Pataky István: Jó az RMDSZ alkupozíciója

Pataky István: Jó az RMDSZ alkupozíciója
- Az utóbbi harminc évben még soha nem volt ilyen jó alkupozícióban az RMDSZ – fejtette ki véleményét lapunknak Pataky István. A politikai elemzőt arról kérdeztük: a koalíciós tárgyalások során milyen mozgástere van az RMDSZ-nek, mennyire számít a mérleg nyelvének a PNL és az USR-PLUS közötti harcban.

- Túlzás nélkül kijelenthető, hogy az utóbbi harminc évben még soha nem volt ilyen jó alkupozícióban az RMDSZ. Nélküle nincs jobbközép kormánykoalíció. A PNL és az USR közötti harc is bővíti az RMDSZ mozgásterét, mivel mindkét román párt számára a magyar szövetség jelenti a biztos partnert. Az RMDSZ-nek jelenleg nem a mérleg nyelvének kell lennie, hanem a stabilitást, a két másik formáció közeledését elősegítő tényezőnek. Ezért a kiegyensúlyozott pozícióért cserébe kérheti a szenátusi elnöki pozíciót, ami nyilvánvalóan óriási siker lenne az RMDSZ számára – fogalmazott Pataky.

Kérdésünkre, hogy az RMDSZ-nek vajon meg kellett volna fontolnia az ellenzékbe vonulás lehetőségét is, a szakértő úgy vélekedett: jelenleg nem számít alternatívának a magyar szövetség számára az ellenzéki pozíció.

- Egyrészt a szavazói mindig a jobbközép oldalon látják szívesebben az RMDSZ-t, a legélesebb kritikák a Dragnea vezette szociáldemokraták melletti kiállás miatt érték a szövetséget, Másrészt most először van egyetértés az erdélyi magyar politikai palettán abban, hogy kormányzati szerepvállalásra kell törekednie az RMDSZ-nek. Az RMDSZ ellenzéke éveken át hevesen bírálta a hatalmi pozíciót, most az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kifejezetten támogatja azt. Ráadásul nem lenne túl hízelgő helyzet azonos ellenzéki platformra kerülni a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).

A kérdésre, hogy a liberálisok és az USR-PLUS közötti vita, amely többször is holtpontra juttatta már a koalíciós tárgyalásokat, lényegében miben gyökerezik, Pataky úgy vélekedett: mivel a PNL és az USR nagyjából ugyanazt a szavazói tábort célozza meg, ezért mindkét párt érdeke a másik gyengítése.

- Az USR most abban érdekelt, hogy egy gyenge miniszterelnököt adjon a PNL – ilyen lenne Florin Cîţu -, mivel akkor az USR-s politikusok szabadabban „garázdálkodhatnának” az általuk vezetett minisztériumokban, s egyfajta kormányzaton belüli ellenzéki szerepbe helyezkednének. A PNL érezhetően még a választások elvesztése miatti sokk hatása alatt van. Megrendült a bizalom a jelenlegi pártvezetésben, de megfelelően előkészített váltásra nincs idő a koalíciós tárgyalások miatt. Helyzetelőnyben van az USR, s ezt igyekszik maximálisan ki is használni. A koalíció megalakulása után egy időre elcsitulhatnak a nyilvános viták, de a két formáció belső feszültségei miatt ez a periódus sem fogja elhozni a várva várt stabilitást a román politikába. Legkésőbb 2022-ben megkezdődik a harc a rendkívül sűrű 2024-es választási évre, akkortól a koalíció felbomlása is csak idő kérdése lesz – magyarázta.