Nemzetek Ligája: Kétgólos sikerrel élvonalba jutott a magyar válogatott (FRISSÍTVE))

A magyar labdarúgó-válogatott megnyerte csoportját a Nemzetek Ligája másodosztályát jelentő B-divízióban, és feljutott az élvonalba, mivel szerdán az utolsó, hatodik fordulóban 2–0-s győzelmet aratott a török csapat felett, míg az eddig éllovas oroszok kikaptak Szerbiában.

Az olasz Marco Rossi szövetségi kapitány csapata Sigér Dávid találatával szerzett vezetést az 57. percben, a végeredményt pedig a csereként beálló Varga Kevin állította be a hosszabbításban. Mindkét gólszerzőnek ez volt az első találata a címeres mezben.

A jövő évi Európa-bajnokságra kijutott magyarok, akik immár hat találkozó óta veretlenek, a csoportelsőséggel feljutottak a Nemzetek Ligája élvonalába, egyúttal akár világbajnoki pótselejtezős helyhez is juthatnak, de ez csak a vb-selejtezők jövő novemberi zárásakor derül ki.

A Puskás Arénában rendezett zárt kapus találkozót a szlovák Ivan Kruzliak vezette.

Akárcsak a szerbek ellen, ezúttal is Gera Zoltán irányított a kispadról, az olasz edzőknek ugyanis pozitív lett a koronavírustesztje.

A magyar csapat összeállítása: Dibusz Dénes – Fiola Attila, Lang Ádám, Szalai Attila – Loïc Nego (89. perc Botka Endre), Nagy Ádám, Sigér Dávid, Hangya Szilveszter (75. perc Holender Filip) – Kalmár Zsolt (46. perc Cseri Tamás) – Nikolics Nemanja (64. perc Gyurcsó Ádám), Könyves Norbert (46. perc Varga Kevin).

Bár a csapatok üres lelátók előtt vonultak a játéktérre, az egyik kapu mögötti szektor tetejére – ugyanúgy, ahogy az előző két mérkőzésen – két magyar zászló közé a Szózat első két sorát feszítették ki a Puskás Arénában, amely kívülről a magyar nemzeti színekben pompázott a fényfestéstől.

A törökök agresszív letámadással kezdték a mérkőzést, de Dibusznak csak egy távoli szabadrúgást kellett hárítania, majd hamar kiegyenlítetté vált a játék. A magyaroknak volt néhány tetszetős akciója, ám a befejezések nem sikerültek. A 25. perctől feljebb tolták a védekezésüket a vendégek, ez pedig nem ízlett a magyar válogatottnak, amely ekkor nem tudta hosszabb ideig megtartani a labdát. A védelem viszont stabil volt, Dibusznak így csak egyszer kellett nagyot védenie a szünetig, igaz, egy ízben Ozan Tufan ziccerben nem találta el a labdát egy bal oldali beadást követően.

A csoport másik mérkőzésén már a szünetben négygólos hátrányban voltak az oroszok, így a magyaroknak a döntetlen is elég volt a csoportelsőséghez, a szünetben végrehajtott kettős csere pedig jót tett a hazai csapatnak, amely első komoly helyzetét gólra váltotta. Az 57. percben Varga Kevin 13 méteres lövését Fehmi Mert Günok kapus a jobb kapufára tolta, a kipattanót viszont Sigér Dávid közelről az üres kapuba passzolta egy török védő szorításában (1–0).

A magyar vezetés megtörte a törökök lendületét, így a védelemnek nem kellett nagy rohamokat átvészelnie, biztosan tartotta a meccs lefújásáig a minimális előnyt. A hosszabbításban a teljesen kitámadó törököket még Varga büntette meg, végleg eldöntve az összecsapást: a magyar térfélről indulva, végigvezette a labdát, majd kilőtte a jobb alsó sarkot (2–0).

A szerb válogatott nagy segítséget adott a magyar csapatnak azzal, hogy a zárófordulóban 5–0-ra kiütötte az eddig éllovas orosz csapatot. Ennek köszönhetően a törököket legyőző magyar együttes végzett az élen, és jutott fel a legjobbak közé, a szerbek pedig megőrizték tagságukat az osztályban.

Eredmények, Nemzetek Ligája, B-divízió, 3. csoport, 6. (utolsó) forduló: • Magyarország–Törökország 2–0 (gól: Sigér Dávid – 57. és Varga Kevin – 95. perc) • Szerbia–Oroszország 5–0 (Nemanja Radonjics – 10., Luka Jovics 2 – 25. és 45. + 1., Dusan Vlahovics – 40., valamint Filip Mladenovics – 64. perc). A csoport végeredménye:

1.      Magyaro.    6       3       2       1       7–4   11

2.      Oroszo.      6       2       2       2       9–12 8

3.      Szerbia       6       1       3       2       9–7   6

4.      Töröko.      6       1       3       2       6–8   6

Azonos pontszámnál az egymás elleni eredmény rangsorolt.

Románia a 2. selejtezőkalapban

A B-divízó 1. csoportjában a belfasti Windsor Parkban 1060 néző előtt két fásult együttes csapott össze, felsőbb osztályba már egyik sem léphetett, ráadásul az eredmények és az UEFA-döntés után az északírek már semmiképpen nem úszhatták meg a kiesést. Az jelentette a tétet, mint a magyar meccsen: ha Románia több pontot szerez, mint Oroszország, akkor megelőzheti a világranglistán, és a 2. kalapból várhatja a decemberi vb-sorsolást.

A Ian Baraclough szövetségi kapitány irányította Észak-Írország és Románia gól nélküli első félidő után 1–1-re végzett, a házigazdák pontrúgásból szereztek vezetést Liam Boyce révén az 56. percben, de a hajrában a csereként beállt Erik Bicfalvi egyenlíteni tudott a 81. percben. A találkozót a svájci Sandro Schärer vezette.

Mirel Rădoi szövetségi kapitány csapatában végigjátszotta a mérkőzést a nemrég honosított Mario Camora, a Kolozsvári CFR 1907 másik két játékosa, Cristian Bălgrădean kapus és Cristian Manea hátvéd a cserepadról tekintette meg a találkozót.

A román válogatott összeállítása: Ciprian Tătăruşanu – Ionuţ Nedelcearu, Iulian Cristea, Alin Toşca (74. perc Erik Bicfalvi) – Valentin Creţu (64. perc Vasile Mogoş), Dan Nistor, Răzvan Marin, Mario Camora – Dennis Man (64. perc Alexandru Maxim), Denis Alibec (87. perc Alexandru Băluţă), Florin Tănase (87. perc Cristian Ganea); fel nem használt cserék: Cristian Bălgrădean, David Lazar – Bogdan Mitrea, George Puşcaş, Alexandru Albu, Bogdan Ţâru és Cristian Manea.

Az első félidő unalmát ritkán zavarták meg helyzetek. Daniel Ballard szöglet után melléfejelt (2. perc), Boyce a 34-ben pedig ugyancsak sarokrúgást követően kapásból lőtt mellé. A túloldalon Dennis Man jegyezte Románia egyetlen lövését a játékrészben a 8. percben, de Bailey Peacock-Farrell kapusnak nem kellett aggódnia, húsz perccel később pedig Dennis Alibec luftolt mintegy 11 méterre a kaputól, Răzvan Marin szögletbeadásánál a levegőbe rúgott a labda helyett.

Fordulás után a házigazdák lendültek bele jobban, a gól az 56. percben egy szöglet után született. Paddy McNair visszaadta a labdát, Michael Smith a kapu elé ívelt, Boyce pedig Valentin Creţuval a „nyakában” betalált (1–0). Hat percre rá egyenlíthettek volna a vendégek, de Dan Nistor szabadrúgásánál Iulian Cristea melléfejelt. A 64. percben Alistair McCann kapásból, de pontatlanul lőtt mintegy 12 m-ről, ezt viszont a legnagyobb román helyzet követte: Răzvan Marin 22 m-es bombáját kitornázta a kapus (76. perc). Öt percre rá viszont tehetetlennel bizonyult, amikor Florin Tănase beadásánál a jó helyen tartózkodó Erik Bicfalvi betalált (1–1). Az északírek két perc múlva eldönthették volna a meccset, a létszámfölényes ellentámadás viszont a csereként beállt Ethan Galbraith rossz passzával ért véget.

A találkozó után a 73. válogatottságát jegyző 34 éves Ciprian Tătăruşanu kapus, csapatkapitány bejelentette, hogy visszavonul a nemzeti csapattól.

A csoport másik mérkőzésén a teljes keretét lecserélt Norvégia megszerezte ugyan a vezetést, de a véghajrában a házigazda osztrákok egyenlítettek, s a megszerzett ponttal az élvonalba jutottak (igaz, 1–0-s vereség után is ez történt volna, mivel az egymás elleni meccseken több gólt rúgtak idegenben az osztrákok).

Eredmények, Nemzetek Ligája, B-divízió, 1. csoport, 6. (utolsó) forduló: • Észak-Írország–Románia 1–1 (gól: Liam Boyce – 56. perc, illetve Erik Bicfalvi – 81. perc) • Ausztria–Norvégia 1–1 (Adrian Grbic – 94. perc, illetve Ghayas Zahid – 61. perc). A csoport végeredménye:

1.       Ausztria      6        4        1        1        9–6    13

2.       Norvégia     6        3        1        2        12–10         10

3.       Románia     6        2        2        2        11–9  8

4.       Észak-Íro.   6        0        2        4        4–11  2

Belgák és az olaszok az NL négyes döntőjében

A franciák és a spanyolok mellett a szerdai utolsó játéknapon továbbjutó belga és az olasz válogatott lesz ott a labdarúgó Nemzetek Ligája 2021 őszén esedékes négyes döntőjében.

Az A-divízió utolsó mérkőzésein a világbajnoki bronzérmes, világranglista-vezető belgák a vendég dánok 4–2-es legyőzésével, míg az olaszok a bosnyákok otthonában aratott sikerükkel biztosították helyüket a végjátékban.

Az NL 2020–2021-es idényéből két pótselejtezős helyet osztanak ki a következő vb-re, de hogy melyik két válogatotté lesz, az csak az európai vb-selejtezők 2021 novemberi zárása után derül ki. Ezt a két helyet ugyanis a két legjobb olyan csoportgyőztes kapja meg, amely a vb-selejtezők során nem végez az automatikus kijutást jelentő első, vagy a pótselejtezőt eredményező második helyen.

A legjobbakat felvonultató A- és a másodosztályt jelentő B-divízió négy csoportjának utolsó helyezettjei kiestek. Fordítva pedig, a B- és a harmadosztályú C-divízió négy-négy csoportgyőztese jutott fel. A C-divízió négy csoportutolsója rájátszást vív a bennmaradásért, a két vesztes esik ki a D-divízióba, ahonnan a két csoportgyőztes kerül a helyükre.

Eredmények, Nemzetek Ligája, 6. forduló:

A-divízió:

1. csoport: • Bosznia-Hercegovina–Olaszország 0–2 • Lengyelország–Hollandia 1–2. A csoport végeredménye: 1. (és a négyes döntőbe jutott) Olaszország 12 pont, 2. Hollandia 11, 3. Lengyelország 7, 4. (és kiesett) Bosznia-Hercegovina 2.

2. csoport: • Anglia–Izland 4–0 • Belgium–Dánia 4–2. A végeredmény: 1. (és a négyes döntőbe jutott) Belgium 15 pont, 2. Dánia 10, 3. Anglia 10, 4. (és kiesett) Izland 0 – azonos pontszámnál az egymás elleni eredmény rangsorolt.

B-divízió:

2. csoport: • Izrael–Skócia 1–0 • Csehország–Szlovákia 2–0. A végeredmény: 1. (és feljutott) Csehország 12 pont, 2. Skócia 10, 3. Izrael 8, 4. (és kiesett) Szlovákia 4.

4. csoport: • Írország–Bulgária 0–0 • Wales–Finnország 3–1. A végeredmény: 1. (és feljutott) Wales 16 pont, 2. Finnország 12, 3. Írország 3, 4. (és kiesett) Bulgária 2.

C-divízió:

2. csoport: • Örményország–Észak-Macedónia 1–0 • Grúzia/Georgia–Észtország 0–0. A végeredmény: 1. (feljutott) Örményország 11 pont, 2. Észak-Macedónia 9, 3. Grúzia 7, 4. Észtország 3.

3. csoport: • Koszovó–Moldovai Köztársaság 1–0 • Görögország–Szlovénia 0–0. A végeredmény: 1. (és feljutott) Szlovénia 14 pont, 2. Görögország 12, 3. Koszovó 5, 4. Moldova 1.

4. csoport: • Kazahsztán–Litvánia 1–2 • Albánia–Fehéroroszország 3–2. A végeredmény: 1. (feljutott) Albánia 11 pont, 2. Fehéroroszország 10, 3. Litvánia 8, 4. Kazahsztán 4.Borítőkép: A két gólszerző, Varga Kevin és Sigér Dávid – FOTÓ: MTI/ILLYÉS TIBOR