Markó Attila: nem a bíróságon hozták az ellenem szerdán kihirdetett ítéletet

Markó Attila: nem a bíróságon hozták az ellenem szerdán kihirdetett ítéletet
Markó Attila volt kisebbségügyi államtitkár szerint nem a bíróságon, hanem valahol máshol hozták az ellene szerdán kihirdetett ítéletet, amelyben a bukaresti táblabíróság túlértékelt kártérítések ügyében öt év letöltendő szabadságvesztést szabott ki.

A volt politikus a Facebookon tett bejegyzésben kommentálta csütörtökön a távollétében hozott ítéletet. “Milliószor elmondtam már, hogy a kárpótlási ügyekben soha egy vasat sem kaptam. Azt is elmondtam, hogy nincs tudomásom azokról a disznóságokról, amelyeket egyik vagy másik bizottsági tag elkövetett (vagy azzal vádolják). Ahogy azt is csak megismételni tudom, semmilyen törvényi kötelezettségem nem volt ismerni az ingatlan-felértékelés szakmai szabályait, hogy kétségbe tudjam egyáltalán vonni a felértékelők által megállapított összegeket. Elítéltek tehát egy olyan bűncselekmény miatt, amiről nem is tudhattam, és egy olyan tényállás alapján, amit az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánított. Sehol a demokratikus világon nem lehet ismeretlenül elkövetni egy szándékos bűncselekményt” – fogalmazott az RMDSZ volt politikusa.

Markó Attila megismételte, hogy már rég nem hisz a román igazságszolgáltatásban. A Magyarországon tartózkodó politikus hangsúlyozta: csúszópénzt nem fogadott el, a kárpótlási bizottságban végzett munkájáért a havi fizetése egy százalékának megfelelő üléspénzt kapott. Mint felidézte: az alkotmánybíróság ítélete szerint csak abban az esetben vádolható valaki azzal, hogy munkája elégtelen végzésével hivatali visszaélést követ el, ha egy törvényben előírt kötelezettséget szeg meg. Neki pedig nem volt kötelessége ismerni az ingatlan-felértékelés szakmai szabályait, hogy kétségbe tudja vonni a hivatásos felértékelők által megállapított összegeket.

Mint fogalmazott, nincs kétsége afelől, hogy vannak bírók, akik a döntések előtt egyeztetnek az ügyészekkel, a titkosszolgálatokkal. Erre utalt azzal a megállapításával, hogy a döntését nem a bíróságon hozták.

„És hadd kapcsolódjak végül egy kicsit a tegnapi Kövesi kijelentésekhez is. Az a mód, ahogy kiejti a száján, hogy „a vádlottak fesztiválja” pontosan azt igazolja vissza, amit sokan állítunk az ügyészállamról: attól a pillanattól kezdve, hogy épp ők valakit megvádolnak, azzal a társadalom szemeteivé degradálják, sikeresen beépítik a köztudatba annak eleve bűnösségét. Hát bocsánat, kedves Kövesi-félisten, kedves szekus ügyészek! A vádlottnak még akkor is joga van megszólalni, védelmében minden eszközt fel- és kihasználni, ha nektek épp nem tetszik, amit mond. Egyébként én nem is jártatnám a számat, ha egy körömfeketényi bűnöm lenne. De nincs. És attól még, hogy nem hiszek a román igazságszolgáltatásban, mindig fel fogom emelni a szavam az igazságtalanság ellen!” – vélekedik Markó Attila.

Az első fokon eljáró táblabíróság szerdán letöltendő börtönbüntetésre ítélte a vádlottak többségét a túlértékelt kártérítések perében.

A korrupcióellenes ügyészség (DNA) szerint az ügy 12 vádlottja - köztük a kártérítési bizottság nyolc tagja - csaknem 85 millió eurós kárt okoztak a román államnak azáltal, hogy a piaci értéknél nagyobb kártérítést ítéltek meg a kommunizmus idején államosított ingatlanokért.

Markó Attilát 2014-ben jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték amiatt, hogy az illetékes restitúciós testület tagjaként hozzájárult egy államosított sepsiszentgyörgyi egyházi ingatlan - a Székely Mikó Kollégium - visszaszolgáltatásához.

Miután az RMDSZ politikusa ellen a kártérítési bizottság kollektív felelősségének elve alapján további restitúciós ügyekben is vádat emeltek, Markó Attila bejelentette: Magyarországon keres menedéket, mert nem bízik már a román igazságszolgáltatásban. A mostani ítéletet távollétében hozták meg, Románia korábban nemzetközi körözést adott ki ellene.