Siklósi Gergely olimpiai ezüstje is szépen csillog

A pályafutása első olimpiáján szereplő Siklósi Gergely ezüstérmet szerzett a férfi párbajtőrözők vasárnapi egyéni versenyében a tokiói ötkarikás játékokon.

A BHSE 23 éves, világranglista-vezető, világbajnoki címvédő vívója a helyi idő szerint esti döntőben némi meglepetésre 15–10-re kikapott a francia Romain Cannone-tól.Siklósi egész nap felszabadultan vívott a Makuhari Rendezvényközpont B-csarnokában, a kínai Tung Csao 15–9-es, a marokkói Husszam Elkord és a címvédő dél-koreai Park Szang Jung 15–13-as legyőzése után az elődöntőben magabiztosan, 15–10-re verte az olasz Andrea Santarellit. A jelentős nemzetközi eredménnyel nem rendelkező, 24 éves párizsi rivális először a venezuelai Rubén Dario Limardo Gascont (15–12), majd a holland Bas Verwijlent (15–11) és az orosz Szergej Bidát (15–12), a legjobb négy között pedig az ukrán Igor Reizlint (15–10) győzte le.A döntő közjátékkal kezdődött: meghibásodott a pást eredményjelzője, így nem tudták időben elkezdeni a mérkőzést. A két vívó hosszú percekig várta, hogy végre elrajtolhasson a küzdelem, amíg végre megjavították a berendezést.A várakozás Siklósit zavarta meg jobban, nála jóval alacsonyabb ellenfele kétszer is gyorsan eltalálta őt, de aztán az első három perc vége előtt egy parádés tussal 4–4-re egyenlített. A folytatásban a vezetést is sikerült átvennie, de mint később kiderült, 6–5-nél volt utoljára nála az előny. Cannone az esélytelenek nyugalmával vívott, mégpedig nagyon jól, 10–8 után állva hagyta riválisát, és szinte pillanatok alatt a végső győzelem kapujába került. 14–9-ről indult az utolsó három perc, amely azonban már nem pergett le, mert a francia bevitte a győztes találatot is.Siklósi csalódottan gratulált ellenfelének, de edzője, Dancsházy-Nagy Tamás azonnal megölelte őt, jelezve, hogy a vereség ellenére nagy eredményt ért el.A tapolcai születésű versenyző a kardozó Szilágyi Áron szombati győzelme után a tokiói magyar küldöttség második dobogós helyét szerezte.Vasárnap eredmények:Női tőr egyéni, selejtező: Pásztor Flóra–Mariem Mebarki (algériai) 15–8. A 32 között: Kreiss Fanni–Martina Batini (olasz) 15–10; Alice Volpi (olasz)–Kondricz Kata 15–5; Ysaora Thibus (francia)–Pásztor 15–13. A 16 között: Inna Gyeriglazova (orosz olimpiai bizottság)–Kreiss 15–10.A végeredmény, női tőr egyéni: 1. Lee Kiefer (Egyesült Államok), 2. Inna Gyeriglazova (Orosz Olimpiai Bizottság), 3. Larissza Korobejnyikova (Orosz Olimpiai Bizottság), ..., 15. KREISS FANNI, ..., 29. KONDRICZ KATA, ..., 32. PÁSZTOR FLÓRA.Férfi párbajtőr egyéni:A 32 között: Siklósi Gergely–Tung Csao (kínai) 15–9. A 16 között: Siklósi–Husszam Elkord (marokkói) 15–13. Negyeddöntő: Siklósi–Park Szang Jung (dél-koreai) 15–13, Andrea Santarelli (olasz)–Jamada Maszaru (japán) 15–13, Igor Reizlin (ukrán)–Mohamed Elszajed (egyiptomi) 15–13, Romain Cannone (francia)–Szergej Bida (orosz) 15–12.Elődöntők: Siklósi–Santarelli 15–10, Cannone-Reizlin 15–10.Bronzmérkőzés: Reizlin–Santarelli 15–12.Döntő: Cannone–Siklósi 15–10.A végeredmény, férfi párbajtőr, egyéni: 1. Romain Cannone (Franciaország), 2. SIKLÓSI GERGELY (MAGYARORSZÁG), 3. Igor Reizlin (Ukrajna).

December elsejétől újra nyitotta a tokiói olimpia kvalifikációs időszakát a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA), amelynek első jelentős eseménye december közepén a többpróbázók Réunionban esedékes nemzetközi versenye lesz.