Egyre több az elektromos roller és a velük kapcsolatos baleset

Nem csak a rollerezőknek kellene jobban betartaniuk a szabályokat

Egyre több az elektromos roller  és a velük kapcsolatos baleset
Tavalyhoz képest idén 10 százalékkal nőtt az eladott elektromos rollerek száma Romániában – mutatott rá nemrég egy forgalmazó statisztikája –, a napokban viszont az is kiderült, hogy ennél jóval nagyobb arányban, több mint 50%-kal szaporodtak meg azok a közúti balesetek, amelyeknek főszereplői – sokszor áldozatai – az ilyen kétkerekű járgánnyal közlekedő fiatalok. A probléma sokrétű, de a legtöbben elsősorban a rollerezőket hibáztatják emiatt, nem teljesen alaptalanul: sokan közülük a közlekedési szabályokra fittyet hányva „lovagolják meg” a népszerű, praktikus és nem utolsósorban gyors járművet, magukra haragítva ezzel a gépkocsivezetőket és a járókelőket egyaránt. Valójában a probléma összetettebb: a hazai forgalomban nem csak ők közlekednek kaotikusan, hiszen a sofőrök és a gyalogosok is sokszor „félrelépnek” – településen sem tartják az ötvenet, vagy ott szaladnak át az úton, ahol éppen eszükbe jut.

ÖSSZEFOGLALÓ

Júniusban két olyan balesetről is beszámoltak a kolozsvári román hírportálok, amelyekbe elektromos rollerrel közlekedő személyek keveredtek: 6-án a Kossuth Lajos/21 Decembrie 1989 és a Postakert/Cuza Vodă utca sarkán gázolt el autós rollerrel közlekedő huszonéves fiatalt, aki emiatt kórházba került, 23-án pedig az Unió/Memorandumului utcai átjárón egy állítólag ittas gyalogos és rolleres ütközött, utóbbi esetben mindkettőt mentő vitte el. Az említett átjárón néhány napja kerékpáros hajtott az éppen lelépő járókelőkbe; az esetről az Info-Trafic Cluj-Napoca csoportba videó is felkerült, ennél az egyik hozzászólásban egy nő arról panaszkodott, hogy nemrég ugyanígy jártak ők is a Monostoron, de akkor elektromos rollerrel közlekedő személy volt a hibás, aki a baleset után elhajtott, férje viszont olyan csúnyán esett el, hogy meg kellett műteni az ortopédián.

A biciklis balesethez egyébként több mint kétszáz hozzászólás érkezett, amelyekben a kommentelők zöme a kerékpárosokat és a rollerezőket egy kalap alá véve és általánosítva szidja, mivel nem tartják be (vagy nem ismerik) a közlekedési szabályokat. Egyesek egyenesen úgy vélik: az elektromos roller és a bicikli használatát is egyféle vizsgához, közlekedési tanfolyamhoz kellene kötni. Ezzel együtt sokan megfeledkeznek arról, hogy a maguk rendjén gépkocsivezetőként és gyalogosként ugyanúgy szabálytalankodnak: előbbiek sokszor elmulasztják az elsőbbségadást a biciklisávon – vagy éppen az útkereszteződésekben – közlekedő kétkerekűeknek, utóbbiak számtalanszor kelnek át az úttesten szabálytalanul, ha csak kerékpár jön, de autó nem, illetve „sétálnak” éppen az amúgy is túl szűkre szabott kerékpárutakon. Vagyis a közlekedés minden résztvevőjének nagyobb tiszteletet kellene tanúsítania a másik iránt – így talán valóban csökkenteni lehetne a balesetek számát…

Visszatérve a tényekre, az országos rendőrség adatai szerint egy év alatt megduplázódott Romániában azoknak a súlyos baleseteknek a száma, amelyekben az egyik fél elektromos rollerrel közlekedett: 2021-ben csak 75 ilyen balesetet jegyzőkönyveztek, 2022-ben már 155-öt. Tavaly ezekben nyolc személy vesztette életét, és 131 sérült meg súlyosan; emellett további 1100 könnyű kimenetelű, 919 személy sérülésével járó baleset is történt. A növekvő tendenciát jól mutatja az is, hogy ehhez képest korábban három év alatt – 2016–2019 között – összesen alig 200 ilyen jellegű súlyos baleset volt, egyetlen halálos áldozattal…

A statisztikák egyébként valamennyire igazolják a „nép haragját” a rollerezőkkel szemben, ugyanis azt mutatják, hogy 10-ből 9 esetben az elektromos roller vezetője volt a hibás ezekben a balesetekben, a fő „hibáik”, azaz a balesetek legfőbb okai pedig a közlekedési szabályok be nem tartása, a túl nagy sebesség az útviszonyokhoz képest, az elsőbbségadás elmulasztása, a figyelmetlen irányváltás és a menetiránnyal szembeni közlekedés voltak.

A rendőrök szerint az elektromos rollerrel közlekedők által a leggyakrabban elkövetett egyik szabálytalanság, hogy akkor sem mennek a kerékpárúton, ha van olyan. Az úttesten haladók ugyanakkor gyakran cikáznak a forgalmi dugó miatt lassabban haladó autók között, ami szintén balesetveszélyes, másik viszonylag gyakori szabálytalanság pedig az, hogy ketten utaznak a rolleren, holott csak egy személynek lenne szabad. Az esetleges sérüléseket súlyosbítja, hogy a rollerezők ritkán viselik a számukra előírt védősisakot, a forgalom további résztvevői – különösen a gyalogosok – szempontjából pedig további nagy hibájuk, hogy ott hagyják, főleg a kölcsönzött rollert, ahol érik, pedig erre is vannak szabályok. A szabályok mellett pedig büntetések is, de a jelek szerint ez nem elegendő, vagy még nem jutott el mindenkihez a hír, hogy lassan két éve már Romániában is szabályozták az elektromos rollerek közlekedését, ami korábban nagy űrnek számított a közlekedésrendészetben. A törvénykezés így többek között kimondja, hogy az ilyen járműveket csak biciklisávokon lehet használni, illetve ezek hiányában az úttesten, de csak olyan utakon, amelyeken az autósoknak a megengedett maximális sebesség nem több 50 km/óránál – járdán tehát tilos velük közlekedni. A szabályozás azt is kimondja, hogy az elektromos rollerek maximális sebessége 25 km/óra lehet, ezért gyárilag korlátozzák is azt, viszont a járgányok könnyen módosíthatóak, egy-egy módosított rollerrel pedig akár 50 km/óra is „befogható”…

Külön problémát jelent, hogy, miután a rollerre – akárcsak a biciklikre – nincs előírva kötelező biztosítás, ha valaki balesetet okoz vele, akkor a kárvallott csak peres úton juthat hozzá a kártérítéshez, legyen szó orvosi kezelés ellenértékéről vagy arról a pénzről, amivel az autótulajdonos a rolleres okozta horpadást megjavíthatja vagy a betört szélvédőt kicserélheti. Egyébként a biztosítótársaságok már erre is gondoltak: lehet kötni biztosítást rollerre is, ám ha balesetezünk vele, csak akkor fizetnek, ha bebizonyosodik, hogy a rollert jogszerűen használjuk, azaz a kijelölt helyen közlekedünk vele és a megszabott sebességhatáron belül.

Jobb tehát inkább megelőzni az ilyen eseteket: közlekedjünk óvatosan – rollerrel és nemcsak…

(Borítókép: Dézsi Ildikó/illusztráció)