Földrengés Olténiában: a törökországi szeizmikus hullámoktól “kicsordult” az itteni energia

Földrengés Olténiában: a törökországi szeizmikus hullámoktól “kicsordult” az itteni energia
Több mint 160 utórengése volt a hétfői 5,2-es, illetve a keddi 5,7-es erősségű olténiai földrengésnek - közölte szerdán az országos földfizikai intézet igazgatója. Az intézet honlapján (n1.infp.ro) követni lehet órára pontosan a földmozgásokat Gorj megyében: például ma 13 óra körül 2,3-as erősségű földrengést regisztráltak, ellenben éjjel 3 óra körül egy erősebb, 4,2-est (IV-es intenzitású), hajnali fél 5-kor pedig 3,4-es erősségű (II-es intenzitású) földrengést jeleztek.

Constantin Ionescu elmondta, az utórengések meglehetős gyakorisággal, mintegy 15 percenként következtek be. Szerda reggel óta nem volt 3,5-ösnél erősebb földrengés - közölte. Elmondta azt is, hogy a földfizikai intézet szakértői a meglévő öt földrengésmérő állomás mellé további állomásokat helyeznek ki a hétfői és keddi földrengések epicentrumának térségében.

Mircea Radulian, az intézet tudományos igazgatója arról tájékoztatta sajtót, hogy a Târgu Jiutól keletre eső területet már korábban is szeizmikusan aktív térségként ismerték a szakemberek, arról viszont mindeddig nem volt tudomásuk, hogy a szeizmikus mozgás ilyen méreteket ölthet. Utoljára 80 évvel ezelőtt volt az említett régióban egy 5,2-es erősségű földrengés, azóta csak gyenge vagy mérsékelt szeizmikus aktivitást regisztráltak. Azt is elmagyarázta, hogy a felszínhez közeli kőzetlemezek elmozdulása által okozott földrengések általában enyhék, de néha erősebb földmozgást is eredményezhetnek.

Mihai Diaconescu szeizmológus arról beszélt, hogy a szeizmikus aktivitás gyengülésére utal, ha az utórengések száma és erőssége csökkenőben van. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az olténiai földrengéseknek csak annyiban van közük a törökországihoz, hogy utóbbi “az utolsó csepp lehetett a pohárban”. Szerinte a törökországi szeizmikus hullámok által szállított energia önmagában nem volt elég egy földrengés létrejöttéhez, de arra igen, hogy a Romániában már felgyülemlett energia "kicsorduljon" – írja az Agerpres.