Nőszervezet – erős csapat, erős közösség

Nőszervezet – erős csapat, erős közösség
Az építkezés, értékfelmutatás és érdekérvényesítés éve volt az idei az RMDSZ Nőszervezetében – vonta meg a mérleget Biró Rozália a VI. kolozsvári küldöttgyűlés alkalmával tartott tájékoztatón. A szervezet elnöke szerint az RMDSZ EP-listájának legalább az egyik befutó helye a hölgyeket illeti meg.

Elmondta: az “építkezés” célja a Nőszervezet erősítése volt, ezt szolgálta az a képzéssorozat is, amely során az aktív tagok számára kívántak segítséget nyújtani, felkészíteni őket a vállalt feladat sikeres elvégzésére. Beszélt az immár hagyományosnak számító rendezvényeik - Húsvéti zsongás, Mosolygó karácsony – közösségformáló szerepéről, továbbá a Mága Zoltán magyarországi hegedűművész erdélyi koncertjeiről, amelyekre szintén a Nőszervezet égisze alatt került sor, az összegyűlt adományokat jótékonységi célokra fordították. Az új kezdeményezések között az idősbarát rendezvényeket említette, kiemelte, mennyire fontos a nyugdíjas korúak bevonása a közösségi életbe.

Ami az “értékfelmutatás” címszót illeti: a Nőszervezet feladatának tekinti, hogy emléket állítson azon hölgyeknek, akik kiemelkedőt alkottak, pályafutásuk, munkásságuk példa nőtársaik számára. Az “érdekérvényesítés” a nők helyzetének javítását, biztonságosabbá tételét szavatoló jogi keret módosítására terjedt ki.  

Hegedüs Csilla ügyvezető elnök erős csapatként jellemezte a szervezetet, amely mögött erős nőközösség áll. Huszonhárom helyi szervezet, 110 rendezvény idén – ezeken keresztül több mint 138 ezer embert sikerült elérni. Elégedetten szólt a Nő az esély programról, amely a 17-34 év közötti fiatal hölgyek felé nyit. Az ő bevonásukkal, az ő kezdeményezésükre szeretnének a továbbiakban környezettudatosságra nevelő, a szórványban, főleg a vegyes házasságokban élő gyermekek számára a magyar nyelvű oktatást népszerűsítő, vagy például a fiatal szülőket segítő programokat indítani – említett néhányat az elképzelések közül.

Elmondta: az RMDSZ volt az első párt Romániában, amely bevezette a női kvótát, a szövetségnek a helyi döntéshozó testületeiben egyharmados arányt kell biztosítania a nők számára, a területi és országos testületekben pedig 15 százalékos arányt. Az elmúlt évek azt bizonyították: nem a hölgyek szaktudásán, rátermettségén múlik, hogy vállalnak-e közéleti szerepet, hanem inkább azon, hogy mernek-e kiállni. A Nőszervezet által rendezett Sikeres nők iskolájának a célja is éppen ez: példát mutatni, bátorítani a hölgytársakat.  Az 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában programsorozat keretében induló Sorsfordító nők projekt olyan hölgyeknek kíván emléket állítani, akik az elmúlt száz évben hathatósan hozzájárultak közösségük fejlődéséhez.

Csép Andrea parlamenti képviselő, a szervezet alelnöke a nők elleni erőszak elleni kezdeményezésről beszélt, emlékeztetve, hogy RMDSZ-javaslatra sikerült a törvényt a bántalmazottak javára módosítani. A NEEEM-kampányt egy évesre tervezték, de rá kellett döbbenniük, hogy sokkal komolyabb, nagyobb horderejű társadalmi problémáról van szó. Ezzel magyarázható az az óriási összefogás is, ami körülötte kialakult, magyarázta. A kampány során nagy hangsúlyt kapott a tájékoztatás, elsősorban a fiatalok körében, akik életkoruknál fogva sokkal nyitottabbak, fogékonyabbak, tudatosítani kell bennük, hogy az erőszak egyetlen formája sem elfogadható. Pozitív példaként hozta fel Oláh Emese kolozsvári alpolgármester nevéhez köthető „mintaprojektet”, a bántalmazott nők számára tanácsadó központ és menhely létrehozását.

Elmondta: beindult a neeem.ro honlap, ahol információkat találnak az áldozatok, vagy mindazok, akik segíteni szeretnének a bántalmazottakon. Beszélt arról is: sikeresnek bizonyult az a több várost érintő slam poetry turné, amely rendhagyó formában ugyan, de szintén az erőszak témájára igyekezett felhívni a figyelmet az előadások és az ezeket követő beszélgetések során. Tájékoztatott: a képviselőház megszavazta azt az RMDSZ-kezdeményezést, amely arra kötelezné az audiovizuális sajtóorgánumokat, hogy ha családon belüli erőszakkal kapcsolatos téma merül fel műsoraikban, akkor népszerűsítsék az áldozatok megsegítéséért működtetett ingyenes, zöld telefonszámot. 

Újságírói kérdésre Biró Rozália úgy nyilatkozott: a hölgyek bizonyították, hogy felkészültségben, rátermettségben semmivel sem maradnak el a férfiak mögött, ezért igenis méltányosnak tartják, hogy a jövő évi európarlamenti választásokon az RMDSZ-listán a két befutónak számító helyből legalább az egyikre hölgy kerüljön.