III. Interetnikus kortárs képzőművészeti alkotótábor Nagyenyeden

III. Interetnikus kortárs képzőművészeti alkotótábor Nagyenyeden
Véget ért a III. Interetnikus kortárs képzőművészeti alkotótábor Nagyenyeden, amely 18 nemzetiséget képviselő, 24 alkotóművész számára kínált páratlan környezetet és támogatást 2023. július 10. és 16. között Nagyenyeden. A rendezvény egyike azon kevés kulturális térnek, ahol Románia nemzetiségei illetve a többség képviselői egyenrangú félként találkozhatnak és betekintést nyerhetnek egymás kultúrájába.

A tábor célja – mint azt a neve is elárulja - értéket teremteni a többnemzetiségű, multikulturális Romániában, az egyéni sajátosságok kihangsúlyozásával. Az enyedi Inter-Art Alapítvány, a román kormány Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, a Liviu Rebreanu Multikulturális Központ és a helyi adminisztráció példás együttműködésének köszönhetően, a tábor kilóg a mesterséges projektek sorából és valódi lehetőséget kínál egymás jobb megismerésére. A hét nap alatt életreszóló barátságok kötődtek,a közvetlen emberi kapcsolatok révén pedig másfajta rálátás nyílt egymás hagyományaira, nemzeti jellegzetességeire.

Ahhoz, hogy mindez megvalósulhasson, Balog Istvánnak, az Inter-Art Alapítvány elnökének és Laczikó Enikőnek, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala államtitkárának az ötletére és kitartására volt szükség, kettejük kezdeményezése pedig azóta nemzetközi szintű népszerűsítést kapott. Az itt készült alkotások eljutottak nem csupán több hazai nagyvárosba és a fővárosi Cotroceni Palotába, hanem a genfi és a New York-I ENSZ székházakba, sőt Winkler Gyula képviselőnek köszönhetően Brüsszelbe, az Európai Parlamentbe is.

A tábort múlt hétfőn, július 10-én nyitották meg ünnepélyes keretek között, a városháza dísztermében, ahol Oana Badea polgármester és Lőrincz Helga alpolgármester fogadták a vendégeket.

A hét nap alatt a szervezők a hangsúlyt természetesen a képzőművészeti alkotások létrehozására fektették, de arról is gondoskodtak, hogy más kulturális megnyilvánulások révén is közelebb kerülhessenek egymáshoz a jelen levő nemzetiségek képviselői. Kiemelkedő momentum volt szerdán, július 12-én, Valeriu Sepi Személyes mitológiák című festménykiállításának megnyitója az Inter-Art Galériában. A Phoenix egykori tagjaként ismert Sepi művészetét dinamikus vonalak, formák és alakzatok jellemzik, ez visszatükröződik a most kiállított festményein is. A kollekció nem retrospektív jellegű, hanem az elmúlt öt esztendő alatt Brazíliában, Szingapúrban és Romániában készült alkotásokat tartalmazza. A festményeken mitológia, hermeneutika, esztétika és személyes tapasztalat egyedi viszonya mutatkozik meg, a gyűjtemény a tudományos és a művészet általi megismerés szerencsés ötvözete.

A tábor zárókiállítására vasárnap, július 16-án a kora esti órákban került sor az Inter-Art Galériában, ahol a művészek a nagyközönség elé tárták az Enyeden készített alkotásaikat. Ioan Hădărig művészeti igazgató kiemelte: a jelenlevő művésztársaság a mai Románia társadalmának konfigurációja, amelyre a multikulturalitás jellemző. Szerinte „a nemzetiségek hozzáadott értéket jelentenek a román nemzet számára, ezért nagyon fontos, hogyan viszonyulunk a nemzeti kissebbségekhez, sosem szabad eltűnnie egyiknek sem közülük.”

varosnapokHirdetés

A táborban néhány napig részt vett és a tárlat megnyitóján felszólalt Lakatos Júlia, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának tanácsosa, aki méltatta a tábort és kifejezte abbéli reményét, hogy az idei anyagot is sikerül majd bemutatni a nagyvilágban.

Balog István, az Inter-Art Alapítvány elnöke, megköszönte a támogatók hozzájárulását és valamennyi résztvevőt oklevéllel tüntetett ki. Ők a következők voltak: Bakó Andrei (román), Balog István (magyar), Balog Zoltán (magyar), Besu Marieta (román), Boicescu Traian (olasz), Cristea Elena (román), Dumitrescu Mirela Ștefania (macedon), Ferodin Iaia (tatár), Gnandt Ștefan (német), Ifrim Lacme (török), Karkus Miroslava-Blazena (szlovák), Lavrente Irina (lipován orosz), Martaian Ermone Zabel (örmény), Mirea Nevena (szerb), Mleziva Iosif (cseh), Munteanu Gheorghe (ukrán), Nanciu Denis (roma), Neagu-Németh Katalin (magyar), Semenescu Oriola Kureta (albán), Sepi Valeriu (német), Strugaru Rodica ( román), Tincul Adrian (horvát), Vasilcin Ivan (bolgár) és Zapotoțchi Mena (lengyel).

Lakatos Júlia tanácsos, a Szabadság kérésére beszámolt a táborban tapasztalt élményeiről: „Én Laczikó Enikőt képviselem itt, idéntől én is beszálltam a szervezésbe, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala a szállást és az étkezési költségeket támogatta. Meg vagyok lepődve, nagyon szép a város és ez a tábor hozzáadott értéket ad a településnek, nagyon szép dolog, ami itt történik. Az is dícséretre méltó, hogy milyen jól együttműködnek itt a szervezők.”

A zárókiállításon elbeszélgettünk a magyar közösséget képviselő Neagu-Németh Katalin temesvári művésszel is, akinek hasonló pozitív benyomásai voltak. „El se lehet képzelni, milyen jól megértettük egymást! Jó volt megismerni más nemzetiségeket, azok szokásait, mivel büszkélkednek, az ilyesmik a tábor során sokszor előjönnek. Itt Enyeden úgy érezzük magunkat, mint egy nagy család, olyanok vagyunk, mint egy kompozíció, amelyben az elemek adják az összhangot. Először 2018-ban jártam itt, utána részt vettem az online táborban is a járvány idején, ami szintén érdekes volt, mert bepillantást nyerhettünk egymás műtermeibe, hiszen ott kellett lefilmezni, ahogyan dolgoztunk. Egyébként én meg vagyok szokva a multikulturalitással, Temesváron az egyik szomszédom szerb, a mási német volt” – mondta a művésznő.

Borítókép: A zárókiállításon a művészek a nagyközönség elé tárták alkotásaikat (A SZERZŐ FELVÉTELE)