A Toni Erdmann a tízéves LUX filmdíj győztese

A Toni Erdmann a tízéves LUX filmdíj győztese
A német–osztrák–román koprodukcióban készült Toni Erdmann nyerte az Európai Parlament LUX filmdíját 2016-ban, jelentette be Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke ünnepélyes keretek között Strasbourgban szerdán. A film apa és lánya kapcsolatát tárja fel napjaink vállalati kultúrájában.

Schulz gratulált a három döntősnek, beleértve a győztes film rendezőjét, Maren Adet és a stábját, olvasható a szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményben. „Szívből gratulálok a győztes film, a Toni Erdmann teljes stábjának. Ez a film, amely egy sötét komédia és egy vidám dráma kombinációja, bemutatja nekünk egy külföldön élő fiatal nő és apja bonyolult, gyengéd és időnként abszurd kapcsolatát. Megrendítően írja le, hogyan változnak a családi kapcsolatok, és befolyásolnak minket egy elöregedő és versenyképes társadalomban. Ez a film nem kínál könnyű választ, de, a vidámság hullámai között, arra ösztönöz minket, hogy keressük azt, amit védeni és ápolni kell.”

A Kulturális és Oktatási Szakbizottság olasz szocialista elnöke, Silvia Costa hozzátette: „Az elmúlt tíz évben száz filmet népszerűsítettek a mozikban Európa-szerte a LUX-díjnak köszönhetően, amely hangot és szemet adott Európa történelmének. A LUX filmdíjjal sok független rendező és író érte el a nyilvánosságot más országokban is az EU 24 hivatalos nyelvére történő feliratozásnak köszönhetően. A díj növeli az európai mozi témáinak, érzékenységének, nyelvének sokszínűségét és gazdagságát. Fogadni és befektetni az európai filmművészeti elbeszélésbe kulcsfontosságú ahhoz, hogy felépítsük a kultúra Európáját, amelyben hiszünk. Jövőbeli elkötelezettségünk a díjat támogatni, eljuttatni a filmeket Európán túlra, kezdve a Mediterrán országokkal.”

2016-ban Leyla Bouzid Felnyitom a szemem (À peine j´ouvre les yeux/As I open my eyes) (Franciaország, Tunézia, Belgium, Egyesült Arab Emírségek) című filmje és a Claude Barras rendezte Életem cukkiniként (Ma vie de courgette/My life as a courgette) (Svájc, Franciaország) című film került még be a döntőbe. A nyertes filmről minden évben az európai parlamenti képviselők szavaznak.

A döntőbe jutott három alkotást az EU mind a 24 hivatalos nyelvére lefordítják és feliratozzák, amelynek költségeit a Parlament állja, továbbá a győztes filmet a látás-és hallássérültek számára is elérhetővé teszi, és támogatást nyújt a nemzetközi népszerűsítéshez.

A LUX filmdíj három döntős filmjét a szeptembertől decemberig tartó időszakban megrendezett LUX-filmnapok során az Unió mind a 28 tagállamában bemutatják. A fő cél, az európai filmek forgalmának fokozása az egész EU-ban, az európai mozi sokszínűségének megosztása, és vita kezdeményezése a filmek által felvetett társadalmi kérdésekről.

(Borítókép: a Lux-díj átadásán, középen Maren Ade a díjjal, fotó: www.europarl.europa.eu)