Túlságosan nagy a digitális lábnyomunk

Túlságosan nagy a digitális lábnyomunk
Sok internetezőnek túlságosan nagy a digitális lábnyoma, nem biztos, hogy mindig mindent fel kell tenni a világhálóra - figyelmeztetett Ormós Zoltán magyarországi internetes szakjogász az M1 aktuális csatornán szombaton.

Ami egyszer felkerült az internetre, az ott is marad. Részben a megosztások miatt, de még inkább azért, mert egyes szolgáltatók már automatikusan nagy mennyiségben mentenek el internetes tartalmakat. A washingtoni Kongresszusi Könyvtár például minden egyes Twitter-üzenetet lement és eltárol korlenyomat gyanánt a jövő kutatói számára - mondta a szakember.

Sok esetben nem is a legfiatalabb korosztályra jellemző az internet eltúlzott használata, hanem a 40-es, 50-es korosztályra. A tizenévesek hamarabb megtanulják, hogy ha túl sok személyes tartalmat osztanak meg magukról a világhálón, azzal később vissza lehet élni - emelte ki Ormos Zoltán. A túl kevés közzétett tartalom viszont utalhat nagyon visszahúzódó személyiségre, akinél "nem stimmel valami" - jegyezte meg.

A szakember elmondta: ma már van lehetőség időzített posztokra is, amelyek bizonyos idő után maguktól eltűnnek a netről, így jelentősen csökkenthető a visszaélés lehetősége.

A rovat cikkei

Továbbgondolni nem akar az ember. Továbbgondolni muszáj! Jön egy kedves tisztafej-gondolkozású fiatalember és elröpíti a követ, amely nem tudni, hol áll meg. Szász István Szilárd írása már címében is fenyegetően hangzik: Szétbarmoljuk a demokráciát. Megkondít egy vészharangot és arra ösztönöz, hogy továbbgondoljuk azt, amit elindít és végül, mint a magvas esszék általában fenyegetővé válik. (Miért ilyen későn reflektálok? Mert az írás november 16-án jelent meg a Szabadságban, amikor én a klinikán feküdtem az operációs asztalon, és csak most jutottam hozzá, hogy írhassak erről.)
Máskép(p)