Vizes vb: Márton Richárd a hetedik

A fukuokai vizes világbajnokság medencés úszóversenyeinek negyedik napján, szerdán egyetlen magyar érdekeltségű döntőt rendeztek: férfi 200 méter pillangón Márton Richárd a hetedik lett. Eldőlt ugyanakkor, hogy holnap is lesz kinek szorítani: Németh Nándor, de a világcsúcstartó David Popovici is bejutott a 100 m gyors csütörtök délutáni döntőjébe; előbbi a párizsi indulási jogot is megszerezte.

Márton Richárd (borítóképünkön, fotó: MTI/Ilyés Szabolcs) 1:55.02 perces idővel végzett a hetedik helyen a 200 m pillangó döntőjében. A 23 éves magyar versenyző, aki az elődöntőben 1:54.54 perces idővel megjavította a tavalyi, római Európa-bajnokság döntőjében úszott egyéni csúcsát (1:54.78) – és aki a világcsúcstartó olimpiai bajnok, egyben címvédő Milák Kristóf hiányában ebben a számban egyedül képviselte a magyar színeket –, a fináléban szokásához híven erősen kezdett, 50 méternél elsőnek fordult, a táv felénél pedig második volt. Riválisai ezt követően feljöttek rá, az utolsó fordulót hatodikként vette, végül hetedikként csapott célba.

Ezt megelőzően a szerda délelőtti előfutamokból három magyar, Németh Nándor, Kapás Boglárka és Jakabos Zsuzsanna jutott tovább.

Az előfutamokat a magyarok közül Komoróczy Lora Fanni nyitotta, 50 méter háton a 17 éves versenyző a szám tavalyi junior világbajnokaként 28.29 másodperccel – 21 századra megközelítve egyéni legjobbját – zárt, mindössze öt századdal maradt le a továbbjutástól, így a 17. lett.

Férfi 100 méter gyorson 12 előfutamot rendeztek, Németh Nándor az utolsó előttiben, Szabó Szebasztián az utolsóban kapott helyet. Németh, aki a tavalyi vb-n hatodik volt, 48.21 másodperccel, összesítésben a 14. helyen továbbjutott, és teljesítette a párizsi olimpia szintidejét (48.34) is. Szabó 48.36 másodperces idővel csapott célba, így 2 századdal, de kicsúszott az elődöntőből, és a 17. lett, ugyanakkor elmondta, jó ez így, hiszen továbbra is az 50 méter gyorsra koncentrál. Továbbjutott a román színek tegnapi egyetlen képviselője is, David Popovici, aki az utolsó előfutamban másodikként, 47,90-nel csapott célba – a szám világcsúcstartója tavaly a római Eb-n 46,86-ot úszott. Mostani úszása – amellyel indulási jogot szerzett a párizsi olimpiára – a 6. idő volt a mezőnyben; az előfutamokban egyébként a 200 m egy nappal korábbi világbajnoka, a brit Matthew Richards (47,59) volt a leggyorsabb.

Délután Németh Nándor – aki 2021-ben a tokiói olimpián nyolcadik volt – óriási lendülettel kezdett és ez ki is tartott, így 47.62 másodperces egyéni csúccsal (hét századot tudott javítani), a negyedik idővel jutott döntőbe. Németh egyébként megnyerte elődöntős futamát, amelyben éppen Popovici társaságában úszott –  utóbbi 47.66-tal, másodikként csapott célba, összességében az 5. idő az övé. A másik elődöntőt a már említett Matthew Richards nyerte, 47.47-tel. A szám döntőjét csütörtökön, romániai idő szerint 14.21 órakor rendezik.

Visszatérve a szerda délelőtti programra, férfi 200 méter vegyesen Telegdy Ádám 2:01.82 perces teljesítménnyel a 26. lett. Őt felesége, Kapás Boglárka, valamint Jakabos Zsuzsanna követte 200 méter pillangón – előbbi 2019-ben Kvangdzsuban világbajnoki címet nyert ebben a számban. A két magyar közel azonos idővel (Kapás: 2:10.18, Jakabos: 2:10.73)  a 13. és a 14. helyen jutott tovább. A délutáni elődöntőben a két magyar közül elsőként a kilencedik világbajnokságán szereplő Jakabos ugrott medencébe, a délelőtt úszott idején alaposan rontott, így 2:11.23 másodperccel a 15. helyen zárt. Ezt követően Kapás is búcsúzott, az 1-es pályán úszó magyar versenyző szokásához híven lassabban kezdett riválisainál, ezúttal azonban híres hajrája sem volt az igazi, így 2:09.56 perccel futamában az utolsó, összesítésben a 13. lett.

Ismét visszakanyarodva a délelőtti programra, az a 4x100 méteres vegyes vegyesváltók selejtezőjével zárult, a Székely Áron, Sebestyén Dalma, Komoróczy Lora Fanni, Mészáros Dániel összeállítású magyar staféta 3:56.82 perces idővel a 21. helyen végzett, ezzel nem jutott döntőbe.

Ami pedig a további mai döntőket illeti, a kínai úszók két aranyérmet nyertek, és akárcsak a nyitónapon, ezúttal is aranyérem nélkül maradtak a világbajnokságok történetében legeredményesebb amerikaiak. Férfi 800 méter gyorson az ausztrál Samuel Short és a tunéziai Ahmed Hafnaui hasonlóan nagy különcsatát vívott egymással, mint vasárnap a 400-as döntőben, ám ezúttal az afrikai olimpiai bajnok bizonyult jobbnak, míg Mollie O'Callaghan világcsúccsal nyert 200 méter gyorson – 1:52.85 perces idővel csapott célba, ezzel az olasz Federica Pellegrini 2009-es római, cáparuhás, 1:52.98-as rekordját adta át a múltnak. Ez volt a legrégebb óta érvényben lévő világcsúcs a nőknél.

A mai döntők eredményei:

férfiak: 800 m gyors, világbajnok: Ahmed Hafnaui (Tunézia) 7:37.00 perc, 2. Samuel Short (Ausztrália) 7:37.76, 3. Bobby Finke (Egyesült Államok) 7:38.67;   200 m pillangó, világbajnok: Léon Marchand (Franciaország) 1:52.43 perc, 2. Kryzsztof Chmielewski (Lengyelország) 1:53.62, 3. Honda Tomoru (Japán) 1:53.66, ...7. MÁRTON RICHÁRD 1:55.02; 50 m mell, világbajnok: Csin Haj-jang (Kína) 26.29 másodperc, 2. Nick Fink (Egyesült Államok) 26.59, 3. Szun Csien-jun (Kína) 26.79;

nők: 200 m gyors, világbajnok: Mollie O'Callaghan (Ausztrália) 1:52.85 perc – világcsúcs, 2. Ariarne Titmus (Ausztrália) 1:53.01, 3. Summer McIntosh (Kanada)  1:53.65;

4x100  m vegyes vegyesváltó, világbajnok: Kína (Hszü Csia-jü, Csin Haj-jang, Csang Jü-fej, Cseng Jü-fej) 3:38.57 perc, 2. Ausztrália 3:39.03, 3. Egyesült Államok 3:40.19.

A csodaszarvas történetét dolgozza fel a magyarországi vizes világbajnokság vasárnap esti záróshow-ja; a nagyszabású újcirkuszi és táncprodukcióban több mint kétszázan lépnek fel a Papp László Sportarénában.