Wimbledon: döntőben Simona Halep

Sportkarrierje során először jutott a wimbledoni teniszbajnokság döntőjébe Simona Halep, a hetedik kiemelt konstancai teniszező (a képen) könnyedén verte az ukrán Jelina Szvitolinát 6:1, 6:3 arányban.

A 27 éves Halep (7. a világranglistán) korábban legjobb esetben csak elődöntőig jutott az All England Clubban rendezett füvespályás Grand Slam-versenyen (2014-ben). Ő a második román teniszező, aki döntőbe jut Wimbledonban, korábban ez csak Ilie Năstasénak sikerült, aki 1972-ben és 1976-ban elvesztette a finálét.

Halepnek ez az 5. Grand Slam-döntője, a 2018-as  Australian Open, továbbá a Roland Garrosban elért három finálé (2014, 2107 és 2018 – csak utóbbit nyerte meg). A US Openen a román teniszezőnek a 2015-ös elődöntő a legjobb eredménye.

A 24 éves Szvitolina (8.) első GS-elődöntőjét játszotta, a mérkőzés kiegyensúlyozott, 10 perces menetekkel kezdődött, de mindkettő végén Halep örülhetett. Az ukrán a folytatásban 0-ra nyerte el ellenfele adogatását, ezután viszont Simona beleerősített, szinte tökéletesen, agresszíven játszott, türelmesen építette fel a labdameneteket, s több gémet nem is hagyott ellenfelének (6:1).

A második szettben fej fej mellett haladtak 3:3-ig, ekkor Halep ismét brékelt, majd hozta az adogatását is, sőt a következő gémet, s ezzel a meccset is megnyerte (6:3). A találkozó 72 percet tartott.

Mindkét teniszező egy-egy ászt ütött, Halepnek volt ugyan három duplahibája is, ám nagy százalékban értékesítette első adogatását (74%–47%), Szvitolina pedig alig volt jobb a második szerva esetében (47%–44%). A nyerő ütések statisztikájában a román lány volt jobb (26–10), a ki nem kényszerített hibák esetében döntetlent jegyeztek (16–16). Érdekes adalék még, hogy Szvitolina a mérkőzés során sokkal több métert tett meg, mint Halep (2224 m/2065 m), ez is kiválóan mutatja, hogy a román teniszező mennyire uralta az összecsapást.

Halep egy évvel korábban Londonban a 3. fordulóig jutott, eddigi nyereménye 1 175 000 angol font és 1300 világranglistapont – ha nyer a döntőben, a világrangsor negyedik helyéig tornázhatja fel magát. Halep és Szivtolina párharca ezzel a sikerrel 5–4-re áll a konstancai javára.

A másik ágon az amerikai Serena Williams (11. kiemelt) és a cseh Barbora Strycova csatázott a fináléba jutásért, előbbi 6:1, 6:2-re diadalmaskodott.

Federer–Nadal csatát rendeznek a fináléért

Roger Federer szetthátrányból, Rafael Nadal és Novak Djokovics 3–0-lal jutott be a wimbledoni teniszbajnokság elődöntőjébe, így mindhárom nagy sztár ott lesz a négy között. Negyedikként a spanyol Roberto Bautista Agut harcolta ki a továbbjutást.

A nyolcszoros bajnok Roger Federer szetthátrányból fordítva jutott a wimbledoni teniszbajnokság elődöntőjébe, miután szerdán négy játszmában legyőzte a japán Kej Nisikorit. A második helyen kiemelt, hússzoros Grand Slam-tornagyőztes svájci játékos 6:4-re elvesztette az első szettet, a folytatásban azonban nem hibázott, és magabiztosan verte nyolcadikként rangsorolt ellenfelét.

A harmadik helyen kiemelt, korábbi világelső spanyol Rafael Nadal 2 óra 9 perc alatt győzte le az amerikai Sam Querreyt.

A világelső és címvédő szerb Novak Djokovics könnyedén jutott a legjobb négy közé. A négyszeres wimbledoni bajnok kevesebb mint két órát töltött a pályán a belga David Goffin elleni összecsapáson.

Roberto Bautista Agut lesz Djokovics ellenfele az elődöntőben, miután a spanyol játékos a negyeddöntőben négy szettben legyőzte az argentin Guido Pellát. A 23. helyen kiemelt Bautista és a 26. helyen rangsorolt dél-amerikai teniszező szerdai mérkőzése 3 óra 7 percig tartott.

A világelső és négyszeres wimbledoni bajnok Djokovics eddig tíz alkalommal találkozott Bautistával, és hétszer legyőzte. Az idei két mérkőzésüket – Dohában és Miamiban – azonban a spanyol nyerte meg, méghozzá szetthátrányból.

Eredmények, férfiak, negyeddöntő: Federer (svájci, 2.)–Nisikori (japán, 8.) 4:6, 6:1, 6:4, 6:4; Djokovics (szerb, 1.)–Goffin (belga, 21.) 6:4, 6:0, 6:2; Bautista Agut (spanyol, 23.)–Pella (argentin, 26.) 7:5, 6:4, 3:6, 6:3; Nadal (spanyol, 3.)–Querrey (amerikai) 7:5, 6:2, 6:2. Az elődöntőben: Djokovics–Bautista Agut és Federer–Nadal.

Junior páros, fiúk, 1. forduló: Baptiste Anselmo, Loris Pourroy (francia)–Ilja Beloborodko, Makk Péter (ukrán, magyar) 7:5, 6:3. 2. forduló: Arthur Fery, Toby Samuel (brit)–Taha Baadi, Filip Cristian Jianu (kanadai, román) 6:2, 6:2.

Junior páros, lányok, 2. forduló: Funa Kozaki, Tóth Amarissa Klára (japán, magyar)–Carlota Martinez Cirez, Ane Mintegi Del Olmo (spanyol) 6:4 6:1.