Szahíri Nagydíj: Pérez győzött

Sergio Pérez, a Racing Point mexikói versenyzője nyerte vasárnap Bahreinben a Forma–1-es Szahíri Nagydíjat, amelyen a világbajnok Mercedes-istálló egyik versenyautója sem végzett az első három között.

A 30 éves Péreznek ez volt pályafutása 190. F1-es versenye és az első futamgyőzelme.

A mexikói pilóta mögött Esteban Ocon, a Renault francia versenyzője végzett másodikként, míg a másik Racing Pointot vezető kanadai Lance Stroll harmadikként.

A koronavírusos hétszeres világbajnok Lewis Hamiltont helyettesítő George Russell defekt miatt kilencedik lett a Mercedesszel, csapattársa, a finn Valtteri Bottas pedig nyolcadikként zárt.

A rajtnál Russellnek sikerült meglepnie Bottast, aki nem rugaszkodott el túlságosan jól a startnál és így az első kanyarban át kellett adnia a vezetést csapattársának. A második kanyarhoz érve Charles Leclerc (Ferrari) túlságosan bátor előzési manőverrel próbálkozott Max Verstappennel (Red Bull) szemben, amelynek következtében versenyautójával eltalálta a Bottast támadó Pérez autójának bal hátsó kerekét. Leclerc és Verstappen a gumifalnak ütközött és fel kellett adnia a futamot, míg Pérez visszaesett a mezőny végére, a versenybíróság pedig a pályára küldte a biztonsági autót.

A Safety Car a hatodik kör végén engedte útjára a mezőnyt, a dobogós helyeken sorrendben Russell, Bottas és Carlos Sainz (McLaren) száguldott.

A 29. körben Sainz kiment a boxba új gumikért, Russell viszont egészen a 45., Bottas pedig a 49. körig várt a cserével. Ezek után Russell az élen maradt, őt Bottas követte másodikként, Pérez pedig ekkorra már feljött harmadiknak.

A különbség a két Mercedes között 8,5 másodperc körül volt az első kerékcserék után, majd a 62. körben egy leszakadt és pályán maradt első szárny miatt a pályára hajtott a biztonsági autó. A Mercedes ekkor kettős kerékcsere mellett döntött, de úgy tűnt, a két versenyautó gumijait összekeverték, Bottas cseréje a megszokottnál jóval hosszabb ideig tartott, Russellnek pedig még egyszer vissza kellett hajtania a boxba.

A Safety Car a 68. körben engedte tovább versenyezni a mezőnyt, ekkor az élen már Pérez száguldott, őt másodikként Ocon, harmadikként pedig Stroll követte, Bottas negyedik, Russell ötödik volt. Az újraindítás után egy körrel Russell kihasználta Bottas hibáját és megelőzte a finnt. A 72. körben Russell feljött harmadiknak és üldözőbe vette Ocont, akit hamar utolért és megelőzött. A hajrában a Hamilton helyére beugró brit a győzelemért szállhatott volna harcba az élen álló Pérezzel, de bal hátsó defektet kapott, így újra kereket kellett cserélnie és majdnem a mezőny végére esett vissza.

Pérez 190 F1-es futam után először győzött, ez pályafutása 10. dobogós helyezése, Ocon pedig a második hellyel karrierje eddigi legjobb Forma–1-es eredményét érte el.

A leggyorsabb körért járó bónuszpontot Russell kapta.

Végeredmény, Szahíri Nagydíj, Bahrein, pontszerzők: 1. Sergio Pérez (mexikói, Racing Point), 2. Esteban Ocon (francia, Renault), 3. Lance Stroll (kanadai, Racing Point), 4. Carlos Sainz Jr. (spanyol, McLaren), 5. Daniel Ricciardo (ausztrál, Renault), 6. Alexander Albon (thaiföldi, Red Bull), 7. Danyiil Kvjat (orosz, Alpha Tauri), 8. Valtteri Bottas (finn, Mercedes), 9. George Russell (brit, Mercedes), 10. Lando Norris (brit, McLaren).

A vb-pontversenyek állása 16 futam után (még 1 van hátra):

Pilóták: 1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 332 pont – már világbajnok, 2. Bottas 205, 3. Max Verstappen (holland, Red Bull) 189, 4. Pérez 125, 5. Ricciardo 112, 6. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 98, 7. Sainz Jr. 97, 8. Albon 93, 9. Norris 87, 10. Stroll 74, 11. Pierre Gasly (francia, Alpha Tauri) 71, 12. Ocon 60, 13. Sebastian Vettel (német, Ferrari) 33, 14. Kvjat 32, 15. Nico Hülkenberg (német, Racing Point) 10, 16. Kimi Räikkönen (finn, Alfa Romeo) 4, 17. Antonio Giovinazzi (olasz, Alfa Romeo) 4, 18. Russell 3, 19. Romain Grosjean (francia, Haas) 2, 20. Kevin Magnussen (dán, Haas) 1.

Csapatok: 1. Mercedes 540 pont – már világbajnok, 2. Red Bull 282, 3. Racing Point 199, 4. McLaren 184, 5. Renault 172, 6. Ferrari 131, 7. Alpha Tauri 103, 8. Alfa Romeo 8, 9. Haas 3.

A világbajnoki idény jövő hétvégén, Abu-Dzabiban zárul.

A rovat cikkei

A címvédő és hétszeres világbajnok Lewis Hamilton, a Mercedes brit versenyzője nyerte vasárnap az izgalmas hajrával zárult Forma–1-es idénynyitó Bahreini Nagydíjat Szahírban.