Olimpiai hírfolyam

• A címvédő kanadai csapathoz hasonlóan a svéd férfi curling-válogatott is megnyerte mérkőzéseit a pjongcsangi téli olimpia selejtezőjében. A svédek pénteken az Egyesült Államok majd Nagy-Britannia legjobbjait győzték le simán. Kanada viszont nehezen nyert a házigazda dél-koreai csapat ellen. A tízcsapatos mezőnyben már csak a svédek és a kanadaiak állnak százszázalékos mérleggel.
Eredmények, curling, férfiak, selejtező: • Norvégia–Koreai Köztársaság 7–5 • Dánia–Olaszország 6–4 • Svédország–Egyesült Államok 10–4 • Svájc–Japán 6–5 • Svédország–Nagy-Britannia 8–6 • Egyesült Államok–Dánia 9–5 • Kanada–Koreai Köztársaság 7–6. Az állás: 1. Kanada és Svédország 4 győzelem/4 mérkőzés, 3. Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Olaszország és Svájc 2/4, 7. Japán és Norvégia 1/3, 9. Dánia 1/4, 10. Koreai Köztársaság 0/4.

• A svéd válogatott az oroszokat, míg a dán a kanadaiakat győzte le kiélezett küzdelemben, ráadás endben a női curlingtorna selejtezőjében. Svédország ezzel három meccs után is veretlen és Japánnal holtversenyben az élen áll, míg a dánok első sikerüket könyvelhették el az immár egyedüliként nyeretlen kanadaiakkal szemben.

Eredmények, curling, nők, selejtező: • Svédország–Olimpia Sportolók Oroszországból (OAR) 5–4 – extra endben • Dánia–Kanada 9–8 – extra endben • Koreai Köztársaság–Svájc 7–5. A sorrend: 1. Japán és Svédország 3 győzelem/3 mérkőzés, 3. Nagy-Britannia és Koreai Köztársaság 2/3, 5. Dánia, OAR, Svájc, Kína és Egyesült Államok 1/3, 9. Kanada 0/3.

A férfiaknál és a nőknél is körmérkőzéses selejtező után a legjobb négy folytatja szereplését az elődöntőben.

• A férfi jégkorongtornán mondhatni rendes kerékvágásba kerültek a dolgok: az első körben meglepő vereséget szenvedett amerikaiak és oroszok a második fordulóban már papírforma győzelmet arattak.

Eredmények, jégkorong, férfiak, 2. forduló:

B-csoport: • Egyesült Államok–Szlovákia 2–1 (1–1, 0–0, 1–0) • Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR)–Szlovénia 8–2 (2–0, 4–1, 2–1). A csoport állása: 1. Egyesült Államok 4 pont, 2. OAR 3 (10–5), 3. Szlovákia 3 (4–4), 4. Szlovénia 2.C-csoport: • Finnország–Norvégia 5–1 (1–1, 1–0, 3–0) • Svédország–Németország 1–0 (1–0, 0–0, 0–0). Az állás: 1. Finnország 6 pont (10–3), 2. Svédország 6 (5–0), 3. Németország 0 (2–6), 4. Norvégia 0 (1–9).• Az olasz Michaela Moioli nyerte meg a női hódeszkások krosszversenyét, az amerikaiak legendás sportolója, az ötszörös világbajnok Lindsey Jacobelis csak a negyedik lett.

Eredmények, hódeszka, női krossz: 1. Michela Moioli (Olaszország), 2. Julia Pereira De Sousa (Franciaország), 3. Eva Samkova (Csehország).

• Akárcsak Szocsiban, a dél-koreai téli olimpián is fehérorosz győztest avattak a síakrobatika női ugrószámában: négy éve Alla Cuper, ezúttal pedig Hanna Huszkova nyert. A címvédő 38 éves Cuper negyedik lett.

Eredmények, síakrobatika, női ugrás: 1. Hanna Huszkova (Fehéroroszország) 96,14 pont, 2. Csang Hszin (Kína) 95,52, 3. Kung Fan-jü (Kína) 70,14.

• Sorozatban harmadszor Dario Cologna nyerte a férfi sífutók 15 kilométeres versenyét, amelyet a pénteki napon szabadstílusban rendeztek. Az egyetlen magyar induló, Kónya Ádám 89. lett a 119 fős mezőnyben. A negyedszer ötkarikás bajnok svájci sportoló Vancouverben ugyanígy szabadban, míg négy éve Szocsiban klasszikus stílusban diadalmaskodott. Cologna ezúttal a 15 plusz 15 kilométeres számban győztes norvég Simen Hegstad Krügernél közel 20, míg az orosz Gyenyisz Szpicovnál több mint 20 másodperccel bizonyult gyorsabbnak. Kónya több mint öt és fél perces hátránnyal végzett a 89. helyen.

Románia két versenyzőt is indított, Paul Pepene több mint két és fél perc hátránnyal a 37., Alin Cioncă 2:48 perc késéssel 43. lett.

Eredmények, sífutás, férfi szabadstílusú 15 km: 1. Dario Cologna (Svájc) 33:43,9 perc, 2. Simen Hegstad Krüger (Norvégia) 18,3 mp hátrány, 3. Gyenyisz Szpicov (OAR) 23 mp h., …, 37. Paul Pepene 2:35,10 perc h., …, 43. Alin Cioncă 2:48,0 p. h., ..., 89. Kónya Ádám 5:43,3 p. h.

• A nagy esélyes dél-koreai Jun Szung Bin diadalmaskodott a férfi szkeletonosok versenyében, ezzel a hazai küldöttség második aranyérmét szerezte meg. A 23 éves sportoló a négy futam alapján óriási, több mint másfél másodperces különbséggel előzte meg a második orosz Nyikita Tregubovot. Románia képviselője, Dorin Velicu a 25. helyen végzett.

Eredmények, szkeleton, férfiak: 1. Jun Szung Bin (Koreai Köztársaság) 3:20,55 perc, 2. Nyikita Tregubov (Olimpiai Sportolók Oroszországból) 3:22,18, 3. Dominic Parsons (Nagy-Britannia) 3:22,20, …, 25. Dorin Velicu 3:35,44.

• Újabb holland aranyérem született gyorskorcsolyában: Esmee Visser nyerte meg a női 5000 méteres számot. Így ebben a sportágban tovább tart a tulipánosok remeklése, akik az eddigi hét szám közül hatban szerezték meg az aranyérmet. A nőknél mind a négyet, méghozzá négy sportolójuk révén. A nőknél már hat érmes gyorskorcsolyázójuk van a pjongcsangi ötkarikás játékokon.

Eredmények, gyorskorcsolya, női 5000 m: 1. Esmee Visser (Hollandia) 6:50,23 perc, 2. Martina Sablíkova (Csehország) 1,62 másodperc hátrány, 3. Natalja Voronyina (Olimpiai Sportolók Oroszországból) 3,75 mp h.

• A címvédő japán Hanyu Juzuru áll az élen a férfi műkorcsolyázók rövid programját követően. A férfiak pénteki bemutatkozásán Hanyu szinte tökéletes futást mutatott be, nem csupán ugrásai sikerültek remekül, de az előadásának művészi értéke is meggyőzte a zsűrit, amely 111,68 pontot adott neki. Hiába azonban a remek gyakorlat, nem sokkal maradt el tőle a spanyolok kétszeres világ- és hatszoros Európa-bajnoka, Javier Fernandez, aki 107,58 pontot gyűjtött be Charlie Chaplin – igen meggyőző – megformálásáért. A harmadik helyről a szintén japán Uno Soma várja majd a – közép-európai idő szerint szombat hajnalban rendezett – kűrt, s az ő hátránya sem túl nagy, mivel kevesebb mint nyolc pontra van honfitársától.