Wales elleni győzelmével megerősítette első helyét a magyar válogatott

A magyar labdarúgó-válogatott 1–0-ra legyőzte a vendég walesi csapatot az Európa-bajnoki selejtezősorozat keddi játéknapján, így megőrizte első helyét a csoportjában.

A kiegyenlített küzdelmet hozó találkozót ismét az a Pátkai Máté döntötte el, aki márciusban a horvátok ellen is a győztes gólt szerezte: ezúttal a 80. percben lőtt a kapuba.

A magyaroknak négy mérkőzés után kilenc pontjuk van, hárommal előzik meg a második szlovákokat és a harmadik, világbajnoki ezüstérmes horvátokat, illetve hattal a legutóbbi Eb-n elődöntős walesieket, de minden riválisuknál egy meccsel többet játszottak.

Az Eb-selejtezők szeptemberben folytatódnak, a magyarok 9-én a szlovákokat fogadják ugyancsak a Groupama Arénában, 21.45 órai kezdettel.

Az olasz Marco Rossi szövetségi kapitány irányításával a magyar válogatott továbbra is százszázalékos hazai pályán.

A mérkőzés kezdetére szinte teljesen megtelt a Groupama Aréna lelátóinak elfoglalható része, az európai szövetség (UEFA) büntetése miatt ugyanis egy 3000 férőhelyes szektort le kellett zárni. A hazai közönség az első perctől kezdve lelkesen buzdította a magyarokat, akik intenzíven, nagy iramban kezdtek. A magyar válogatott kispadjára eltiltás miatt nem ülhetett le Marco Rossi szövetségi kapitány, akit Cosimo Inguscio helyettesített.

Szoboszlai egymás után két szögletet is elvégezhetett, de aztán a walesiek megtartották a labdát, irányítani próbálták a játékot, s az első védést is Gulácsinak kellett bemutatnia a 10. percben. Ezután két nagy magyar helyzetet láthatott a közönség, előbb Szoboszlai fejese ment el kicsivel a bal kapufa mellett, majd Szalai középre gurított labdájáról csak centikkel maradt le a becsúszó Holender.

A 25. percben Gulácsinak kellett ismét védenie egy nem túl erős walesi lövésnél, két perccel később Pátkai próbált ollózva gólt szerezni az ellenfél ötösének sarkáról, de nem találta el a labdát.

Az első félidő végén Dzsudzsák bal oldali, megpattanó beadása után alakult ki veszély a walesi kapunál, de Hennessey kapus rávetődött a pattogó labdára.

Fordulás után tíz percnek kellett eltelnie az első nagy helyzetig, akkor Szoboszlai tüzelt 15 méterről alig a keresztléc fölé. A 60. percben Bale hibázott ziccerben, amikor a kapuval szemben, nyolc méterről Gulácsi kezébe pörgette a jobbról bepasszolt labdát.

A következő negyedóra szinte eseménytelenül telt, majd a csereként beállt Kleinheisler lendületesebbé tette a magyarok játékát, 18 méteres lövése pedig hosszú idő után ismét próbára tette Hennessey-t, aki bravúrral hárított.

A 80. percben Pátkai gyorsan és jól reagált egy lecsorgó labdára, góljával a magyarok megszerezték a vezetést, így a walesieknek az egyenlítésért kellett küzdeniük a hajrában. A vendégek az utolsó pillanatig harcoltak a gólért, teljesen beszorították a magyarokat, de nem sikerült betalálniuk.

További eredmény, Eb-selejtező, E-csoport, 4. játéknap: • Azerbajdzsán–Szlovákia 1–5 (gól: Ramil Sejdajev – 29. perc, illetve Stanislav Lobotka – 8., Juraj Kucka – 27., Marek Hamsík 2 – 30. és, 57., valamint David Hancko – 85. perc). A csoport állása:

1.      Magyaro.    4       3       0       1       6–4   9

2.      Szlovákia   3       2       0       1       7–2   6

3.      Horváto.     3       2       0       1       5–4   6

4.      Wales         3       1       0       2       2–3   3

5.      Azerb.        3       0       0       3       3–10 0

Dzsudzsák Balázs kedden a walesiek elleni Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen 102. alkalommal lépett pályára a magyar labdarúgó-válogatottban, így immár egyedül áll az örökrangsor második helyén, mivel megelőzte Bozsik Józsefet. A listát Király Gábor vezeti 108 szerepléssel.

A magyar labdarúgó-válogatottban legtöbbször szerepelt futballisták rangsora: 1. Király Gábor (1998–2016) 108 alkalommal, 2. Dzsudzsák Balázs (2007–) 102, 3. Bozsik József (1947–1962) 101, 4. Gera Zoltán (2002–2017) 97, 5. Juhász Roland (2004–2016) 95, 6. Fazekas László (1968–1983) 92, 7. Grosics Gyula (1947–1962) 86, 8. Puskás Ferenc (1945–1956) 85, 9. Garaba Imre (1980–1991) 82, 10. Mátrai Sándor (1956–1967) 81.

Meglepő horvát vereség

A „szabadnapos” Horvátország, az előző világbajnokság döntőse Varasd (Varazdin) városában Tunéziával mérkőzött kedden este, és a barátságos összecsapáson meglepő, 2–1 arányú vereséget szenvedett az Afrikai Nemzetek Kupájára készülő együttestől. A francia Alain Giresse edzette afrikaiaktól Anice Badri (15. perc) és Naim Sliti (70. perc, 11 m) volt eredményes, a házigazdák találatát Bruno Petkovics jegyezte. A horvátoknál csak a második félidőben állt be két sztárjuk, Luka Modrics és Ivan Periszics, a sérült Ivan Rakitics pedig nem volt a keret tagja.

Négy csapat is százszázalékos maradt az Eb-selejtezőben

Németország és Észak-Írország a C-csoportban, Belgium az I-ben, Olaszország pedig a J-ben őrizte meg százszázalékos mérlegét kedden a labdarúgó Európa-bajnoki selejtezők során.

A németek gálaelőadást tartottak Mainzban, ahol 8–0-ra ütötték ki az észteket, míg az északírek Paddy McNair 86. percben szerzett góljával diadalmaskodtak Boriszovban. A német Manuel Neuer 88. válogatottbeli fellépésén a 37. alkalommal nem kapott gólt, utóbbi tekintetben pedig lehagyta az örökranglista élén a legendás Sepp Maiert.

A vb-bronzérmes belgák Romelu Lukaku duplájával és Kevin De Bruyne találatával tartották otthon a három pontot a skótokkal szemben, míg az olaszok azt követően, hogy a sorozat során először gólt kaptak, de két találattal válaszolni tudtak a bosnyákoknak.

A világbajnok francia csapat Andorra vendégeként aratott magabiztos, 4–0-s sikert, az első találatot Kylian Mbappé érte el, aki felnőtt karrierje 100. gólját szerzete).

Eredmények:

C-csoport: • Németország–Észtország 8–0 (gól: Marco Reus 2 – 10. és 37., Serge Gnabry 2 – 17. és 62., Leon Goretzka – 20., Ilkay Gündogan – 26., 11 m, Timo Werner – 79., valamint Leroy Sané – 88. perc) • Fehéroroszország–Észak-Írország 0–1 (Paddy McNair – 86. perc). A csoport állása: 1. Észak-Írország 12 pont/4 mérkőzés, 2. Németország 9/3, 3. Hollandia 3/2, 4. Fehéroroszország 0/4 (1–9), 5. Észtország 0/3 (1–12).H.-csoport: • Izland–Törökország 2–1 (Ragnar Sigurdsson 2 – 21. és 32. perc, illetve Dorukhan Toköz – 40. perc) • Andorra–Franciaország 0–4 (Kylian Mbappé – 11., Wissam Ben Yedder – 30., Florian Thauvin – 45. + 1. és Kurt Zouma – 60. perc) • Albánia–Moldovai Köztársaság 2–0 (Sokol Cikalleshi – 66. és Ylber Ramadani – 93. perc). Az állás 4 mérkőzés alapján: 1. Franciaország 9 (12–3), 2. Törökország 9 (9–2), 3. Izland 9 (5–5), 4. Albánia 6, 5. Moldovai Közt. 3, 6. Andorra 0.I-csoport: • Kazahsztán–San Marino 4–0 (Islambek Kuat – 45. + 1., Maxim Fedin – 62., Gafurzan Szujumbajev – 65. és Bauyrzan Iszlamhan – 79. perc) • Oroszország–Ciprus 1–0 (Alekszej Jonov – 38. perc) • Belgium–Skócia 3–0 (Romelu Lukaku 2 – 45. + 1. és 57. perc, továbbá Kevin De Bruyne – 92. perc). Az állás 4 mérkőzés alapján: 1. Belgium 12 pont, 2. Oroszország 9, 3. Kazahsztán 6 (7–7), 4. Skócia 6 (4–7), 5. Ciprus 3, 6. San Marino 0.J-csoport: • Liechtenstein–Finnország 0–2 (Teemu Pukki – 37. és Benjamin Källman – 57. perc) • Olaszország–Bosznia-Hercegovina 2–1 (Lorenzo Insigne – 49. és Marco Verratti – 86. perc, illetve Edin Dzeko – 32. perc) • Görögország–Örményország 2–3 (Carlos Zeca – 54. és Kosztasz Fortunisz – 87. perc, illetve Aleksandre Karapetjan – 8., Gevorg Ghazarjan – 33. és Tigran Barszeghjan – 74. perc). Az állás 4 mérkőzés alapján: 1. Olaszország 12 pont, 2. Finnország 9, 3. Örményország 6, 4. Görögország 4 (6–8), 5. Bosznia-Hercegovina 4 (5–7), 6. Liechtenstein 0.

MAGYARORSZÁG–WALES 1–0 (0–0)Budapest, Groupama Aréna, 18 ezer néző, v: Matej Jug (szlovén)MAGYARORSZÁG: Gulácsi Péter – Lovrencsics Gergő, Willi Orbán, Baráth Botond, Korhut Mihály – Nagy Ádám, Pátkai Máté – Dzsudzsák Balázs (70. perc Kleinheisler László), Szoboszlai Dominik (83. perc Bese Barnabás), Holender Filip (59 perc Varga Roland) – Szalai Ádám. Megbízott szövetségi kapitány: Cosimo Inguscio (Olaszország).WALES: Wayne Hennessey – Chris Gunter, Ashley Williams, James Lawrence, Ben Davies – Joe Allen, Ethan Ampadu (58. perc Matthew Smith) – Tom Lawrence (79. perc Sam Vokes), David Brooks (73. perc Harry Wilson), Daniel James – Gareth Bale. Szövetségi kapitány: Ryan Giggs.Gól: Pátkai Máté (80. perc).Sárga lap: Pátkai, Nagy Ádám és Korhut, illetve Gunter, J. Lawrence és Davies.

A gól története:

80. perc: Szalai kapott jó felívelést a walesi tizenhatoson belül, mellel átvette a labdát, s megpróbált lefordulni a védőjéről. A walesi játékos elpiszkálta a labdát Szalai elől, Pátkai azonban lecsapott rá, és 10 méterről a kapuba bombázta (1–0).Borítókép: A gólt szerző Pátkai Máté (a bal szélen, 16-os) és Szalai Ádám (9-es) támadásban (a képen sötét mezben Joe Allen 7-es számmal és James Lawrence 15-össel) – FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS