Egyirányú utcákkal a forgalom gördülékenyebbé tételéért?

Nyugati minta… hazai kivitelezéssel

Egyirányú utcákkal a forgalom gördülékenyebbé tételéért?
Több mint egy hónapja, július 3-án változott meg drasztikusan a Györgyfalvi negyed egy részének a forgalma: a polgármesteri hivatal egyirányúsította a Pata/N. Titulescu, Borháncsi/Liviu Rebreanu, Fehérvölgy/Albac és Györgyfalvi/C. Brâncuşi utcák által határolt városrész mellékutcáit. Az új szabályokat jelző táblák már néhány hónappal az intézkedés előtt felkerültek a helyükre (fekete nájlonzsákokkal takarták le, de a szeszélyes időjárás olykor kitakarta őket), az új útburkolati jeleket pedig néhány nappal korábban felfestették, minthogy életbe léptek volna, így nem csoda, hogy az első napokban elég nagy kavarodást okoztak a változások, a „megszokás hatalma” miatt is. Bő egy hónappal az intézkedések után a helyzet normalizálódni látszik, de még vannak kérdések – amelyek azért sem lényegtelenek, mert az eredeti elképzelések szerint a közeljövőben újabb szomszédos városrész forgalmát változtatnák meg drasztikusan.

Az új szabályok életbe lépése utáni napokban egyáltalán nem volt ritka a környéken, hogy egy-egy sofőr menetirányban szemben haladt, és ezen talán nem is lehet csodálkozni, hiszen nagy volt a konfúzió: az új útburkolati jeleket már az új szabályozás életbe lépése előtt néhány nappal felfestették, miközben még szabályosan lehetett haladni úgy, hogy ezek az új útburkolati jelek kizárólag szembejövő forgalmat jeleztek. Így aztán, amikor lekerültek a fekete „szemetes zsákok” a több hónapja kihelyezet útjelző táblákról, nem mindenki vette észre őket elsőre, és a megszokás hatalma miatt sokan már szabálytalanul közlekedtek ott, ahol pár napja még szabályosan… 

A városháza egyébként már régóta tervezte az új forgalmi rend bevezetését, az erre vonatkozó közvitát tavaly júliusban tartotta meg. A tervezet értelmében az utcák egyirányúsítása a forgalom folyamatosabbá tételét szolgálja, a sofőrök közötti kevesebb „vitát” az útkereszteződésekben, továbbá azt, hogy az egyirányúvá tett utcákon parkolóhelyeket alakítsanak ki és esetekben biciklisávot létesítsenek.

Elfogyott a festék

Az intézkedéseknek köszönhetően tehát néhány új biciklisáv is létesült, mondhatni tipikus kolozsvári módra: nem vezetnek sehová (csak az utca egyik végéből a másikba), hiszen nincs folytatásuk/kereszteződésük más biciklisávval. Sőt, még átjáróval sincsenek ellátva, vagyis a biciklisáv által keresztezett utakon „aki bírja, marja” elv alapján lehet csak átkelni két keréken. Ennek kapcsán talán az a legérdekesebb, hogy az érintett kerület legszélesebb utcája, a Jobbágy/Arieşului utca szintén egyirányúvá vált, jelenleg (is) mindkét járda mellett parkolnak autók, s bár a Pata/N. Titulescu utca felé tartó forgalom számára még így is két teljes sáv szabad – tehát lett volna hely –, ennek ellenére itt nem alakítottak ki biciklisávot. Márpedig ez összeköthetné az új biciklisávokat a Pata utcával, ahol a tömegszállításnak idén létesült különsávon a kerékpárosok is jogosan közlekedhetnek…

 

Kerékpárutak: még nem vezetnek sehova, de legalább vannak

Másfelől, az új biciklisávok egy részét zöldre festették, így az autósok számára is sokkal egyértelműbb, hogy mire szolgálnak. Jó kérdés, hogy miért zöldre festették, és miért nem pirosra, mint a város többi kerékpárútját? – de ne keressük a csomót a kákán. Azokon az utcarészeken azonban, ahol ez a zöld festék hiányzik (talán elfogyott?!), igen fura felfestéssel találkoznak az autósok, mivel ott maradt a korábban érvényes menetirány-elválasztó szaggatott csík is, vagyis négy párhuzamos felfestéssel is találkoznak – döntse hát el ki-ki magának, hogy melyik után igazodik. Érdekes, egyes utcákban a régi útburkolati jeleket „kiradírozták” szürke festékkel, más utcákban nem...


Itt már nem volt se zöld festék, se szürke

Azt is hozzá kell tenni azonban, pozitívumként, hogy az útkereszteződések előtt az úttestre festett jókora nyilak mutatják, hogy merre lehet továbbhaladni. Az útkereszteződések előtt mintegy 20-30 méterrel pedig mindenhol tilos a parkolás, így kétsávosra bővül az utca, hogy ne torlódjanak egyetlen sorban azok az autók, amelyek balra s amelyek jobbra kanyarodnának. Hogy ezt a jelzést sokan nem tartják be, és tilosban parkolnak, az már más tál tészta… 

De miért van a láda az út közepén?!

Bármennyi parkolóhely is szabadulna fel az új forgalmi szabályozásokkal, sohasem lesz elegendő – vonhatjuk le a következtetést abból is, hogy több újonnan felfestett parkolóhelyet is különböző tárgyakkal „lefoglaltak” – logika szerint a hely közvetlen közelében lakók. Így aztán nem kell csodálkozni, ha szinte az úttest kellős közepén – hisz a járda mellett a biciklisáv fut – például egy üres tejes- vagy sörösládával találkozunk: nem a szemeteskocsiból hullott ki, hanem balkáni módra azt jelzi, „ez a hely az enyém”...

Honfoglalás...

Dan Tarcea alpolgármester korábban úgy nyilatkozott, az utcák egyirányúsításával mintegy 500 új parkolóhely fog létesülni a Györgyfalvi negyedben. „Lesznek köztük bérletes parkolók, de órabéres parkolóhelyek is” – tette hozzá egy rádiós beszélgetésben, így egyelőre úgy tűnik, kár örvendeni az újonnan kijelölt, ingyenes helyeknek, hiszen előbb-utóbb fizetősekké válnak. Rossz nyelvek szerint lényegében annyi történt, hogy míg eddig szabadon lehetett parkolni e mellékutcák zömében, most már csak kijelölt, fizetős helyek lesznek, ám ezzel korántsem lesz több parkolóhely az autóknak. Márpedig arra nagy szükség lenne, hiszen a környéket érintő forgalomátszervezési-projekt első lépéseként a Pata/N. Titulescu utca két oldalán számolták fel a parkolóhelyeket – többek között a buszsáv bevezetése érdekében –, a gépkocsi-tulajdonosok egy része így éppen ezekben a kisutcákban keresett új helyet az autójának. Míg rá nem jöttek, hogy a Pata utca igen széles járdáján is lehet parkolni anélkül, hogy ezzel a gyalogosforgalmat zavarják. A szépséghiba csupán annyi, hogy az úttestet a járdától elválasztó, az útszéli fáknak is helyt adó ágyás füvét a legtöbb helyen teljesen letaposták az abroncsokkal, esős időben ilyenformán az ágyás nem túl szép látványt nyújtó sártengerré változik…

Végül még egy helyszíni észrevétel: néhány utcában az egyenirányúsítást követően mindkét oldalon parkolóhelyeket festettek fel. Csakhogy a keskeny utcákban ilyenformán alig fér el egy szélesebb jármű a két oldalt parkoló autók között. Egy szemeteskocsinak lehet, hogy van ideje centizni, ám ha tűzoltót kell hívni, az bonyodalmakat okozhat… 


Mindenki szabályosan parkol – de a tűzoltóautó elfér?

Kiterjesztenék az övezetet 

A tavaly nyári közvita alkalmával második lépésként felmerült a Györgyfalvi út és a Tordai út közötti városrész utcáinak az egyenirányúsítási terve is. Erről azóta sem lehetett hallani többet, bár egy felületes – utcaneveket nem tartalmazó – térkép is készült az elképzelésről. Ennek értelmében kijelöltek néhány főutat, amelyeken maradna a kétirányú közlekedés, a köztük lévő, zömében párhuzamos mellékutcák pedig egyirányúvá válnának. Ezzel kapcsolatban határidőt nem emlegettek, és miután ez esetben még a zsákokkal letakart jelzőtáblákat sem helyezték ki, az idén (még) vélhetően semmi se lesz a tervekből. Addig is, lehet tanulámányozni...


A következő szakaszban a Györgyfalvi út és a Tordai út közötti utcák következnének