Wimbledon: Búcsúzott Mihaela Buzărnescu és Simona Halep

A wimbledoni tenisztorna versenyeiben női párosban és vegyespárosban még van magyar és román teniszező, egyesben a harmadik forduló jelentette a végállomást a két kiemelt, Mihaela Buzărnescu és a világelső Simona Halep számára.

Stollárék kiestek, Babos világelsőségre törekszik

Stollár Fanny – oldalán Georgina Garcia Pérezzel – a második fordulóban búcsúzott a párosversenytől szombaton. A magyar, spanyol kettős szerencsés vesztesként jutott főtáblára, s a viadal honlapja szerint 72 perc alatt kapott ki a 12. kiemelt Nicole Melichar, Kveta Peschke (amerikai, cseh) párostól.

Az első helyen kiemelt Babos Tímea, Kristina Mladenovic páros nyolcaddöntőbe jutott, a magyar, francia kettős a második fordulóban a Nagyija Kicsenok, Anastasia Rodionova ukrán, ausztrál duót verte két játszmában.

Babosékra a 16 között a rangsorban 13. Kirsten Flipkens, Monica Niculescu (belga, román) páros vár. A magyar lány világelső lesz a páros ranglistán, amennyiben az elődöntőbe jutnak az angol füvespályás Grand Slamen.

Niculescuék fordulatos, 110 percet tartó háromszettes mérkőzésen győztek az amerikai Sofia Kenin, Sachia Vickery duó ellen.

Nem sikerült a befejezés viszont az Irina Maria Bara, Alizé Cornet (román, francia) egységnek, amely a sötétedés és az időjárás miatt megszakított mérkőzésen elvesztette a másnapra maradt döntő szettet a negyedik kiemelt Andreja Klepac, Maria José Martínez Sanchez (szlovén, spanyol) kettős ellenében. A mérkőzés összességében harmadfél órát tartott.

A 15. favorit Irina-Camelia Begu és Mihaela Buzărnescu párosa viszont „megbosszulhatja” Baráékat, mivel a nyolcaddöntőben a Klepac, Martínez Sanchez duó ellen folytatják. Ehhez a „három román a pályán” mérkőzésen elért sima siker kellett, Beguék két 6:2-es szettben, mindössze 63 perc játék után búcsúztatták Ana Bogdant és az amerikai Kaylin Christiant.

A harmadik fordulóba jutottak eddigi jutalma 29 ezer angol font és 240 világranglistapont, a kiesők 17 750 angol fonttal és 130 WTA-ponttal vigasztalódhatnak.

A román érdekeltségű vegyespárosok sikerrel vették az első akadályt. Raluca-Ioana Olaru és társa, a francia Fabrice Martin maratoni küzdelmet vívott ausztrál ellenfelével, a Thanasi Kokkinakis, Ashleigh Barty duóval, amelyet két rövidítése játszma után a döntő szettben 9:7-re gyűrt le. A találkozó három órát és 11 percet tartott. Olaruék a nyolcaddöntőben az ötödik kiemelt Nikola Mektics, Hao-csing Csan (horvát, tajvani) kettőssel mérkőznek.

A Mihaela Buzărnescu, Marcin Matkowski (román, lengyel) duó 68 perc alatt két szettben jutott túl a Divij Sharan, Alicja Rosolska (indiai, lengyel) kettős ellenében. Kemény dió lesz a következő ellenfél: a finn Henri Kontinen és a brit Heather Watson 16. kiemelt, 2016-ban elhódította a wimbledoni trófeát, tavaly pedig a döntőig menetelt. A továbbjutás eddigi jutalma 3250 angol font.

Eredmények a verseny honlapja szerint:

Női páros, 2. forduló (a 16 közé jutásért): Melichar, Peschke (amerikai, cseh, 12.)–Stollár, Garcia Pérez (magyar, spanyol) 6:2, 6:4; Babos, Mladenovic (magyar, francia, 1.)–N. Kicsenok, A. Rodionova (ukrán, ausztrál) 6:3, 6:2; Flipkens, Niculescu (belga, 13.)–Kenin, Vickery (amerikai) 6:2, 1:6, 6:4; Klepac, Martínez Sanchez (szlovén, spanyol, 4.)–Bara, Cornet (román, francia) 7:5, 6:7 (3), 6:3; Begu, Buzărnescu (15.)–A. Bogdan, Christian (román, amerikai) 6:2, 6:2.

Vegyespáros, 1. forduló: Martin, Olaru (francia, román)–Kokkinakis, Barty 6:7 (10), 7:6 (2), 9:7; Buzărnescu, Matkowski (román, lengyel)–Sharan, Rosolska (indiai, lengyel) 6:3, 7:5.Juniorok, 1. forduló, lányok: Naho Szato (japán, 12.)–Andreea Prisăcariu 6:4, 4:6, 6:3. Fiúk: Deney Wasserman (holland)–Filip Jianu (13.) 6:3, 6:4.

Végállomás a két román kiemeltnek is egyesben

A harmadik fordulóra „elfogyott” a tetemes számú (8) román versenyző női egyes főtábláján (az első kört még négyen teljesítették). A 29. favorit Mihaela Buzărnescunak megvolt az esélye sikerre a 7. kiemelt cseh Karolína Plískova ellen, 6:3, 4:1-re vezetett, de a második játszmát rövidítésben, a döntő szettet viszont simán elvesztette. A 30 esztendős bukaresti teniszező 116 perc játék után rázhatott kezet négy évvel fiatalabb ellenfelével.

Buzărnescu így nem tudott visszavágni a Plískova-ikernek, akitől első meccsükön is kikapott (2012-ben a szintén angliai Nottinghamben). Buzărnescu még további két fronton, női párosban és vegyespárosban folytatja a harcot.

Nem jutott a legjobb tizenhat közé Simona Halep sem, miután szintén a harmadik fordulóban – drámai mérkőzésen – 3:6, 6:4, 7:5 arányú vereséget szenvedett a világranglista 48. helyét elfoglaló, tajvani Szu-vej Hsziétől.

Ez a világranglistát vezető román lány első veresége azóta, hogy júniusban a francia nyílt teniszbajnokságon elhódította pályafutása első Grand Slam-trófeáját. A szombati mérkőzésen Halep nem tudta hozni az utóbbi időben tőle megszokott magabiztos játékot, és bár mérkőzéslabdája is volt, nem sikerült megnyernie a találkozót.

Mindkét játékos bizonytalanul kezdte az első szettet, sokat hibáztak, az első öt játékban egyikük sem hozta saját adogatását. Ez először Halepnek sikerült 3:2-es vezetésnél, majd ezt az előnyt megőrizve újabb brékkel 6:3-re nyerte a játszmát. A második szettet a 32 esztendős távol-keleti kezdte jobban, brékelni is tudott 2:1-nél, majd Halep fordított 4:3-ra, Hszie Szu-vejnek azonban 4:4-nél ismét összejött a brék, majd saját adogatásával lezárta a szettet. A döntő játszma elején magabiztosabbnak tűnt a román lány, elhúzott 4:1-re, majd 5:2-re, 5:4-nél ellenfele adogatásánál mérkőzéslabdához jutott, de nem sikerült élnie a lehetőséggel. Ezt követően a tajvani egyenlített, majd fordított 6:5-re. Ennél az állásnál két bréklabdája is volt Simonának, de egyiket sem tudta értékesíteni, és végül – két óra és 20 perc játék után – Szu-vej Hszie 7:5-re lezárta a szettet, megnyerve a találkozót.

Mindkét teniszező hétszer nyerte el ellenfele adogatását, ez Halepnél 30%-os eredményességet jelent (23 bréklabdája volt), a tajvaninál viszont 58%-ot (12). Párharcuk most már 1–1-re áll, a konstancai lány 2013-ban nyert ellene az amerikai Cincinnatiban.

Halep veresége ellenére megőrzi vezető helyét a világranglistán.

A harmadik fordulóban búcsúzok jutalma 100 ezer angol font és 130 világranglistapont.

A selejtezőből főtáblára jutott, a világranglistán mindössze 120. orosz Jevgenyija Rogyina már nyolcaddöntős, miután a harmadik fordulóban legyőzte a 10. kiemelt amerikai Madison Keyst.

Serena Williams bejutott a 16 közé, míg testvére, a tavaly döntős Venus kiesett. Az egyesben hétszeres bajnok Serena két játszmában búcsúztatta Babos Tímea párospartnerét, a francia Kristina Mladenovicot. A 36 éves, egyesben 23-szoros Grand Slam-bajnok amerikai – akit a világranglista 181. helyezettjeként is a 25. helyen emeltek ki a szervezők – sorozatban 17. győzelmét aratta Wimbledonban, ugyanis 2015-ben és 2016-ban is ő nyert, tavaly pedig gyermeke születése miatt nem indult. Ugyanakkor Venus – kilencedik kiemeltként – nagy csatában, 2 óra 41 perc alatt kikapott a holland Kiki Bertenstől. Az első játszma simán a 20. helyen rangsorolt Bertensé volt, az egyesben ötszörös bajnok amerikai teniszező rövidítésben egyenlített, majd a zárószettet 8:6-ra veszítette el.

A férfiaknál a címvédő svájci Roger Federer könnyed, háromjátszmás mérkőzést nyert, s ezzel nyolcaddöntős. A 20-szoros Grand Slam-győztes svájci sztár 1 óra 37 perc alatt győzte le a német Jan-Lennard Struffot.

A világelső Rafael Nadal is bejutott a legjobb 16 közé, a 17-szeres Grand Slam-győztes spanyol játékos az ausztrál Alex De Minaurt győzte le 2 óra 4 perc alatt, s ezzel egyben eldőlt, hogy a torna után is marad a világranglista élén.

A negyedik helyen kiemelt Alexander Zverev meglepetésre már a harmadik fordulóban búcsúzni kényszerült. A német játékost szombaton a szebb napokat látott, 29 éves lett Ernests Gulbis búcsúztatta, aki a világranglista 138. helyezettjeként most a selejtezőből küzdötte fel magát a főtáblára. Hat éve ő az első játékos, aki a kvalifikációból indulva eljut a nyolcaddöntőig Londonban.

Vasárnap szünnap volt az év harmadik Grand Slam-versenyén.

Érdekesebb eredmények:

Nők, 3. forduló (a 16 közé jutásért): Ka. Pliskova (cseh, 7.)–Buzărnescu (29.) 3:6, 7:6 (3), 6:1; Szu-vej Hszieh (tajvani)–Halep (1.) 3:6, 6:4, 7:5; Rogyina (orosz)–Keys (amerikai, 10.) 7:5, 5:7, 6:4; Bertens (holland, 20.)–V. Williams (amerikai, 9.) 6:2, 6:7 (5), 8:6; Görges (német, 13.)–Strycova (cseh, 23.) 7:6 (3), 3:6, 10:8; S. Williams (amerikai, 25.)–Mladenovic (francia) 7:5, 7:6 (2); Osztyapenko (lett, 12.)–Djacsenko (orosz) 6:0, 6:4; Kaszatkina (orosz, 14.)–Barty (ausztrál, 17.) 7:5, 6:3; Cibulková (szlovák)–Mertens (belga, 15.) 6:2, 6:2; Bencic (svájci)–Suarez Navarro (spanyol, 27.) 6:1, 7:6 (3); Van Uytvanck (belga)–Kontaveit (észt, 28.) 6:2, 6:3; Kerber (német, 11.)–Oszaka (japán, 18.) 6:2, 6:4; Szasznovics (fehérorosz)–Gavrilova (ausztrál, 26.) 6:3, 6:1.

Férfiak, 2. forduló (a 32 közé jutásért): A. Zverev (német, 4.)–Fritz (amerikai) 6:4, 5:7, 6:7 (0), 6:1, 6:2. 3. forduló (a 16 közé jutásért): K. Anderson (dél-afrikai, 8.)–Kohlschreiber (német, 25.) 6:3, 7:5, 7:5; Monfils (francia)–Querrey (amerikai, 11.) 5:7, 6:4, 6:4, 6:2; Cicipasz (görög, 31.)–Fabbiano (olasz) 6:2, 6:1, 6:4; Federer (svájci, 1.)–Struff (német) 6:3, 7:5, 6:2; Isner (amerikai, 9.)–Albot (moldáv) 6:3, 6:3, 6:4; Mannarino (francia, 22.)–Medvegyev (orosz) 6:4, 6:3, 4:6, 5:7, 6:3; Nadal (spanyol, 2.)–De Minaur (ausztrál) 6:1, 6:2, 6:4; Del Potro (argentin, 5.)–Paire (francia) 6:4, 7:6 (4), 6:3; Raonic (kanadai, 13.)–Novak (osztrák) 7:6 (5), 4:6, 7:5, 6:2; Nisikori Kej (japán, 24.)–Kyrgios (ausztrál, 15.) 6:1, 7:6 (3), 6:4; Gulbis (lett)–A. Zverev 7:6 (2), 4:6, 5:7, 6:3, 6:0; Djokovics (szerb, 12.)–Edmund (brit, 21.) 4:6, 6:3, 6:2, 6:4; Vesely (cseh)–Fognini (olasz, 19.) 7:6 (4), 3:6, 6:3, 6:2.