A Báthoryban lelte meg őrzőit a Mauksch–Hintz-ház

A Báthoryban lelte meg őrzőit a Mauksch–Hintz-ház
A Báthory István Elméleti Líceum örömmel kapcsolódott be az Örökségünk őrei nevű műemlékvédő kezdeményezésbe. Csapatunk a Kolozsvár főterén álló Mauksch–Hintz-házat fogadta örökbe – amelyet a város lakói leginkább a földszintjén berendezett gyógyszerészeti múzeumról ismernek –, mert úgy gondoltuk, hogy ez a patinás, régi ház az utóbbi időben méltatlanul elhanyagolt állapotba került. Népszerűsítése által szeretnénk felhívni a kolozsváriak figyelmét erre a megviselt építészeti értékre, ezáltal ösztönözni az illetékeseket a felújítás szükségességére.

Tudomásunk volt róla, hogy a Hintz család visszakapta az ingatlant, ezért levélben megkerestük a ház tulajdonosát, Hintz Gábort, aki jelenleg Németországban él. Gyermekkorában ebben a házban lakott, ráadásul iskolánk tanulója volt, így még jobban örültünk, hogy megismerkedhettünk vele. Sajnos személyesen nem találkozhattunk, de néhány levelet váltottunk a világháló segítségével. Levelében (amit megtekinthetnek Facebook-oldalunkon: Mauksch-Hintz house) bátorító szavakat olvashattunk, és a ház rövid történetét is megismerhettük. A tulajdonos elmondta ugyanakkor azt is, hogy ő is szeretné, ha a ház visszakapná régi pompáját, hiszen ez a Főtér egyik legszebb, legrégebbi és emellett egyik legjellegzetesebb épülete.

Fontosnak tartottuk, hogy logótervező versenyt hirdessünk iskolánk diákjainak körében. Sok nagyszerű rajzot kaptunk, a legjobbakból szerkesztettük logónkat, amely a házat ábrázolja, de feltünteti a gyógyszertár alapítási évét, a gyógyszerészet jelképét, a kígyót, valamint a család monogramját, amelyet a Báthory-sárkány foglal keretbe.

Sikerült felkutatnunk jónéhány dokumentumot, amelyekből kikerekedett a család és a patika története. Mauksch Tóbiás 1766-ban gyógyszertárat nyitott a házban, és egy falfeliraton megemlékezett a város korábbi patikusairól 1573-mal kezdődően. Találtunk egy rendelkezést is, amit Mauksch Tóbiás 1793-ban írt az akkor mindössze 12 éves fiának – utódjának – amelyben részletes tanácsokkal látta el a jövendő gyógyszerészt. Ezt az iratot Orient Gyula gyógyszerész, orvos és tudománytörténész tárta fel, akinek gyógyszerészeti gyűjteményéből hozták létre 1954-ben a mai Gyógyszerészettörténeti Múzeumot. Az épületben az 1949-es államosításig gyógyszertár működött, addig több tulajdonost váltott, és több változtatáson esett át. A rendszerváltozás után az akkor már Németországban élő Hintz család elindította a visszaigénylési folyamatot, amely hosszas pereskedés után vezetett csak eredményre.

Karácsony előtt a kisiskolásoknak varázsoltunk ünnepi hangulatot gyógyszerész módra: kézműves foglalkozásokon bájitalos üvegeket készítettünk, az általunk rajzolt kifestőkönyvet színeztük az előkészítősökkel, szeretettel töltöttük meg gyógyszeres üvegeinket, hiszen ez a legjobb gyógymód.

Külön örömünkre szolgált, amikor csapatunk egyik tagja azzal lepett meg minket, hogy iskolánk Club Technik 3D csapatával közreműködve elkészítette a ház 3D-s kisebb változatát, aminek elkészüléséről videót is láthatnak Facebook-oldalunkon.

Nemrég meglátogattuk a házat is, Czikó Gyula körbevezetett, megmutatta a gyönyörű szobákat, a háromemeletes padlást, ahol régen a gyógynövényeket szárították, amely mára viszont nagyon rossz állapotba került, akárcsak az egykor szebb napokat látott borospince is. Az viszont örvendetes volt, hogy jelenleg dolgoznak a felújításán. Látogatásunkról kisfilm is készült, amit szintén meg lehet nézni a Facebook-oldalunkon.

A közeljövőben versenyeket akarunk szervezni iskolánk diákjai számára, hogy minél többen megismerkedjenek a Mauksch–Hintz-ház történetével és városunk építészeti értékeivel.

Albert-Nagy Henrietta