Vízilabda-Eb: elődöntős a magyar férfi válogatott

A magyar válogatott bejutott a négy közé a Duna Arénában rendezett vízilabda-Európa-bajnokság férfi tornáján: Märcz Tamás együttese a szerdai negyeddöntőben 14–10-re győzte le az orosz csapatot.

A magyarok a pénteki elődöntőben Montenegróval találkoznak 20 órai kezdettel.

Az olimpiai kvalifikációs viadalon egy kvóta szerezhető. A már biztos tokiói indulók közül a címvédő, Rióban aranyérmes szerbek és a világbajnok olaszok búcsúztak, rajtuk kívül a világbajnoki ezüstérmes, elődöntős spanyolok ötkarikás részvétele biztos.

Esélyesként ugrott medencébe a magyar válogatott, amely a két csapat legutóbbi hét egymás elleni Európa-bajnoki összecsapásából hatot megnyert. A kivétel a két évvel ezelőtti barcelonai összecsapás volt, amelyet a hetedik helyért rendeztek, és az oroszok 9–8-ra diadalmaskodtak. Legutóbb a Világligában, két hónappal ezelőtt játszott egymással a két csapat, a magyarok akkor fölényes, 14–6-os győzelmet arattak.

Nagy Viktor két remek védéssel kezdett a kapuban, Zalánki Gergő góljával pedig megszerezte a vezetést a magyar csapat. Az oroszok fórból egyenlítetek, Manhercz Krisztián azonban nem sokkal később egy gyönyörű elhajlásos lövéssel talált be. A harmadik hazai találatot Angyal Dániel szerezte, de gyorsan jött az orosz válasz emberelőnyből. A második negyed első két percében mindkét oldalon voltak kimaradt lehetőségek, majd Vámos Márton remek egyéni villanása után nőtt kétgólosra a különbség. A magyarok elhibáztak egy fórt – Manhercz kezéről csúszott le a labda –, az oroszok viszont belőtték a magukét. A rivális egy remek centergóllal egyenlített újra, de a válasz rögtön érkezett: Zalánki létszámfölényben lőtt pontosan. Ezután egy Nagy-védést követő megúszás után Vámos bombázott a kapuba. Az oroszok fél perccel a nagy szünet előtt újabb akciógóllal csökkentették minimálisra a különbséget (6–5).

A harmadik felvonás is hazai góllal indult, Varga Dénes értékesített gyorsan egy emberelőnyt, majd Manhercz – ugyancsak előnyből – lőtt elemi erővel az orosz kapus „szeme közé”. Az oroszok ugyan létszámfölényben szépítettek, de azután Erdélyi Balázs akcióból bombázott a hálóba (9-6). Ezt követően Mezei Tamás harcolt ki ötméterest, amelyet Varga kíméletlenül értékesített. A magyar válogatott kicsit elkényelmesedett a játékrész hajrájára, amit a rivális két góllal büntetett (10–8), Varga pedig ötméterest rontott 50 másodperccel a dudaszó előtt. A zárónegyedet Hárai Balázs szépen kijátszott emberelőnyös gólja vezette fel, Manhercz pedig a következő támadásból gyakorlatilag eldöntötte a mérkőzést, amely végül – további két-két találattal – 14–10-es hazai győzelemmel zárult.

Eredmények, Európa-bajnokság (Duna Aréna), férfiak, negyeddöntő: • Magyarország–Oroszország 14–10 (3–2, 3–3, 4–3, 4–2) – gólszerzők: Manhercz Krisztián és Varga Dénes 3–3, Zalánki Gergő, Angyal Dániel és Vámos Márton 2–2, Erdélyi Balázs és Hárai Balázs 1–1; játszott még: Nagy Viktor (kapus), Pohl Zoltán, Mezei Tamás, Hosnyánszky Norbert és Jansik Szilárd; szövetségi kapitány: Märcz Tamás • Montenegró–Olaszország 10–8 (3–3, 4–3, 2–1, 1–1) • Spanyolország–Szerbia 6–6 (1–2, 4–1, 1–2, 0–1) – ötméteresekkel: 4–3 • Horvátország–Görögország 14–11 (6–3, 4–3, 3–3, 1–2).

Borítókép: Pohl Zoltán (középen, balra) és az orosz Szergej Liszunov (középen, jobbra) küzd a labdáért, hátul Nagy Viktor kapus – MTI/CZAGÁNY BALÁZS

A házigazda magyar válogatott 11–10-re kikapott az elődöntőben a világbajnoki ezüstérmes spanyol csapattól a Duna Arénában rendezett vízilabda Európa-bajnokság női tornáján, ezzel eldőlt, hogy a viadalon szerezhető egyetlen kvóta az oroszoké lesz, mivel a spanyolok indulása már biztos volt.
Utolsóként a görög válogatott biztosította helyét a nyolc között a Duna Arénában rendezett vízilabda-Európa-bajnokság férfi tornáján. A görögök hétfőn 14–7-re győzték le a román együttest, köszönhetően elsősorban Kosztantinosz Geniduniasz hat találatának.