Sporthírek röviden a nagyvilágból

U PRODVINALCO: EDZŐVÁLTÁS

A férfi rögbibajnokságban a 6. helyen végzett Kolozsvári U Prodvinalco vezetősége úgy döntött, hogy megválik a szakmai stábtól: menesztették Horea Hâmpea vezetőedzőt és segédjeit, Cristian Săuant és Răzvan Romant. Az új edzők kinevezéséig az irányítást Neculai Nichitean elnök, továbbá Gál Csaba és Cristian Podea menedzser végzi.

LABDARÚGÓ I. LIGA, 3. FORDULÓ

Tíz nap kihagyás után folytatódik a román labdarúgó élvonal küzdelemsorozata.

A 3. forduló tervezett programja (a mérkőzéseket élőben közvetíti a Look tv, a DigiSport és a Telekom Sport tévéadó):

Pénteken: • Piteşti-i Argeş FC–Aradi UTA (18 órakor) • Bukaresti Dinamó–Botoşani-i FC (21 órakor). Szombaton: • Clinceni-i Academica–Târgoviştei Chindia (15.30-kor) • Jászvásári/Iaşi-i Politechnika–Medgyesi Gázmetán (18 órakor) • Voluntari-i FC–FCSB (21 órakor). Vasárnap: • Gyurgyevói/Giurgiui Astra–Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK (19 órakor) • Kolozsvári CFR 1907–Nagyszebeni AFC Hermannstadt (Dr. Constantin Rădulescu Stadion, 21.30-kor). Hétfőn: • Konstancai Viitorul–Krajovai Universitatea FC (21 órakor).

LABDARÚGÓ II. LIGA, 3. FORDULÓ

A román labdarúgó másodosztály 3. fordulóját szombattól keddig rendezik.

A tervezett program (a mérkőzések javarészt 11 órakor kezdődnek, az ettől eltérő időpontot külön jelezzük):

Szombaton: • Lénárdfalvi ACSF–Zsilvásárhelyi/Târgu Jiu-i Jövő Pandúrok • Krajovai U 1948–Călăraşi-i Dunărea • Bákói Aerostar–Resicabányai MSC • Szloboziai Unirea–Mioveni-i SK • Bukaresti Metaloglobus–Chiajnai Concordia • Zsilvásárhelyi Pandúrok–Turnu Măgurele-i Turris-Oltul • Szlatinai MSC–Bukaresti Rapid (13 órakor). Vasárnap: • Buzăui Gloria–Kolozsvári U FC (14.30-kor). Hétfőn: • Temesvári Asu Poli–Konstancai Farul (18 órakor). Kedden: • Ploieşti-i Petrolul–Temesvári Ripensia (19.30-kor). Az FK Csíkszereda szabadnapos.

LABDARÚGÓ III. LIGA, 1. FORDULÓ

Szombaton a román labdarúgó harmadosztály küzdelemsorozata is elrajtol.

A Kolozs megyei érdekeltségű csoportok tervezett programja (a mérkőzések egységesen 17 órakor kezdődnek):

9. csoport: • Kolozsvári Egészség–Dési Egyesülés (Nemeszsukon játsszák) • Gyulafehérvári Egyesülés–Kudzsiri Kohász • Nyárádtői Egyesülés–Vajdahunyad SK • Marosújvári Maros–Tordai Üveg Aranyos FC • Szászrégeni Lendület–Alsógáldi Ipar.

10. csoport: • Szilágysomlyói Silvania–Váradszentmártoni CSC • Szatmárnémeti MSC–Besztercei Glória • Nagysomkúti Haladás–Nagybányai Minaur • Nagyváradi AC–Zilahi MSC • Dési Szamos–Nagyváradi Esthajnalcsillag/Luceafărul (Révkolostoron játsszák).

LABDARÚGÓ ROMÁN KUPA: CSAK A DÉSI EGYESÜLÉS JUTOTT TOVÁBB

A labdarúgó Román Kupa 1. fordulójának 30 mérkőzését kellett volna lebonyolítani szerdán, ám különböző okok miatt kilencet nem rendeztek meg. Így például a IV. ligás Tordaszentmihályi Aranyos és a harmadosztályú Alsógáldi Ipar közötti találkozót sem, mivel a házigazdák igazolványainak nem volt orvosi láttamozása, így a vendégek játék nélkül, 3–0-lal léptek tovább. A Tordai Üveg Aranyos FC-nek csak becsületgólra tellett a Nyárádtői Egyesülés elleni kiszálláson, az is csak a 92. percben jött össze Marius Ionescu révén, a házigazdák Raul Iliescu (21. és 40. perc), Bodor Gyuri (31. és 38. perc) dupláival 4–1-re nyertek (a továbbjutásról egy mérkőzés döntött).

A Kolozs megyei III. ligás rangadót Nemeszsukon rendezték, a Dési Egyesülés hosszabbítás után 4–2-re legyőzte a Kolozsvári Egészséget. A vezetést Andrei Pop szerezte meg a désieknek a 15. percben, a pályaválasztónak számító Zöld Vírusoktól a veterán Cosmin Tilincă egyenlített (45. perc), s 90 perc után 1–1-re álltak a felek. Az edzői szerepet is betöltő Dan Matei szabálytalanságát a játékvezető kiállítással és 11-essel is „jutalmazta”, Andrei Pop értékesítette büntetőt (97. perc 1–2). Egy percre rá Florin Blaj 3–1-re növelte az előnyt, majd a vendégek is megfogyatkoztak, Tudor Vomir kapott piros lapot. Raul Ciupe szabadrúgásból szépített (110. perc 2–3), de a végeredményt Blaj állította be, ő is 11-esből talált be a 121. percben.

A két együttes összeállítása:

EGÉSZSÉG: Todoran – Szőlősi, Dan Matei, Urcan, Isac – Creţ, Ciupe, Câmpean, Neamţ – Vlădău, Tilincă; cserék: Blaga, Marin, Iancu, Rusu; edzők: Kis Csaba és Dan Matei.

DÉS: Fărcaş – Roş, Kereki, Vomir, Al. Rus – Cătinean, Ad. Pop, Frăsineanu, Ciocan – An. Pop, Fl. Blaj; cserék: R. Papp, Al. Papp Al, Sabo, Chira, Giurgean, Al. Blaj; edző: Dragoş Militaru.

II. LIGA: KRAJOVA MAGABIZTOSAN NYERT A PÓTLÁSON

Szerdán pótolták a labdarúgó II. liga 1. fordulójából elhalasztott Krajovai U 1948–Temesvári Ripensia találkozót, amelyen az oltyánok magabiztosan, 4–1 (3–0) arányban nyertek. A gólokon Dragoş Albu (15. perc), Călin Cristea (21. perc), valamint Andrei Ciolacu 2 (38. és 62. perc), illetve Tudor Călin (82. perc, 11 m) osztozott. A 85. percben a házigazdák játékosa, Abdelaye Diakite megkapta a második sárga lapot, és a kiállítás sorsára jutott. Két mérkőzésből szerzett 4 pontjával a Krajovai U 1948 feljött a táblázat negyedik helyére, gólaránnyal előzve meg a Chiajnai Concordiát, az FK Csíkszeredát és a Temesvári ASU Polit. A pont nélküli Ripensia a 21 csapatos bajnokság 19. helyét foglalja el.

CFR 1907: TRAORÉ A TÖRÖK MÁSODOSZTÁLYBAN

Sajtóhírek szerint a Kolozsvári CFR 1907 elefántcsontparti csatára, Lacina Traoré a török másodosztályban folytatja, a frissen feljutott, de az élvonalba jutásról álmodozó Bandirmaspor együtteséhez írt alá. A második alkalommal a vasutasoknál nem bizonyító Traoré szabadon igazolhatóként távozhatott az idény végén, a CFR 1907-nél ebben az időszakban 19 mérkőzésen lépett pályára, és két gólt lőtt. A két időszakban összesen 82 mérkőzésig és 21 találatig jutott támadó három bajnoki cím és két Román Kupa megszerzésében segítette együttesét. Karrierje során az afrikai játékos még megfordult az elefántcsontparti Stade d’Abidjan, az orosz Kuban Krasznodar és Anzsi Mahacskala, az AS Monaco, az angol Everton, az orosz CSZKA Moszkva, a spanyol Sporting Gijón, a francia Amiens és az Újpest FC csapatánál.

EL: HIÁBA VEZETETT A ZELJEZNICSAR

Az izraeli Makkabi Haifa bejutott a labdarúgó Európa Liga második selejtezőkörébe, mivel szerdán otthon 3–1-re legyőzte a Zeljeznicsart. Pedig a bosnyák csapat nem kezdett rosszul, a 34. percben Ivan Lendrics góljával még vezetett is, de négy perccel később jött a válasz, a második félidő derekán pedig megtörte ellenfelét az izraeli csapat. A Maccabi Haifa ellenfele a selejtező 2. fordulójában a kazah Kajrat Almati lesz.

U-BT: VERESÉG A PARTIZÁN BELGRÁDTÓL

Második előkészületi mérkőzésén hatpontos vereséget szenvedett a Kolozsvári U BT férfi kosárlabdacsapata, a szerbiai edzőtáborozás során a Partizán Belgrádtól 82:78 arányban kapott ki. A montenegrói Dusko Vujosevics és Mihai Silvăşan edzette gárdából Donatas Tarolis (17 pont), Justin Edwards (16 pont), Andrija Sztipanovics és Karel Guzman (11–11 pont) volt a legeredményesebb.

NEMZETKÖZI ÚSZÓLIGA: BUDAPESTEN RENDEZIK AZ IDEI SZEZON NAGY RÉSZÉT

A Nemzetközi Úszóliga (ISL) második szezonjának szinte teljes egészében a budapesti Duna Aréna ad otthont, a küzdelmeket október közepétől december végéig rendezik meg. Az ISL szerdán Facebook-oldalán tartott online sajtótájékoztatót, amelyen kiderült, hogy a magyar fővárosban az alapszakasz során tíz fordulót rendeznek, összesen tíz csapat részvételével. Közülük a legjobb nyolc kerül majd az elődöntőbe, amelyet november 19. és 22. között bonyolítanak le. A négycsapatos fináléra a tervek szerint december utolsó hetében kerül sor Tokióban.

KIEMELT RIVÁLIST GYŐZÖTT LE GYÖRE LÁSZLÓ

A zentai születésű Györe László/Laslo Djere kiemelt riválisát búcsúztatta szerdán az 543 ezer euró összdíjazású salakpályás kitzbüheli férfi tenisztorna nyitókörében. A selejtezőből főtáblára jutott Györe – a világranglista 81. helyezettje – a torna első fordulójában három szettben 6:1, 3:6, 7:6 (2) arányban múlta felül a nyolcadikként kiemelt spanyol Albert Ramos-Vinolast (41.). A mérkőzés 2 óra 25 percet tartott. A szerbiai játékos a nyolcaddöntőben az olasz Jannik Sinnerrel (74.) találkozott, és 80 perc alatt két 6:4-es játszmában nyert. Györe ellenfele az elődöntőbe jutásért a második favorit argentin Diego Schwartzman lesz.

KÉT FORDULÓT TELJESÍTETT PATRICIA MARIA ŢIG

Két fordulón is túljutott már az isztambuli salakpályás, 225 500 dollár összdíjazású női tenisztornán Patricia Maria Ţig (88. a világranglistán). A román lány előbb a selejtezőkből érkezett szerb Olga Danilovicsot (174.) verte 6:3 7:5-re, majd még ennél is könnyedebben, 6:2, 6:0-lal jutott túl a japán Miszaki Dojon (81.). Ţig eddigi jutalma 5006 dollár.

A román érdekeltségű párosokat nem kísérte szerencse a török nagyvárosban. A múlt hévégén Prágában diadalmaskodó Andreea Mitu és társa, a fehérorosz Ligyia Morozova nagy küzdelemben, döntő rövidítésben 4:6, 6:1, 10–8 arányban maradt alul az első kiemelt Alexa Guarachi, Desirae Krawczyk (chilei, amerikai) kettős ellenében. A Laura Ioana Paar, Julia Wachaczyk (román, német) duót az ausztrál Ellen Perez, Storm Sanders kettős búcsúztatta 7:5, 6:1-gyel. A vesztesek a részvételért 1520 dolláros csekket és egyetlen WTA-pontot kapnak.

RANGOS NEMZETKÖZI DÍJ A PUSKÁS ARÉNÁNAK

A Puskás Aréna nyerte idén a világ legjelentősebb kommunikációs dizájn versenyén a „wayfinding” kategória díját. A tavaly novemberben átadott stadion belső dizájnját tervező Graphasel Design Studio az MTI-hez eljuttatott közleményben kiemeli, hogy a wayfindingban, azaz a látogatóirányító rendszer és arculata kategóriában magyar alkotó még sosem kapott elismerést a Red Dot Design Awardon, amelyet 1955-ben alapítottak, és egy-egy évben több ezer pályázó közül választják ki a győzteseket.

Az aréna építését irányító Fürjes Balázs kormánybiztos, jelenleg a Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár a közleményben elmondta, öt szempontot adtak a tervezőknek a létesítmény belső világának megformálásához: az aréna belül is legyen világbajnok, a belső dizájn legyen egyszerre szemet gyönyörködtető és felhasználóbarát, valósuljon meg a múlt és jövő izgalmas randevúja, s a stadion időtálló és sajátosan magyar legyen. „Mindezt sikerült világszínvonalon megvalósítani, ezt bizonyítja a Red Dot díj is” – tette hozzá az államtitkár.

A wayfinding az épületek belső tájékoztatási rendszere, amely közérthető és könnyen követhető jelekkel, szimbólumokkal segíti a látogatókat az eligazodásban, tájékozódásban. A látogatóirányítás nemcsak jelölések rendszere, hanem egyben a középület arculatát is meghatározza. A kategóriában tavaly Stockholm tömegközlekedési rendszere volt a győztes.