Vb-2018 – Büntetőkkel jutottak negyeddöntőbe a horvátok

Horvátország 1–1-es rendes játékidő és hosszabbítás után 11-esekkel 3–2-re legyőzte Dániát Nyizsnyij Novgorodban, így bejutott a legjobb nyolc közé az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. A horvátok a nap során korábban a spanyolokat ugyancsak büntetőpárbajban legyűrő oroszokkal játszanak szombaton Szocsiban az elődöntőbe kerülésért.

HORVÁTORSZÁG–DÁNIA 1–1 (1–1, 1–1, 1–1) – tizenegyesekkel: 3–2

Nyizsnyij Novgorod, 43 000 néző. Vezette: Néstor Pitana (Argentína).

HORVÁTORSZÁG: Danijel Subasics – Sime Vrszaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinics (81. perc Josip Pivarics) – Ivan Rakitics, Marcelo Brozovics (71. perc Mateo Kovacsics) – Ante Rebics, Luka Modrics, Ivan Perisics (97. perc Andrej Kramarics) – Mario Mandzukics (108. perc Milan Badelj). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalics.DÁNIA: Kasper Schmeichel – Jonas Knudsen, Simon Kjaer, Mathias Jörgensen, Henrik Dalsgaard – Andreas Christensen (46. perc Lasse Schöne), Thomas Delaney (98. perc Michael Krohn-Dehli), Christian Eriksen – Yussuf Yurary Poulsen, Andreas Cornelius (66. perc Nicolai Jörgensen), Martin Braithwaite (46. perc Pione Sisto). Szövetségi kapitány: Age Hareide (Norvégia).Gól: Mandzukics (4. perc), illetve M. Jörgensen (1. perc). A 116. percben Modrics 11-est hibázott.Sárga lap: M. Jörgenssen.A gólok története:1. perc: Jobb oldali hatalmas bedobás után Mathias Jörgensen lőtt közelről kapura, a labda a lábak alatt átcsúszott, a vetődő Subasics belekapott, a kapufára ütötte, onnan pedig a gólvonalon túlra perdült (0–1).4. perc: Gyorsan egyenlítettek a horvátok: Vrszaljko tört be jobb oldalon a dán tizenhatoson belülre, középre passzolt, a labda ide-oda pattogott, majd Mandzukicshoz került, aki hat méterről, fordulásból a kapu jobb oldalába lőtt (1–1).Tizenegyesek:• Eriksen lövésébe Subasics beleért, a labda a jobb kapufán csattant.• Badelj a jobb oldalt vette célba, az elvetődő Schmeichel lábbal hárított.• Kjaer a bal felsőbe bombázott (0–1).• Kramarics a jobb alsó sarokba passzolt (1–1).• Krohn-Dehli is hasonlóképpen (1–2).• Modrics középre gurított, a labda éppen elfért az elvetődő Schmeichel lába mellett (2–2)• Schöne jobbra tartó félmagas lövését Subasics megfogta.• Pivarics a jobb alsó sarok felé lőtt, de Schmeichel védett.• N. Jörgensen középre célzott, Subasics lábbal védett.• Rakitics a jobb alsó sarokba gurította a labdát, Schmeichel a másik oldalra vetődött (3–2).Gyors gólváltással indult a mérkőzés, előbb a horvát, majd a dán kapu előtt alakult ki kavarodás, és abból találatot eredményező helyzet, így még négy perc sem telt el, amikor már 1–1 volt az állás.

Azután lassacskán kialakult az első félidőt alapjában meghatározó játékkép: a horvátok futballoztak fölényben, többet támadtak és lőttek kapura, a szívósan védekező dánok pedig egy-egy ellenakcióval igyekeztek veszélyt teremteni.

A szünet után is hasonló volt a felállás, de a nagyon fegyelmezetten játszó dánok ekkor már többször indultak meg előre, miközben a horvátoknak nem nagyon volt elképzelésük arról, hogyan kerüljenek a dán védők mögé, és távolról is csak elvétve tudtak kapura lőni. Viszonylag eseménytelen játékkal telt el a második félidő, így hosszabbítás következett.

Ebben a dánok kezdtek aktívabban, miközben továbbra is hatékonyan szűrték meg az ellenfél támadásait. A horvátok – ahogy a második félidő nagy részében – a ráadásban sem játszottak lendületesen, ha eljutottak a dán kapuig, a védők mindig létszámfölényben voltak. Mindkét szövetségi kapitány élt az új szabály adta lehetőséggel, a hosszabbításban negyedik cserével frissített.

A mérkőzés inkább a dánok elképzelése szerint alakult, stabilan védekeztek, és az idő múlásával egyre magabiztosabbá váltak, míg a horvátok csak az első félidőben diktáltak nagy tempót.

A 114. és 116. perc között Modrics jó ütemű kiugratásával Rebics indult meg, kicselezte a kapust, de a hátulról érkező M. Jörgensen buktatta. A megítélt büntetőt Modrics lőtte, a balra vetődő Schmeichel azonban védett.

A sok bizonytalansággal lezajló tizenegyespárbaj után viszont mégis a horvátok örülhettek.

Fedőkép: Subasics három 11-est hárított a tizenegyespárbaj során – FOTÓ: FIFA.COM