Vívó-vb: magyar arany, román bronz kardban

Vívó-vb: magyar arany, román bronz kardban
Szilágyi Áron aranyérmet nyert a férfi kardozók egyéni versenyében a kairói vívó-világbajnokságon. A harmadik olimpiai bajnoki címét tavaly Tokióban begyűjtő magyar klasszis a kuvaiti Amaar Alammari elleni 15–6-os győzelemmel kezdett, majd feszültebb hangulatú mérkőzésen 15–13-mal búcsúztatta a kínai Hszü Jing-minget. A nyolcaddöntőben lendületes, határozott vívással 15–9-re nyert csapattársa, a 2017-ben világbajnok, 2019-ben vb-ezüstérmes Szatmári András ellen, a nyolc között pedig 15–8-ra verte az olasz Pietro Torrét. Az elődöntőben Sandro Bazadze volt az ellenfele, a grúz/georgiai vívót a tavalyi olimpián az elődöntőben legyőzte, az idei Európa-bajnokságon viszont éppen ő állította meg Szilágyit a 32 között. Ezúttal 15–11-es magyar siker született. A döntőben az egész nap jó formában vívó Maxime Pianfetti következett.

A francia a másik ágon Iulian Teodosiut verte ugyancsak 15–11-re, így a román vívónak be kellett érnie a bronzéremmel.

A kardvívónapnak négy magyar és két román sportoló vágott neki a főtáblán, további két román vívó korábban elvérzett a selejtezőkben.

Mind a négy magyar férfi kardozó sikerrel vette az első akadályt. A háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi gyakorlatilag bemelegített kuvaiti ellenfelével szemben, akárcsak Szatmári a lengyel Krzysztof Kaczkowski ellen.

Gémesi Csanádnak nehezebb dolga volt, a spanyol Inaki Bravo három-négy tusos hátrányból felzárkózott, de végül magyar siker született. Decsi Tamás még jobban megküzdött a győzelemért, a tunéziai Ahmed Ferjani 14–14-nél utolérte őt, az utolsó tus azonban egylámpás volt, és a magyar kardozó örülhetett.

A románok közül az Európa-bajnoki 6. helyezett Teodosiu könnyedén, 15–5-tel jutott túl kuvaiti ellenfelén, Bandar Alshamlanon. Az Eb-n 5. Răzvan Ursachinak viszont az első forduló a végállomást jelentette a főtáblán, miután 15–13-ra vesztett a kanadai Fares Arfa ellenében, s végül a 28. helyen zárta a vb-t. A selejtezőkben kiesett George Dragomir és Codrin Cozmuleanu a 66., illetve 101. helyen végzett a világbajnokság egyéni küzdelmeiben.

Szatmári a török Enver Yildirimmel csapott össze a második fordulóban. A párharc első fele kiegyenlített volt, legalábbis annyiban, hogy a magyar találatokra képes volt válaszolni az ellenfél. A folytatás azonban egyoldalúvá vált, a legutóbbi vb-n ezüstérmes magyar kardozó felpörgette a tempót, dinamikusabb akciókat mutatott be, többször „letolta” a pástról Yildirimet, végül nyolc találat különbséggel győzött. Néhány perccel később Szilágyinak meg kellett szenvednie kínai ellenfelével. Bár többnyire  nála volt az előny, Hszü Jing-ming nem adta fel, 12–12-nél egyenlített, sőt a következő akciójával át is vette a vezetést. A háromszoros olimpiai bajnok magyar kardozó meglehetősen feszült volt ebben az időszakban, több találatot is vitatott. Nagyon össze kellett szednie magát, ami sikerült neki, a következő három tust egyértelműen ő adta.

Gémesi Csanádnak eleve nehéz ellenfél jutott az idei Európa-bajnok, tavaly olimpiai negyedik Sandro Bazadze személyében. Sokáig jól tartotta magát, de az egyperces szünet után a grúz fordított, majd jelentős előnyre tett szert. A magyar vívó faragott hátrányából, ami a végére három találatnyi lett.

Decsi Tamás a francia Bolady Apithyvel szemben gyorsan 7–1-es hátrányba került, így kevés esélye maradt, mégis csakhamar 8–8 állt a táblán. A francia azonban újítani tudott, és négy tussal győzött.

Teodosiu nagy csatában jutott tovább, 15–13-ra verte a kanadai Shaul Gordont.

A két magyar továbbjutó, Szilágyi és Szatmári egymással vívott a nyolcaddöntőben. A magyar kardpárharcot előbbi nyerte. A két magyar klasszis asszójára a hagyományoknak megfelelően nem ült oda edző egyik oldalra sem, a felek egymás között „intézték el” a továbbjutást. Az előző mérkőzésén kissé bizonytalan Szilágyi ezúttal nagyon határozottan kezdett, gyorsan elhúzott 6–1-re. Szatmári akciói elhaltak, többször is hitetlenkedve nézett a táblára, hogy miért nem jelzett a gép. Szilágyi szép védéseket mutatott be, időnként pedig megelőzte ellenfelét, aki a folytatásban azért adott szép tusokat – például látványos lerohanásból –, de jelentős hátrányát nem tudta lefaragni.

Teodosiu újabb nagy csatát vívott a negyeddöntőért, végül egy tussal, 15–14-gyel bizonyult jobbnak az olimpiai ezüstérmes olasz Luca Curatolinál.

A folytatásban Szilágyi és Teodosiu elődöntőbe jutott, és biztos lehetett az éremszerzésben.

A háromszoros olimpiai bajnok (2012, 2016, 2021) a nyolcaddöntős lendületét vitte tovább, Szatmári András legyőzése után a legjobb nyolc között az olasz Pietro Torrét múlta felül magabiztosan. Alig kezdődött el az asszó, már 5–0 állt az eredményjelzőn, az egyperces szünet pedig 8–2-nél kezdődött. A folytatásban kiegyenlítettebben alakult a mérkőzés, de így is a végéig nőtt a különbség.

A dél-koreai Oh Szang Ukkal is óriásit csatázott Teodosiu, ismét csak 15–14-re nyert a tokiói olimpián csapattal aranyérmes, 2019-es világbajnok ázsiai versenyző ellen.

Szilágyi döntőbe jutott, a legjobb négy között visszavágott Sandro Bazadzének az idei, antalyai Európa-bajnokságon elszenvedett vereségért. Akkor a grúz a 32 között 15–7-re győzte le a magyar kardozót, most viszont Szilágyi bizonyult jobbnak csakúgy, mint tavaly az olimpiai elődöntőben. Az asszó során sok volt a videózás, mindkét fél vitatta a bírói döntéseket, az ellenőrzés többször kedvezett a magyar kardozónak, aki 5–5 után egyébként is átvette az irányítást. Az egyperces szünet az ő 8–5-ös vezetésénél kezdődött, és Bazadze a folytatásban már egyszer sem tudott egyenlíteni, végül négytusos magyar győzelem született.

Nem alakult ki azonban magyar–román finálé, mert a másik ágon Teodosiu – aki így is egyéni legjobbját jegyezte – alulmaradt a világranglista 25. helyén levő francia Maxime Pianfetti ellenében. A Bukaresti Dinamó kardozója 15–11-es vereséget szenvedett, ellenfele a menetelése során a második fordulóban a 2012-ben Londonban és a tokiói olimpián csapatban bajnok Kim Jung Vant búcsúztatta.

A döntőben az egész nap jó formában vívó Pianfetti volt Szilágyi ellenfele, aki 6–3-ra meglépett az elején. Csakhogy azután a magyar kardozó sorozatban öt tust adott, ekkor következett a szünet, majd a pihenő után még két Szilágyi-találat esett. A francia vívó azonban nem adta fel, szívósan küzdve felzárkózott, 12–14-ről egyenlített, az utolsó találatot viszont – nagy izgalmak közepette – Szilágyi vitte be, amelyet videózás után ítéltek meg neki.

Ezzel a három olimpiai (londoni, riói, tokiói) és egy Eb-arany (2015, Montreux) mellé most már vb-diadalt is hozzátett egyéniben. Világbajnokságon eddig csak csapatban tudott győzni, 2007-ben Szentpétervárott.

Az egyéni győzelmeit tekintve éremkollekcióját a kairói világbajnoki diadallal teljessé tévő Szilágyi Áron kardozó nagyon akarta ezt a győzelmet, és – mint azt megjegyezte – nem lett volna értelme ezt elhallgatni. A világklasszis vívó úgy utazott el az egyiptomi vb-re, hogy többször nyilatkozta, aranyért lép pástra.

„Felesleges lett volna nem kijelenteni, hiszen ez teljesen egyértelmű, hogy akartam, szerettem volna nagyon ezt a világbajnoki címet” – mondta az MTI-nek közvetlenül az eredményhirdetés előtt, miután több fotó készült vele helyi fiatalokkal. „Nyertem 2012 óta három olimpiát, de a világbajnokságok nem úgy sikerültek, ahogy szerettem volna, egy bronzérmem volt és nyolcas döntős helyezésem. Magamnak hazudtam volna, ha azt mondom, nem annyira fontos ez a világbajnoki aranyérem. Nagyon fontos volt, és nagyon-nagyon örülök neki, hogy megvan!”

A győzelem felé vezető utat összefoglalva arról beszélt, hogy nem volt egyenletes a teljesítménye.

„Elképesztő hullámhegyek és -völgyek voltak ebben a napban. Amennyire jól sikerült vívnom például Szatmári András ellen, vagy amennyire össze tudtam szedni a vívásomat az elődöntőben Bazadze ellenében, annyira nehezen ment az elméletileg könnyebb asszókban, vagy a papírforma szerint könnyebb ellenfelekkel szemben. Mint például a döntőben. Nem számítottam rá hogy Pianfetti ennyire jól fog vívni, és a második ellenfelem, a kínai Hszü is olyat mutatott, amire nem gondoltam előre” – elemezte a napját.   

„Örülök, hogy ezekből a nehézségekből jól tudtam kijönni, azokat a szituációkat is meg tudtam oldani, amelyek páratlanul nehezek voltak, amelyek fokozott koncentrációt igényeltek, illetve megújulást, új akciókat” – tette hozzá.

Arra a felvetésre, hogy volt-e benne kellemetlen érzés amiatt, hogy elődöntős ellenfelétől, Bazadzétől az idei Eb-n kikapott, úgy reagált: „Számítottam rá, hogy mindent meg fog tenni, reklamálni fog, sok mindent megenged magának a páston, ez most is így volt. Tudtam azt, hogy ha középen feszesen, szorosan tudom tartani és olyan helyzetekbe tudom kényszeríteni, amelyekben én vagyok a jobb, akkor meglehet az asszó. Főleg a vége felé ez sikerült is, nem hagytam magam kizökkenteni” – mondta a friss aranyérmes.

A kardvívókra csütörtökön a csapatverseny vár.

Eredmények:

A 64 között: • Gémesi Csanád–Inaki Bravo (spanyol) 15–13 • Decsi Tamás–Ahmed Ferjani (tunéziai) 15–14 • Szatmári András–Krzysztof Kaczkowski (lengyel) 15–4 • Szilágyi Áron–Amaar Alammari (kuvaiti) 15–6 • Iulian Teodosiu–Bandar Alshamlan (kuvaiti) 15–5 • Fares Arfa (kanadai)–Răzvan Ursache 15–13.

A 32 között: Szatmári–Enver Yildirim (török) 15–7 • Szilágyi–Hszü Jing-ming (kínai) 15–13 • Sandro Bazadze (grúz/georgiai)–Gémesi 15–12 • Bolade Apithy (francia)–Decsi 15–11 • Teodosiu–Shaul Gordon (kanadai) 15–13.

A 16 között: • Szilágyi–Szatmári 15–9 • Teodosiu–Luca Curatoli (olasz) 15–14.

Negyeddöntő: • Maxime Pianfetti (francia)–Luigi Samele (olasz) 15–14 • Teodosiu–Oh Szang Uk (dél-koreai) 15–14 • Bazadze–Ali Pakdaman (iráni) 15–12 • Szilágyi–Pietro Torre (olasz) 15–8.

Elődöntő: • Pianfetti–Teodosiu 15–11 • Szilágyi–Bazadze 15–11.

Döntő: • Szilágyi–Pianfetti 15–14.

A végeredmény: 1. SZILÁGYI ÁRON, 2. Maxime Pianfetti (francia), 3. Iulian Teodosiu és Sandro Bazadze (grúz), ..., 12. SZATMÁRI ANDRÁS, ..., 25. GÉMESI CSANÁD, ..., 27. DECSI TAMÁS, 28. RĂZVAN URSACHI, …, 66. GEORGE DRAGOMIR, …, 101. CODRIN COZMULEANU.

Hétfőn a női párbajtőrözők is pástra léptek. A négy magyar közül kettő jutott tovább a legjobb 64-ből a 32 közé. A kiemeltként csak most kezdő Kun Anna magabiztosan győzte le üzbég ellenfelét, Szevara Rahimovát, akárcsak Muhari Eszter cseh riválisát, Katerina Saligerovát. Utóbbi Büki Lilivel és Nagy Kingával együtt a selejtezőből került a legjobbak közé. Büki sima vereséget szenvedett a perui Maria Luisa Doig Calderontól, Nagy viszont kiélezett küzdelemben maradt alul a 2012-ben, Londonban olimpiai bajnok ukrán Jana Semjakinával szemben.

A folytatásban, a 32 között Kun és Muhari hosszabbításban harcolta ki a győzelmet a kínai Lin Seng, illetve az észt Irina Embrichhel szemben.

Kun Anna és Muhari Eszter a nyolcaddöntőben fejezte be szereplését párbajtőrben, a kairói vívó-világbajnokságon, előbbi az olasz Mara Navarriától kapott ki öt tussal, utóbbi a világranglistán harmadik dél-koreai Szong Sze Rától szenvedett vereséget hat találattal.

Kun Anna a 10., Muhari Eszter a 15., Nagy Kinga a 34., Büki Lili pedig a 38. helyen végzett a 159 fős mezőnyben.

Somfai Péter szakági vezetőedző az MTI-nek elmondta, elégedett azzal, hogy mind a négy lány főtáblás volt, de hozzátette, valamennyien hasmenéssel küzdenek, és látszott rajtuk, hogy a komoly ellenfelek ellen nincs elég erejük.

„Most az a feladat, hogy ha rendbe jönnek, a csapatversenyig eleget egyenek és felerősödjenek” – hangsúlyozta.

A romániai párbajtőrözők közül hárman jutottak főtáblára, csak Bianca Benea nem jutott túl a selejtezőkön, s végül a 78. helyen zárt. Cristina Constantinescunak, Alexandra Predescunak és Veres Grétának viszont a főtáblán csak egy mérkőzés jutott, végül a 39., 53., illetve 56. helyen zárták a sorozatot.

Constantinescu 15–8 arányú vereséget szenvedett az ukrán Julia Szvisztiltől, Predescu 15–7-re kapott ki a francia Auriane Mallótól, Veres pedig ugyanilyen arányban szenvedett vereséget a lengyel Renata Knapik-Miazgától.

A női párbajtőrözők is csütörtökön folytatják a vb-t a csapatküzdelmekkel.

Eredmények:

A 64 között: • Kun Anna–Szevara Rahimova (üzbég) 15–7 • Muhari Eszter–Katerina Saligerova (cseh) 15–3 • Maria Luisa Doig Calderon (perui)–Büki Lili 15–6 • Jana Semjakina (ukrán)–Nagy Kinga 15–13 • Julia Szvisztil (ukrán)–Cristina Constantinescu 15–8 • Auriane Mallo (francia)–Alexandra Predescu 15–7 • Renata Knapik-Miazga (lengyel)–Veres Gréta 15–7.

A 32 között: Kun–Lin Seng (kínai) 8–7 • Muhari–Irina Embrich (észt) 13–12.

A 16 között: Mara Navarria (olasz)–Kun 14–9 • Szong Sze Ra (dél-koreai)–Muhari 15–9.

Negyeddöntő: Alexandra Ndolo (német)–Jü Szi-han (kínai) 14–13 • Rossella Fiamingo (olasz)–Nelli Differt (észt) 15–11 • Vivian Kong Man Vaj (hongkongi)–Navarria 12–11 • Szong–Csu Ming-je (kínai) 14–13.

Elődöntő: • Ndolo–Fiamingo 15–10 • Szong–Kong 14–9.

Döntő: • Szong–Ndolo 11–10.

A végeredmény: 1. Szong Sze Ra (dél-koreai), 2. Alexandra Ndolo (német), 3. Rossella Fiamingo (olasz) és Vivian Kong Man Vaj (hongkongi), ... 10. KUN ANNA, ... 15. MUHARI ESZTER, ... 34. NAGY KINGA, ... 38. BÜKI LILI, 39. CRISTINA CONSTANTINESCU, …, 53. ALEXANDRA PREDESCU, …, 56. VERES GRÉTA, …, 78. BIANCA BENEA.

Borítókép: Szilágyi Áron a hőn áhított világbajnoki arannyal