Okospark, tanulóapp, tisztálkodási központok: kolozsvári középiskolások mutatták be innovatív ötleteiket

Okospark, tanulóapp, tisztálkodási központok: kolozsvári középiskolások mutatták be innovatív ötleteiket
Tíz kolozsvári középiskola 119 diákja vett részt az Innovatory című projektben, amely 2018 szeptember-novemberében zajlott Kolozsváron. A diákcsapatok, amelyek az elmúlt hónapokban az általuk megnevezett kolozsvári problémákra talált innovatív megoldásokon dolgoztak, szombaton Kolozsváron mutatták be ötleteiket, a legjobb 8 pedig díjban részesült – tájékoztatott közleményében a Pont Csoport.

Az idén elindított kísérleti projektet a Pont Csoport kezdeményezte és bonyolította le a Kolozs Megyei Tanfelügyelőséggel partnerségben. A projektben létrejött egy módszertan is, amelynek alapját a Design Thinking módszer képezte, egy olyan módszer, amely gyakorlati és kreatív, emberközpontú megoldásokra sarkall. A módszer lépései a Megismerés (Discover), Definiálás (Describe), Ötletelés és prototípus elkészítése (Ideate&Prototype), Tesztelés (Test) és Gyakorlatba ültetés (Implement). A Design Thinking módszerben a közös gondolkodás, az együttműködés az innovatív megoldások kidolgozásában, a prototípusok tesztelése, maga az egész folyamat annyira fontos, mint a végeredmény. Ez a módszer az interdiszciplináris alkotást szorgalmazza és hozzájárul a kreativitás fejlesztéséhez. A diákokat a folyamatban tanáraik segítették, a tevékenységek a tanórákon kívül zajlottak.

A diákcsoportok előre meghatározott területekkel kapcsolatban dolgozhattak: egészség, oktatás, fenntartható gazdaság, nemek közötti egyenlőség, környezetvédelem és környezettudatosság. A bemutatók változatos tematikát öleltek fel: újragondolt parkok és épületek, kulturális túraútvonalak, tudományos központok, generációk közötti együttműködés, olyan alkalmazások, amelyek a diákok motivációját serkentik. Minden ötlet hozzáadott érték kívánt lenni egy közösség életében, legyen az egy iskola vagy az egész város. A konkrét megoldási javaslatok között olyanok szerepeltek, mint egy okospark, amely megtermeli a világításához használt áramot, egy mobilalkalmazás, amelyen a tananyaghoz kapcsolódó teszteket lehet megoldani és ezeket színház- vagy mozijegyekkel, vagy akár kirándulásokkal jutalmazza. Egy diákcsoport zuhanyzókkal és tisztálkodási eszközökkel felszerelt helyiségeket képzelt el Kolozsvár összes negyedébe, ahol a rászorulók tisztálkodhatnának, mások egy olyan központot, ahol az idősebb és a fiatalabb generáció találkozhat, kapcsolatba kerülhet egymással.

„A fiatalok minden kétséget kizáróan bebizonyították, hogy tudnak csapatban dolgozni, és képesek gyakorlatias megoldásokkal jönni olyan kolozsvári problémákra, amelyeket nagyon pontosan körülhatároltak, megértettek és kielemeztek. Emellett az is fontos, hogy milyen hosszútávú hatást gyakorolt a projekt erre a generációra. Kolozsvár kilátásai nagyszerűek egy olyan jövőben, amelyben ezt a gondolkodásmódot és magatartást magukévá tevő fiatalok lesznek a vezetők, döntéshozók, vállalkozók vagy a civil társadalom pillérei” – mondta Balázsi-Pál Ágnes, a Pont Csoport ügyvezető igazgatója.

„Nagyon jók a kilátások. Természetes volt, hogy az Innovatory kísérleti kiadása helyszínéül Kolozsvárt válasszuk, mert ebben a városban már van gyakorlata a társadalmi innovációnak. A gálán kiderült, hogy a projekt várakozásainkon felül teljesített. Számunkra ezután az eredmények kielemzése következik a modell finomításához, a skálázási lehetőségek meghatározásához és partnerségek kialakításához mind romániai, mind európai önkormányzatokkal, a projekt kiterjesztése érdekében. Kolozsvár az Európai Ifjúsági Fővárosok között tudhatja magát, így bőven van lehetőség a terjeszkedésre” – vélte Farkas András, a Pont Csoport stratégiai igazgatója.

A 8 díjazott csapat a következő iskolákból került ki: Avram Iancu Elméleti Líceum (3 csapat), Napoca Technikai Kollégium (2 csapat), Anghel Saligny Technikai Kollégium, Onisifor Ghibu Elméleti Líceum és Nicolae Bălcescu Elméleti Líceum (1-1 csapat).

A tíz tanár, aki időt szánt a tanórákon kívüli találkozókra, igazán innovatív ötletekre sarkallta és koordinálta a diákokat: Carmen Dorina Bucur - George Barițiu Főgimnázium, Felicia Pălăcian - Nicolae Bălcescu Elméleti Líceum, Valentina Aurora Ancău - Napoca Technikai Kollégium, Emilia Alina Pop – Anghel Saligny Technikai Kollégium, Floarea Alexandrina Rusă – Tiberiu Popoviciu Informatikai Líceum, Felicia Boar – Onisifor Ghibu Elméleti Líceum, Monica Verdeș - Avram Iancu Elméleti Líceum, Antal Andrea – Kolozsvári Református Kollégium, Mădălina Dan-Pop – Inochentie Micu Görög-katolikus Líceum és Módi Tímea - Báthory István Elméleti Líceum.

A zsűriben Ovidiu Cîmpean, a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal keretében működő CIIC igazgatója, Amalia Gurzău, a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség képviselője, Ștefan Teișanu, a Kolozsvári Kulturális Központ igazgatója és Balázsi-Pál Ágnes, a Pont Csoport igazgatója foglalt helyet. Mind Ovidiu Câmpean, mind Ștefan Teișanu arra biztatta a diákokat, hogy vigyék tovább az ötleteiket és forduljanak az általuk vezetett intézményekhez. Amalia Gurzău annak fontosságát emelte ki, ahogyan időt és figyelmet szenteltek közösségeiknek.

Az Innovatory kísérleti projektként zajlott 2018-ban, azzal a szándékkal, hogy a jövőben mind Kolozsváron, mind más romániai városokban folytatódjon. A kezdeményezők célja az is, hogy skálázható ifjúsági projektté váljon, amely a kreativitás, részvétel és vállalkozási kedv gyakorlati fejlesztésére összpontosít.

Borítókép: Szabó Tamás