Ingyenesen közzéteszik a Cigánymesék című sorozat epizódjait

Ingyenesen közzéteszik a Cigánymesék című sorozat epizódjait
Márciustól kezdődően ingyenesen közzéteszik a kecskeméti rajzfilmstúdióban egyedi 3D technikával készült Cigánymesék című sorozat mind a 13 epizódját. Az első rész március 4-től látható a Kecskemétfilm Kft. Youtube-csatornáján, majd minden szombaton újabb résszel gazdagodik a kínálat – közölte a rajzfilmstúdió az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a 13 részes sorozatot a kecskeméti rajzfilmstúdió egyik alapító tagja, Horváth Mária rendező, művészeti vezető indította útjára. Mint írják, a mesék az élet teljességéről, hűségről, szerelemről, vándorlásról, a cigányok eredettörténetéről, a humorukról, a család és az anya fontos szerepéről szólnak. Az epizódokat átjárja a cigány lélek gazdagsága, miközben bemutatnak egy-egy elfeledett szakmát: a kosárfonást, a teknővájást, a jóslást, a vályogvetést vagy akár a kovácsmesterséget – fogalmaznak a közleményben, kiemelve: a sorozatban tündér- és eredetmesék mellett szerelmes, csodás, tanulságos és hétköznapi történetek is láthatók.

A különleges 3D technikával 2020-ban készült sorozat rendezői Horváth Mária, Szoboszlay Eszter, Balajthy László és Tóth-Pócs Roland. A történeteket Bari Károly és Daróczy Ágnes gyűjtéseiből, valamint Szécsi Magda és Jónás Tamás meséiből Czipott Géza és Böszörményi Gyula írták filmre. A mesélő Nyakó Júlia, a zeneszerző Oláh József, a Parno Graszt együttes vezetője volt, a képi inspirációt pedig Orsós Teréz naiv festményei adták. A Nemzeti Filmintézet támogatásával készült alkotás izgalmasan mutatja be a cigányság kultúrtörténeti és néprajzi hagyományait. Az alkotók célja, hogy „e gyönyörű mesék közkinccsé legyenek, s ezzel hozzájáruljanak a világ sokszínűségének elfogadásához” – olvasható a közleményben.    

A sorozat epizódjai számos díjat nyertek szerte a világon, egyebek mellett 2015-ben a Cartoons on the Bay-en Olaszországban, 2016-ban és 2017-ben a Nemzetközi Népismereti Filmszemlén Romániában, 2019-ben a Cinemira Nemzetközi Gyerekfilm Fesztiválon, 2020-ban a Hét Domb Filmfesztiválon, 2021-ben a 15. Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon, 2022-ben pedig Szlovéniában, a Zebra Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon.    

A közlemény kitér arra is, hogy az alkotók már dolgoznak a második szérián, amely a tervek szerint jövőre készül el. Az 51 éves múltra visszatekintő Kecskemétfilm Kft. korábban olyan rajzfilmeket készített, mint a Magyar népmesék sorozat vagy a legendás Vízipók-csodapók. A kecskeméti műhelyben készült nemzetközi produkciókat három Oscar-jelölés és egy César-díj fémjelzi.

Borítókép: Jelenet a Cigánymesék sorozat Valaha madarak voltunk című epizódjából