CFR 1907: DÖNTETLEN A MÁSODIK FELKÉSZÜLÉSI MECCSEN

Románia és Szerbia labdarúgó bajnokcsapata csapott össze barátságos mérkőzésen az ausztriai edzőtáborozás során, a Kolozsvári CFR 1907 és a Crvena Zvezda Belgrád közötti találkozó 1–1 (0–0) arányú döntetlennel végződött. A gólokon Vujadin Szavics (60. perc) és Paulo Vínicius (67 perc) osztozott, utóbbi Ciprian Deac szabadrúgását fejelte a hálóba.

Dan Petrescu csapata: Arlauskis – Peteleu, Burcă, Boli, Camora – Costache, Itu, Bordeianu, Cúlio, Mailat, Rondon; cserék: Jesus Fernandez, A. Rus, Radu Andrei, Szuszics, Vinícius, Horj, Luís Aurélio, Petrila, Hoban, Ţucudean, Păun, Djokovics és Deac.⁣

Az első barátságos meccsen a vasutasok 1–0 arányban nyertek az orosz FC Orenburg ellen, a következő felkészülési meccsük pedig június 26-án, szerdán lesz a horvátországi NK Eszék/Osijek együttesével.

A vasutasklubhoz kapcsolatos hír, hogy az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a csapatok pénzügyi ellenőrző bizottsága 200 ezer eurós büntetést rótt ki az együttesre a pénzügyi sportszerűség szabályainak be nem tartása miatt. Az UEFA ezt az összeget levonja a nemzetközi kupákban esedékes részvételi díjból, ezenkívül pedig ebben a sorozatban a 2019–2020-as idényben 25 főről 23-ra korlátozzák a nevezhető játékosok számát a keretben.

ÚJRA AZ ÉLVONALBAN MALLORCA

Hat év után visszatér a spanyol első osztályú labdarúgó-bajnokságba, a La Ligába a Real Mallorca. Az együttes a feljutásért rendezett rájátszás oda-visszavágós döntőjének vasárnapi, második mérkőzésén, hazai pályán 3–0-ra győzte le a Deportivo La Coruna együttesét azt követően, hogy az első felvonást idegenben 2–0-ra elveszette. A Mallorca a 2012–2013-as idényt követően esett ki a La Ligából, 2017-ben pedig a harmadosztályba zuhant, ahonnan most két év alatt visszaverekedte magát a legjobbak közé. A másodosztályból korábban már a bajnok Osasuna és a második helyezett Granada jutott fel.

ELSŐ GYŐZELMÉVEL NYOLC KÖZÉ JUTOTT ARGENTÍNA A COPA AMÉRICÁN

Az argentin labdarúgó-válogatott negyeddöntőbe jutott a Copa Américán, miután a Katar felett aratott 2–0-s vasárnapi sikerrel megszerezte első győzelmét a tornán. A csoport élén százszázalékos teljesítménnyel végzett Kolumbia, amely 1–0-ra nyert Paraguay ellen.

Eredmények, B-csoport, 3. forduló: • Argentína–Katar 2–0 (gól: Lautaro Martínez – 4. és Sergio Agüero – 82. perc) • Kolumbia–Paraguay 1–0 (Gustavo Cuéllar –31. perc). A csoport végeredménye: 1. (és továbbjutott) Kolumbia 9 pont, 2. (és továbbjutott) Argentína 4, 3. Paraguay 2, 4. Katar 1.

A csoportok első két helyezettje, valamint a két legjobb harmadik jut a negyeddöntőbe, ahonnan egyenes kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem.

KANADA ÉS MEXIKÓ IS NEGYEDDÖNTŐBE JUTOTT AZ ARANY KUPÁN

A hétszeres győztes Mexikó mellett Kanada labdarúgó-válogatottja jutott negyeddöntőbe az A-csoportból a közép- és észak-amerikai kontinensbajnokságon, az Arany Kupán. Az utolsó fordulóban előbbi 3–2-re verte Martinique együttesét, utóbbi pedig 7–0-ra „intézte el” Kubát Charlotte-ban. A kanadai csapatban Jonathan David és Lucas Cavallini mesterhármast ért el.

Eredmények, A-csoport, 3. forduló: • Kanada–Kuba 7–0 (gól: Jonathan David 3 – 3., 71. és 77., Lucas Cavallini 3 – 21., 42. és 45. + 1., valamint David Hoilett – 50. perc) • Mexikó–Martinique 3–2 (Uriel Antuna – 29., Raúl Jiménez – 61. és Fernando Navarro Morán – 72. perc, illetve Kevin Parsemain – 56. és Jordy Delem –84. perc). A csoport végeredménye: 1. (és továbbjutott) Mexikó 9 pont, 2. (és továbbjutott) Kanada 6, 3. Martinique 3, 4. Kuba 0.

AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA: ESÉLYESEK GYŐZELME

A házigazda Egyiptom 1–0-ra legyőzte Zimbabwét a labdarúgó Afrikai Nemzetek Kupája nyitómérkőzésén. A torna egyik esélyesének számító nigériai válogatott legyűrte a kontinensviadalon először szereplő Burundi csapatát. A végső győzelemre is esélyesnek tartott Marokkó egy 89. percben esett öngólnak köszönhetően győzte le 1–0-ra Namíbia válogatottját.

Az idén 24 csapatosra bővített tornát először nem az eddig megszokott januári időpontban rendezik, hanem a nemzetközi versenynaptárhoz, igazodva nyáron. A hat négycsapatos csoportból az első kettő mellett a négy legjobb harmadik jut a nyolcaddöntőbe, onnantól egyenes kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem. A döntőt július 19-én Kairóban rendezik.

Eredmények, 1. forduló:

A-csoport: • Egyiptom–Zimbabwe 1–0 (gól: Mahmud Hasszán „Trezeguet” – 41. perc) • Uganda–Kongói Demokratikus Köztársaság 2–0 (Patrick Kaddu – 14. és Emmanuel Okwi – 48. perc).B-csoport: • Nigéria–Burundi 1–0 (Odion Ighalo – 77. perc) • Guinea–Madagaszkár 2–2 (Sory Kaba – 34. és Francois Kamano – 66. perc, 11 m, illetve Anicet Abel – 49. és Carolus Andriamatsinoro – 55. perc).C-csoport: • Szenegál–Tanzánia 2–0 (Keita Baldé – 28. és Krépin Dialta – 64. perc) • Algéria-Kenya 2–0 (Baghdad Bounedjah – 34., 11 m és Rijad Mahrez 43. perc).D-csoport: • Marokkó–Namíbia 1–0 (Itamunua Keimuine – 89. perc, öngól).NŐI LABDARÚGÓ BL: KISORSOLTÁK A CSOPORTBEOSZTÁST

A Slovan Pozsony/Bratislava lesz a házigazdája az 5. selejtezőcsoportnak, amelybe a Ferencváros is került a női labdarúgó Bajnokok Ligájában. A selejtező sorsolásán kiderült, hogy a bajnok és Magyar Kupa-címvédő Ferencvárosi Torna Club-Telekom az 5. csoportban szerepel majd a házigazda pozsonyiak, valamint a szerbiai ZFK Spartak Szabadka/Subotica és a moldáv Agarista-SS Anenii Noi társaságában.

Románia sokszoros bajnoka, a Kolozsvári Universitatea Olimpia a 2. csoportba került, ahol a házigazda a montenegrói Breznica Pljevlja lesz. A csoport másik két tagja a bolgár NSA Szófia és a koszovói Mitrovica.

A mérkőzéseket augusztus 7. és 13. között rendezik. Mind a tíz selejtezőcsoportból az első helyezett kerül a főtáblára, ahol a 22 kiemelt csapat is csatlakozik a mezőnyhöz. A küzdelmek ott már oda-visszavágós, egyenes kieséses rendszerben folytatódnak.

A női BL legutóbbi, májusi döntőjét a budapesti Groupama Arénában rendezték, ahol a francia Olympique Lyon 4–1-re legyőzte a spanyol FC Barcelonát. A jövő tavaszi finálénak Bécs ad otthont.

3 x 3-AS KOSÁR-VB: EZÜSTÉRMES A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT

A magyar női válogatott ezüstérmet nyert az Amszterdamban rendezett 3 x 3-as kosárlabda-világbajnokságon, miután a vasárnapi döntőben 19:13-ra kikapott Kínától. A Theodorán Alexandra, Papp Klaudia, Goree Cyesha, Medgyessy Dóra alkotta csapat korábban négy győzelme mellett a kínaiaktól kapott csak ki a hollandiai vb-n. Az ázsiai csapat ezúttal is fölényben volt, 7:0-lal kezdett, és a magyarok ezután már csak négy pontra tudtak felzárkózni. Károlyi Andrea szövetségi kapitány együttese – amely tavaly a manilai vb-n nyolcadik lett – érmesként részt vehet a jövő májusi, húszcsapatos olimpiai selejtezőn.

ORSZÁGOS BAJNOK KOLOZSVÁRIAK SZÓKIRAKÓBAN

A Kolozsvári Universitatea Sportklub scrabble (szókirakó) szakosztálya tarolt a hétvégén rendezett brassói országos páros bajnokságon. A vetélkedőn 13 páros vett részt, a dobogó mindhárom fokán a kolozsvári egyesület képviselői végeztek. Győzött a Septimiu Crivei–Corneliu Faur kettős, amely 3 menetet megnyert az 5-ből (az utolsó előtt már bajnokok voltak, akkora volt az előnyük). Második lett az Alexandru Lăcătîş–Gheorghe Roman duó, míg a bronzérmes helyen Andrei Alexandrov és Florin Buhai végzett.

ATLÉTIKAI KROSSZVERSENY SZAMOSÚJVÁROTT

A hétvégén Én vagyok Szamosújvár elnevezéssel rendezett krosszversenyt a helyi polgármesteri hivatal és a Firecick Boxing SK. Az utóbbi egyesület elnöke, Paul Florean az atlétika fő mozgatóereje a Kis-Szamos menti városban, a rendezvények fő támogatója.  Az indulás a nagy hőségben a város főterén volt, ahol több mint kétszáz helybéli, kolozsvári, dési és besztercei résztvevő állt rajthoz. A versenyt három számban bonyolították le, 3, 5 és 10 kilométeres távon. A legtöbb sportolót a 3 kilométeres futamnál jegyeztük több mint száz részvevővel. Elsőnek a kolozsvári Adrian Sălăjean futott be, de befejezte a kijelölt távot a 86 esztendős coptelkei Vasile Moldovan is, a rendezvény legidősebb tagja, aki az utóbbi években csak az öregfiúk számára kiírt krosszversenyeken indult. Az 5 kilométeres szám nyertese az ugyancsak kolozsvári Kiss Gábor volt, míg a tíz kilométeres távot elsőként a kolozsvári Gelu Viorel Timiş fejezte be.

A résztvevőket a dési Pro Nutrition oklevéllel és vitamincsomaggal díjazta. Legközelebb őszelőn rendeznek hasonló krosszversenyt Szamosújváron, tudtuk meg a szervezőktől. (erkedi)

SWIMATHON 2019: 13 JÓTÉKONYSÁGI TERVEZETÉRT ÚSZNAK

A Kolozsvárról indult kezdeményezés, a Swimathon keretében 13 jótékonysági tervezetért úszhatnak az érdeklődök június 29-én, szombaton 9 órai kezdettel a Babeş–Bolyai Egyetem Universitas Úszókomplexumában. A kolozsváriak az úszás mellett hozzájárulhatnak a kezdeményezésekhez az esemény nagyköveteként vagy adakozóként.