U-BT: Végsőkig feszült hangulat a BT Arénában

Valóságos extázisban volt a BT Aréna lelátóin helyet foglaló több ezer ember szerdán este, amikor a Kolozsvári U-BT férfi kosárlabdacsapata a végső sípszó előtt kevesebb mint 2 másodperccel bedobta a győztes kosarat a fehérorosz Tsoki Minszk csapatával vívott FIBA Európa Kupa mérkőzésen.

BEGE BOTOND

Az első negyed elején még vezettek a hazaiak (12:6), de a játékrész második felében nem tudtak megfelelő védelmet biztosítani palánkjuknak, és ezt kellőképpen ki is használta a fehérorosz gárda: a negyed 15:19-es eredménnyel zárult. A folytatásban a vendégek előnye tovább növekedett, s már-már elhúzni látszott a minszki együttes (20:29), amely végül hatpontos kényelmes előnnyel vonult öltözőbe a félidő végén (35:41).

A mérkőzés leglátványosabb kosarait viszont egyértelműen Donatas Tarolis dobta, aki a harmadik negyedben mind a csapattársai, mind pedig a nézőközönség „harci kedvét” meghozta. Ennek köszönhetően a hazaiak sikeresen ledolgozták az egy adott pillanatban már tízpontos (48:58) hátrányukat, de a jó sorozat hiába volt elég a harmadik negyed megnyeréséhez, továbbra is a vendégeknél volt az előny (54:58).

Az igazán nagy izgalmakat az utolsó negyed hozta, amikor már mindkét csapat érezte, hogy közeleg a mérkőzés vége, és nincs sok idejük bebiztosítani maguknak a győzelmet. A hazaiaknak 66-nál sikerült kiegyenlíteni az állást, s mellettük szólt a szurkolótábor lelkes buzdításán túl az is, hogy a Tsmoki kipontozódás miatt elveszítette két alapemberét. Ennek ellenére kevesebb mint két perccel a vége előtt a vendégcsapat visszavette a vezetést (71:72), majd szerencsére Kuti Nándor-Levente a lehető legjobbkor hozott össze egy triplát. Aljakszander Pusztahvar hamar egyenlített, így a mérkőzés vége előtt egy perccel 74:74 volt az állás. A következő támadását rendre mindkét csapat elrontotta, már-már úgy tűnt, marad a döntetlen, és jöhet a hosszabbítás, amikor egy hazai labdaszerzés után Patrick Richard egyéni akcióra szánta magát, s miután bevitte a labdát a palánk alá, kulcsfontosságú kétpontost dobott. A nézőtér szinte felrobbant, de még volt 1,7 másodperc a meccsből, és a Tsmoki időt kért. E kevés idő épp elég volt ahhoz, hogy megkíséreljenek egy triplát, amellyel megfordíthatták volna az eredményt, ám a szerb Branko Mirkovics kísérleténél a labda némi gondolkodás után mellé esett. A mérkőzést megnyerte tehát az U-BT, visszavágva ezzel a fehéroroszoknak a Minszkben hasonlóan drámai hajrában elvesztett mérkőzésért.

Végeredmény: • Kolozsvári U-BT–Tsmoki Minszk (fehérorosz) 76:74 (15:19, 20:22, 19:17, 22:16) – a kolozsvári pontszerzők: Darko Planinics 21, Patrick Richard 18, Donatas Tarolis 13, Kerron Johnson 7, Kuti Nándor-Levente 6, Andrei Clanicenco 5, Artis Ate 3, Rareş Uţă 2 és Karlo Zganec 1; a keret tagja még: Toma Lungoci, Ştefan Grasu és Vida Dávid.

A J-csoport másik mérkőzésén: • Ironi Ness Ziona (izraeli)–Nagyváradi ESK 85:77 (23:19, 13:22, 26:16, 23:20). A csoport állása: 1. Minszk 8 pont (413:384), 2. U-BT 8 (392:389), 3. Ness Ziona 7 (405:419), 4. NAGYVÁRAD 7 (392:410).

A FIBA Európa Kupa második csoportkörének 6., utolsó fordulójában, február 5-én 19 órától a Kolozsvári U-BT az izraeli Ironi Ness Ziona csapatát fogadja, míg a nagyváradi csapat Minszkbe látogat. A számítás ránézésre egyszerű az U-BT szempontjából: ha nyer, biztosan továbbjut (az első mérkőzésen egyébként 84:81-re nyert idegenben). Elképzelhető ugyanakkor az is, hogy mind a négy csapat 9 ponttal zárja a csoportkört, ez esetben a rangsoroló kritériumok: az egymás elleni eredmény (az egymás elleni pontkülönbség), az egymás ellenében dobott több pont, nagyobb pontkülönbség az összes csoportmeccsen, az összes csoportmeccsen dobott pontok száma. A FIBA szabályzata szerint, ha mindezen kritériumok alapján sem sikerül rangsorolni, a továbbjutó kilétét sorsolás dönti el…

A kolozsvári csapat a Nemzeti Liga 16. fordulójában február 1-jén szombaton 19 órakor a Vörös-csoportban a Nagyszebeni ESK-vel játszik a BT Arénában. (Korábban, 14 órai kezdettel az U-BT I. ligában szereplő másodcsapata a 10. fordulóból elmaradt mérkőzését pótolja a Bukaresti Rapid ellenében.)

*

A továbbjutásról már lemaradt Körmend hazai pályán rendkívül simán, 96:74-re nyert az ukrán BC Kijev ellen.

Eredmények: • Egis Körmend–BC Kijev (ukrán) 96:74 (33:13, 27:19, 23:20, 13:22) • Lanstede Hammers Zwolle (holland)–Ventspils (lett) 87:89 (28:26, 21:20, 20:25, 18:18). A K-csoport állása: 1. Kijev 9 pont, 2. Ventspils 9, 3. KÖRMEND 7, 5. Zwolle 5.