Vb-2018 – Tizenegyespárbajt nyerve a nyolc között Anglia

Az angol válogatott jutott be utolsóként az oroszországi labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjébe, miután 1–1-es rendes játékidőt és hosszabbítást követően tizenegyespárbajban legyőzte Kolumbiát. A szigetországi együttes története során először nyert ilyen körülmények között világbajnoki mérkőzést, korábban mindhárom büntetőpárbaját elveszítette (1990, 1998 és 2006). Anglia szombaton Svédországgal vívja a negyeddöntőt.

ANGLIA–KOLUMBIA 1–1 (0–0, 1–1, 1–1) – tizenegyesekkel: 4–3

Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző. Vezette: Mark Geiger (Egyesült Államok).

ANGLIA: Jordan Pickford – Kylie Walker (113. perc Marcus Rashford), John Stones, Harry Maguire – Kieran Trippier, Dele Alli (81. perc Eric Dier), Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ashley Young (102. perc Danny Rose) – Raheem Sterling (88. perc Jamie Vardy), Harry Kane. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.

KOLUMBIA: David Ospina – Santiago Arias (116. perc Cristian Zapata), Yerri Mina, Davinson Sanchez, Johan Mojica – Wilmar Barrios, Juan Cuadrado, Carlos Sanchez (79. perc Mateus Uribe), Juan Quintero (88. perc Luis Muriel), Jefferson Lerma (62. perc Carlos Bacca) – Radamel Falcao. Szövetségi kapitány: José Pékerman (Argentína).

Gól: Kane (57. perc, 11 m), illetve Mina (93. perc).

Sárga lap: Henderson és Lingard, illetve Barrios, Arias, C. Sanchez, Falcao, Bacca és Cuadrado.

A gólok története:54–57. perc: Jobb oldali angol szögletrúgás után Carlos Sanchez vitte földre Kane-t, amiért a játékvezető azonnal büntetőt ítélt. A döntést a videóbírós ellenőrzés is megerősítette, Kane pedig magabiztosan a kapu közepébe lőtt (1–0).90. + 3. perc: Cuadrado jobb oldali szöglete után az ötösön érkező Mina fejelte a kapu jobb oldala felé a labdát, amely a földről felpattanva a gólvonalon menteni igyekvő Trippier felett a felső sarokba vágódott (1–1).

Tizenegyesek:• Falcao magasan a kapu közepébe lőtt (0–1).• Kane laposan a jobb alsóba bombázott (1–1).• Cuadrado nagy erővel a jobb felső sarokba lőtt (1-2).• Rashford honfitársához hasonlóan a jobb alsót vette célba, és nem hibázott (2–2).• Muriel higgadtan a bal alsóba gurított (2–3).• Henderson a bal oldalt választotta, ám félmagas lövését Ospina bravúrral hárította.• Uribe lövése után a labda a felső lécről kivágódott.• Trippier a jobb felső sarokba lőtt (3–3).• Bacca magasan jobb oldalra lőtt, Pickford azonban szép mozdulattal védett.• Dier a jobb alsóba passzolt, ezzel eldöntötte a továbbjutást (4–3).Nagy iramban kezdődött a mérkőzés. Az első negyedórában különösen az angolok játszottak komoly tempóban, ám a kolumbiaiak jól zárták a területet, nem engedték betörni 16-osukra az ellenfél futballistáit, így nemhogy helyzetig, egy darabig még lövésig sem jutott az európai csapat. A 16. percben aztán egy jobb oldali angol támadás hozott némi izgalmat, amelynek végén Kane kiszorított helyzetből a kapu tetejére fejelte a labdát. A Szpartak Stadiont színültig megtöltő nézősereg akkor még vélhetően nem gondolt arra, hogy ez a lehetőség lesz az első félidő legizgalmasabb jelenete, ám az idő múlásával a játék színvonala és tempója is hamar visszaesett, a kapuk pedig egy pillanatra sem forogtak veszélyben. Az egymással eredménytelenül küzdő játékosok a monoton futballt kisebb-nagyobb kakaskodással és színészkedéssel törték csak meg időnként. Sokat elárul a játékrészről, hogy a kevés kísérletből egyetlen lövés találta el a kaput.

A második félidő első tíz perce az addigiakhoz hasonló forgatókönyv szerint zajlott, ám ezek után Anglia váratlanul vezetéshez jutott Kane hatodik vb-gólja révén, amely egy szöglet utáni szabálytalanság miatt megítélt büntetőből született. A kolumbiaiak nehezen vették tudomásul a bírói döntést, előbb a bíróval veszekedtek, majd a gólt követő percekben az angol játékosoknak léptek oda többször is durván. A dél-amerikai együttes a 75. percre nyugodott le kissé, és rendezte sorait. A hajrában nagy erőkkel támadott, ám egyetlen helyzetét elrontotta, az utolsó percekben viszont egy szöglet után a vb-n harmadik gólját szerző Mina fejelt a kapuba.

A hosszabbítás első felében az angol játékosok még érezhetően a kolumbiai egyenlítés hatása alatt voltak. Ekkor egyértelműen a dél-amerikaiak futballoztak jobban és veszélyesebben. A záró negyedórára az európai csapat ismét átvette a kezdeményezést, két nagy helyzetet is kialakított, ám Rose és Dier sem tudott betalálni, így a büntetőkre maradt a döntés.

A tizenegyespárbajban az első két rúgó mindkét oldalon magabiztos volt, azután azonban Henderson hibázott, ám Kolumbia nem tudta kihasználni előnyét, sőt, előbb Uribe tévesztett néhány centit, majd a végén Bacca lövését védte Pickford, Dier pedig záróemberként nem hibázott, így Anglia történelmi sikert aratott.