Taroltak a magyarok a budapesti úszó Világkupán

Magyar éremesőt hozott a nyitónap az úszók Világkupa-sorozatának budapesti állomásán. Két számban is kettős hazai sikernek tapsolhatott a Duna Aréna közönsége: női 200 méter pillangón Hosszú Katinka győzött (2:08,55 perc) Jakabos Zsuzsanna előtt (2:09,67), míg a szám kvangdzsui világbajnoka, Kapás Boglárka negyedik lett (2:10,92).

A férfi 100 méter pillangója is kettős magyar győzelemmel ért véget: a 200 méteren világbajnok és világcsúcstartó Milák Kristóf 51,27 másodperccel utasította maga mögé a mezőnyt, Szabó Szebasztián 52,16-tal lett második. Milák emellett 400 méter gyorson (3:49,80) gyűjtött egy ezüstöt.

Késely Ajna 400 méter gyorson lett harmadik (4:12,32), míg Telegdy Ádám 200 méter háton (1:58,68), a 17 éves Békési Eszter 200 méter mellen (2:27,37), Lobanovszkij Maxim pedig 50 méter gyorson (22,18) egyaránt másodiknak csapott célba.

A következő napon Hosszú 400 méter vegyesen fölényes győzelmet aratott, 4:34,37 perces idővel nyert, s több mint hét másodperccel előzte meg a második Jakabosát (4:41.73). A kilencszeres világbajnok Hosszú a nagymedencés eseményen 100 méter háton gyűjtött be még egy bronzot (1:00,69). Jakabos 200 méter gyorson is másodikként csapott célba (1:59.82).

A második hazai győzelem a „legmagyarabb” számban, 200 méter pillangón született, ahol ugyan nem indult el a világbajnok és világcsúcstartó Milák, valamint az olimpiai bronzérmes Kenderesi Tamás sem, távollétükben Biczó Bence nyert 1:58,67 perces idővel.

A program egyik magyar meglepetésével Szentes Bence rukkolt ki, aki 50 méter háton egyéni legjobbjától mindössze négy századdal elmaradva, 25,09 másodperccel második lett az összetett Világkupa-versenyben vezető orosz Vlagyimir Morozov mögött. A férfiak 1500-as gyorsszámában Gyurta Gergely 15:11,04 perccel a harmadik legjobb időt úszta. A nap zárószámában a Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka összeállítású 4 x 100 méteres vegyesgyorsváltó győzött.

A zárónapon négy számban is magyar győzelem született. A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú esélyeshez méltón diadalmaskodott 200 méter vegyesen (2:09,56), ahol Jakabos Zsuzsanna harmadik lett (2:13,46).

Szabó Szebasztián 50 méter pillangón nyert (23,22), Burián Katalin pedig 200 méter háton úszta a legjobb időt (2:09,98), mögötte Szabó-Feltóthy Eszter a harmadik helyen érintette a falat (2:13,17).

Női 100 méter pillangón Jakabos Zsuzsanna lett aranyérmes (59,14), Verrasztó Evelyn pedig harmadik (59,75).

Férfi 400 méter vegyesen is két magyar érem született: Verrasztó Dávid (4:15.32) és Holló Balázs (4:16.63) a második és harmadik helyet szerezték meg.

A budapesti Vk-viadalon a magyarok végeztek az éremtábla élén, a hazai úszók 9 arany-, 10 ezüst- és 7 bronzéremmel zártak.

Az összetett Vk-állás:

Férfiak: 1. Vlagyimir Morozov (orosz) 210 pont, 2. Danas Rapsys (litván) 144, 3. Andrew Wilson (amerikai) 129, ..., 6. SZABÓ SZEBASZTIÁN 96.Nők: 1. HOSSZÚ KATINKA 204 PONT, 2. Cate Campbell (ausztrál) 192, 3. Emily Seebohm (ausztrál) 105.

Hosszú Katinka és Szabó Szebasztián arany-, míg Jakabos Zsuzsanna ezüstérmes lett az úszó Világkupa-sorozat csinani állomásának nyitónapján.
A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) értetlenül áll a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) döntése előtt, amely jelentősen megváltoztatta a szabályokat a 2017-es úszó Világkupa-sorozatra. A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka is élesen kritizálta korábban az új rendszert.
Hosszú Katinkát és Rasovszky Kristófot is az elmúlt év legjobbjának választotta a vizes sportokat tömörítő európai szövetség (LEN).