Vb-2018, G-csoport, 2. forduló: Anglia kiütéses sikere

Az angol válogatott kiütéses, 6–1-es győzelmet aratott a panamai csapat felett az oroszországi labdarúgó-világbajnokság G-csoportjának vasárnapi, második fordulójában, így a legjobb 16 közé jutott. Az angolok győzelmével a belga együttes is biztosította a helyét a nyolcaddöntőben – a két csapat csütörtökön egymással mérkőzik a csoportlesőségért.

Az angol válogatott az első perctől fogva magához ragadta a kezdeményezést, s John Stones góljával hamar megszerezte a vezetést – a Manchester City védőjének ez volt az első gólja a válogatottban. Vezetésük tudatában is támadtak az angolok, s az első félidőben további négy gólt lőttek: Harry Kane kétszer is büntetőből talált be, Stones duplázni tudott, Jesse Lingard pedig szépségdíjas távoli lövésből volt eredményes.

A fordulás után Kane egy szerencsés góllal mesterhármast ért el, korábban vb-n az angolok közül erre csak Geoff Hurst (1966) és Gary Linecker (1986) volt képes. A vb-n elért ötödik találatával Kane a góllövőlista élére állt. A mérkőzés hajrájában az európai csapat visszavett a tempóból, s bár voltak még helyzetei, újabb gólt Panama ért el: Felipe Baloy megmozdulásával a karibi ország történetének első világbajnoki találatát szerezte.

Anglia ezt megelőzően soha nem nyert nagy tornán (Európa- vagy világbajnokságon) három gólnál nagyobb különbséggel mérkőzést.

Az állás:

1.      Anglia        2       2       0       0       8–2   6

Belgium      2       2       0       0       8–2   6

3.      Tunézia      2       0       0       2       3–7   0

4.      Panama      2       0       0       2       1–9   0

A gólok története:

8. perc: Trippier jobb oldali szögletére Stones teljesen üresen érkezett a tizenegyespontnál, és nagy erővel fejelte a labdát a kapu bal alsó sarkába (1–0).22. perc: Torres és Escobar együttes erővel buktatta a tizienhatoson belül a kilépő Lingardot, a megítélt büntetőt Kane a bal felső sarokba bombázta (2–0).36. perc: Sterling és Lingard összjátéka után utóbbi a kapuval szemből, 20 méterről hatalmas gólt lőtt a jobb felső sarokba (3–0).40. perc: Egy szép szabadrúgás-variáció után Kane középre fejelt labdáját Sterling fejelte kapura, a Penedo bravúros védése utáni kipattanót Stones közvetlen közelről juttatta a hálóba (4–0).45. + 1. perc: Kane-t vitték földre a panamai védők a büntetőterületen belül, a megítélt tizenegyest a sértett váltotta gólra, a labdát ugyanoda lőve, mint első próbálkozásánál (5–0).62. perc: Loftus-Cheek lövése megpattant a tizenhatoson belülre, lesgyanús helyzetben befutó Kane sarkán, a labda a kapust becsapva pattogott a hosszú sarokba (6–0).78. perc: Avila szabadrúgását követően az elmélázó angol védők mellett a hozzá hasonlóan csereként beállt Baloy 11 méterről, becsúszva lőtt a jobb alsó sarokba (6–1).

ANGLIA–PANAMA 6–1 (5–0)
Nyizsnyij Novgorod, 40 ezer néző, vezette: Ghead Grisha (Egyiptom).
ANGLIA: Jordan Pickford – John Stones, Harry Maguire, Kyle Walker – Kieran Trippier (70. perc Danny Rose), Ruben Loftus-Cheek, Jordan Henderson, Jesse Lingard (63. perc Fabian Delph), Ashley Young – Raheem Sterling, Harry Kane (63. perc Jamie Vardy). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate.
PANAMA: Jaime Penedo – Michael Murillo, Fidel Escobar, Roman Torres, Eric Davis – Edgar Barcenas (6ö. perc Abdiel Arroyo), Armando Cooper, Gabriel Gómez (69. perc Felipe Baloy), Anibal Godoy (62. perc Ricardo Avila), José Luis Rodríguez – Blas Pérez. Szövetségi kapitány: Hernán Dárió Gómez (Kloumbia)
Gólszerzők: Stones 2 (8. és 40. perc), Kane 3 (22., 45. + 1., 62. perc – az első kettő 11 m), valamint Lingard (36. perc), illetve Baloy (78. perc).
Sárga lap: Lofuts-Cheek (23. perc), illetve Cooper (10. perc), Escobar (45. perc) és Murillo (72. perc).