Segítség! Megsérült!

Segítség! Megsérült!
Tavasz közeledtével a kis házikedvenceknél kezdődik a párzási időszak. Ilyenkor nagyobb esély van verekedések okozta sérülésekre, kerítésen vagy különböző hegyes tárgyakon való felakadásra, kutya-macska „bunyókra”. Ebben a cikkben a harapott, illetve karmolt sérüléseket és azoknak az ellátását részletezzük.

DR. ROBU JÚLIA állatorvos

A verekedések során szerzett sebek lehetnek kicsi, felületes sebek, amelyek semmiféle kényelmetlenséget nem okoznak a továbbiakban a négylábúnak, de lehetnek nagyon nagy és mély sérülések, amik akár az állat életét is veszélyeztethetik. Ha szemtanúi vagyunk a verekedésnek, azonnal vizsgáljuk meg az állatot: tudatánál van-e (reagál, ha szólítjuk), légzése mennyire szabályos, tud-e állni, illetve járni, vérzik-e, és végül van-e rajta sérülés, és ha igen, mennyire nagy. Ha nem észlelünk nagy bajt, vagyis az állat magánál van, nem sántít, viselkedése az adott helyzethez viszonyítva normális, és nem látunk rajta sebeket, akkor nem sürgős futni vele az orvoshoz. Az apróbb sebeket otthon jól ki kell takarítani oxigénes vízzel (vigyázat, nagyon csíp, de nagyon jól kitisztítja a sebet), és lemosni valamilyen sebfertőtlenítővel (rivanol, betadin).  Ellenben ha komolyabb a baj, a lehető leggyorsabban állatorvoshoz kell vinni. Akkor is, ha az állat tudatánál van, de nagy vagy sok a seb, mielőbb el kell látni.

Ha az állat hasán vagy mellkasán van a harapás, hosszabb távon kell felügyelet alatt tartani, ugyanis előfordulhat, hogy bár nem tűnik nagynak a seb, mégis nagyon mély, és az ellenfél foga behatolt a hasüregbe vagy a mellkasba. Ennek a tünetei sokszor csak néhány nap után jelentkeznek, de nagyon súlyos komplikációkhoz vezetnek.

A macskák nagy előszeretettel karmolnak a szem felé. Ha kutyánknak vagy macskánknak a szeme sérül, azonnal forduljunk állatorvoshoz, szakember tanácsa nélkül otthon ne csepegtessünk semmit. Bár nem veszélyezteti direkt módon az állat életét, sürgősségi ellátást igényel.

Civakodás közben gyakran előfordul, hogy míg az egyik fél próbál menekülni, a másik még éppen elkapja a farkát, aminek következménye lehet, hogy szó szerint lenyúzza róla a bőrt. Ha a fület kapja el, azt felhasíthatja. Ezek mind sürgősségi ellátást igényelnek.

Ha állatunk nagyon vérzik, próbáljuk beazonosítani a sebet, kendővel, sállal próbáljuk minél jobban elszorítani, és szaladni az orvoshoz. Ilyenkor érdemes telefonon értesíteni a rendelőt, hogy ha szükséges, tudják előkészíteni a sürgősségi beavatkozáshoz a kellékeket.

Amit fontos tudni:

1. a nagy, vágott sebeket maximum 4-6 órán belül össze kell varrni. Ha ennél több idő telik el, már problémás a seb varrása, és a gyógyulás is nehezebb.

2. harapott sebeknél minden lyuknak keressük meg a társát: csak akkor tud sebet ejteni az állat, ha mind a két fog (alsó és felső) megakad a bőrben.

3. 3-4 cm-nél kisebb harapott sebeket, fertőzött vagy nagyon mocskos, illetve régebbi sebeket nem szabad összevarrni, mert az csak komplikációkhoz vezet. Ezek a sebek lassabban, de helyes kezelés mellett általában szövődménymentesen gyógyulnak.