorúak oltásra való előjegyzését is lehetővé tegyék a szülők felhasználófiókján keresztül, mihelyt az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezi a Pfizer vakcinával történő immunizálásukat – tájékoztatott ma, a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján Valeriu Gheorghiţă a bizottság elnöke. Hozzátette: a hét végéig, de legkésőbb a jövő hét elejéig azt is megoldják, hogy a platformon a Johnson&Johnson által előállított védőoltással immunizáló oltóközpontok is elérhetővé váljanak.

Mivel ebből az oltóanyagból elégséges egy adag beadatása, a platform jelenlegi beállításain változtatni kell, hiszen az jelenleg automatikusan időpontot javasol az ismétlőoltásra is, amire ebben az esetben nem lesz szükség.

Gheorghiţă bejelentette azt is, hogy további oltóközpontokat nyitnak a határátkelőknél – például Nagylakon vagy Borsnál – és a repülőtereken is, hogy lehetőséget nyújtsanak a hazatérő külhoni román állampolgároknak az oltás beadatására.

A CNCAV elnöke arról is beszámolt, hogy országszerte 1403 családorvos kapcsolódott be az immunizációba. Elmondta: a családorvosi rendelők között Johnson&Johnson, Moderna és AstraZeneca vakcinákat osztottak szét. A legtöbben, 1373-an a Johnson&Johnson vakcinát kaptak. Ebből az oltószerből közel 65 ezret osztottak szét, és több mint 29 ezret már be is adtak az igénylőknek. A katonaorvos szerint a családorvosok által eddig beoltott személyek 56 százaléka vidéken, 44 százaléka pedig városon élt. Megyénként május 17-éig a legtöbb koronavírus fertőzés elleni védőoltást Temes (2395), Dâmboviţa (1543), Călăraşi (1523) és Dolj (1035) megyében adták be. A vidéken dolgozó családorvosok a legtöbb adagot, 1118-at Călăraşi megyében adták be, majd Dâmboviţa (930), Temes (850), Dolj (723) és Bihar (587) megye következik a sorban – részletezte Valeriu Gheorghiţă. 

A katonaorvos arról is beszélt, hol a legnagyobb az átoltottsági mutató a lakosságszámhoz viszonyítva. Elmondta: Bukarestben, illetve Kolozs és Szeben megyében a legnagyobb a lakosságarányos átoltottság, a rangsor másik végén Giurgiu, Botoşani és Suceava megye áll. Gheorghiţă szerint a lista élén a főváros áll, ahol a lakosság 35,7 százaléka megkapta már az oltást. A megyék sorrendje Kolozs (32,77%), Szeben (26,2%), Brassó (25,4%) és Temes (24,8%). A katonaorvos szerint az átoltottság szerint a lista végén Neamţ (13,35%), Bákó (12,65%), Giurgiu (12,49%), Botoşani (12,2%) és Suceava (11,4%) megye kullog.

Az aktív oltásközpontok száma országos szinten eléri a 987-et, ezekben összesen 1461 oltópont működik. 706 központban (1099 oltópontnál) a Pfizer vakcinájával (ezek közül 38-ban még mindig vannak várólisták), 130-ban (157 oltópontnál) a Moderna vakcinájával (kettőben van várólista), 148-ban (201 oltópontnál) az AstraZeneca termékével oltanak. 21 megyében a mai nap folyamán a családorvosi rendelőkben működő oltópontok mellett 41 más oltópontot helyeztek működésbe, ahol a Johnson&Johnson védőoltással immunizálnak. Ebből a vakcinából osztanak szét további adagokat a mobil oltópontok és a drive-thru központok számára – mondta el Gheorghiţă a sajtóértekezleten.

A héten az egészségügyi intézményekben is beindult az oltáskampány. Valeriu Gheorghiţă szerint az ország 367 állami kórházából 322-ben nyitottak oltóközpontokat (ezek közül 198-ban már korábban is oltottak). A katonaorvos szerint a kampányba bekapcsolódhatnak a magánkórházak is.

Az elmúlt hétvégén 29 oltásmaratont szerveztek, amelyeken több mint hatvanezer személyt immunizáltak – összegezte a CNCAV elnöke.