Női kosárlabda Európa Kupa: Felemás magyar helyzetkép

Már csak két forduló van hátra a női kosárlabda Európa Kupa csoportköréből, amelyben egyetlen romániai csapatként a Sepsiszentgyörgyi Sepsi SIC próbálkozik a továbbjutással. Magyarországnak öt képviselője van a csoportokban, valamint további egy az Euroligában.

A 4. fordulóban az E-csoportban érdekelt Sepsi SIC a lengyel Artego Bydgoszcz együttesét látta vendégül, s miután az első mérkőzésen, idegenben csak 5 ponttal maradt alul, szurkolóik azt remélték, sikerülhet a visszavágás. A lengyelek viszont nem így gondolták, és már az első perctől irányították a játékot: 6:2-re, majd 11:4-re megléptek, és végül magabiztos, 26 pontos győzelmet arattak úgy, hogy a mérkőzés harmadik negyedében a sepsiszentgyörgyi kosarasok mindössze 2 pontot tudtak szerezni, s egyszer sem vezettek az összecsapás során.

Végeredmény: • Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC–Artego Bydgoszcz (lengyel) 50:76 (16:18, 14:17, 2:20, 18:21).

A Sepsi korábban az Artego otthonában 72:67-re kapott ki, ezt követően a 2. fordulóban hazai pályán 78:62-re legyőzte a török Galatasaray Isztambult, majd a svéd Lulea BBK pályáján 81:74 arányú újabb sikert aratott. Az 5., utolsó előtti fordulóban – november 27-én – a Sepsi Törökországba utazik, majd végül a svédek látogatnak Székelyföldre.

A csoport jelenlegi állása: 1. Artego 8 pont, 2. Sepsi SIC 6 (–8-as pontkülönbség), 3. Galatasaray 6 (+4), 4. Lulea BBK 4; pontazonosság esetén az első számú kritérium az egymás elleni mérleg.

A tíz csoportból az első két együttes mellett a négy legjobb harmadik jut be a 24 csapatos rájátszásba. Onnan a nyolc legjobb mérleggel rendelkező klub automatikusan továbblép a nyolcaddöntőbe, míg a 9–24. helyezettek kettesével összesorsolva, oda-visszavágó rendszerben döntenek a továbbjutásról.

Az Európa Kupában a magyar együttesek közül a Győr, a Pécs, a Diósgyőr, a Szekszárd és a Cegléd érdekelt. A visszavágók első fordulójában, csütörtökön a Győr 17 ponttal, 64:47-re nyert a portugál Olivais vendégeként, ezzel második győzelmét szerezte, s jelenleg harmadik az F-csoportban – második a spanyol Lointek Gernika Bizkaia, ugyancsak 6 ponttal.

A Cegléd és a Szekszárd eközben egyaránt idegenben szenvedett vereséget, előbbi a Valencia otthonában kapott ki 44 ponttal, 93:49-re, míg a Szekszárd a belga Basket Hema vendégeként vesztette el veretlenségét a 67:48-ra végződött találkozón. A Ceglédnek egy győzelem mellett ez volt a harmadik veresége, így 5 ponttal csak harmadik a G-csoportban, s 2 pont a hátránya a tabellán előtte álló görög Olimpiakosszal szemben. A Szekszárdi Atomerőmű KSC vereségével átadta csoportelső helyét a belgáknak, de a két gárda egyformán 7 ponttal várja a folytatást, míg az I-csoport másik két csapatának egyaránt 5 pontja van – a magyar csapat továbbjutása kézzelfogható közelségbe került…

A H-csoportban a PEAC-Pécs az Aluinvent Diósgyőri VTK-t fogadta csütörtökön; a vendégek 77:60-ra nyertek, ezzel a Pécs kiesése biztossá vált, hiszen ez volt a negyedik veresége. A diósgyőriek viszont bizakodóak, ugyanis az ő mérlegük 2/2, így amennyiben a következő fordulóban hazai közönség előtt felülkerekednek a hasonló mérlegű spanyol Cadi La Seu gárdáján, az övék lehet a csoport biztos továbbjutást érő második helye. Igaz, ehhez kell némi bravúr, hiszen a spanyolok az első meccset könnyen, 94:72-re hozták…

Végül, a legrangosabb sorozatba, az Euroligába többéves kihagyás után visszatért Sopron az utolsó perceket elrontva kikapott a francia Lyon vendégeként. A negyedik forduló keretében lejátszott találkozón a soproniak az utolsó negyedet még 13 pontos előnyből kezdték, ám a franciák fokozatosan felzárkózva az utolsó percben fordítottak és 62:59 (7:16, 8:15, 18:12, 29:16) arányban nyertek. A nyolcfős B-csoportban a Sopron jelenleg a harmadik helyen áll 6 ponttal – de további három, azonos pontszámú gárda követi –, az élen az egyaránt 7 pontos török Fenerbahce és az olasz Famila Schio áll.