Női kosárlabda Eb: Egy ponton múlt – a 9–12. helyen zártak a magyarok

A magyar válogatott 49:48-ra kikapott az olasz csapattól a Csehországban rendezett női kosárlabda Európa-bajnokságon a negyeddöntőbe jutásért rendezett keddi mérkőzésen, így a 9–12. helyen zárt. Az előző, magyar–román rendezésű 2015-ös kontinenstornán a 14–20. helyen zárt a Svitek-csapat.

Az olaszok – akik két győzelemmel és egy vereséggel szerezték meg a B-csoport második helyét – a magyarokhoz hasonlóan 1/3-as győzelmi mérleggel a zártak. Ami a két gárda egymás elleni eredményeit illeti, 1950 óta már 24-szer találkoztak, és a magyarok 13–11-re vezettek. A legutóbbi összecsapást a 2005-ös Eb kvalifikációjában a magyar csapat nyerte 82:67-re.

A párharc 25. csatája rekkenő hőségben kezdődött Királyváradon, ugyanis a cseh rendezők a kinti kánikula ellenére még hétfőn lekapcsolták a Hradec Kralove Arena klímaberendezését, így trópusi körülmények és izzadó szurkolók várták a csapatokat. 9:2-vel kezdtek a remekül védekező magyarok, jött is az oalsz időkérés, amely eredményeként az ellenfél két pontra felzárkózott a nyitónegyed végén, s a folytatásban egy 14:2-es rohammal 24:16-ra elhúzott. A nagyszünetben 29:21 volt az állás.

Térfélcsere után három és fél perc alatt egyenlített a magyar csapat (29:29), majd Simon Zsófia triplájával átvette a vezetést (34:31). Ekkor az olaszok dobtak feltűnően gyengén, így az utolsó negyed 40:34-es magyar vezetésről indult. Hamarosan már nyolc pont volt a különbség (44:36), de a sok hibával tarkított, kiélezett csatának korántsem volt vége. Az utolsó perc 49:48-as olasz vezetésről kezdődött. Hallatlan izgalmak közepette egyik gárda sem talált már a gyűrűbe, így a rivális minimális különbséggel nyert.

A szlovák Stefan Svitek szövetségi kapitány csalódottan összegzett: „Szomorú vagyok, ezt a meccset bármelyik csapat megnyerhette volna, mindent kiadtunk magunkból a pályán. Tanulunk ebből a vereségből is, és úgy érzem ennek ellenére nagy lépést tettünk előre”.

Végeredmény, női kosárlabda Eb, a negyeddöntőbe jutásért: • Olaszország–Magyarország 49:48 (12:14, 17:7, 5:19, 15:8).