Legek és ajánlások, olvasmánytervek az újévre – könyvkedvelőket kérdeztünk

Legek és ajánlások, olvasmánytervek az újévre – könyvkedvelőket kérdeztünk
Izgalmas, sokkoló, meglepő, kezdőknek is melegen ajánlott, nehézkesebb vagy éppen olyan, amit mindenképp kötelezővé kéne tenni – ha lehetne – mindenkinek: a könyvek így vagy úgy, de végigkísérnek bennünket az éveken – és az életen –, kit szorosabban, állandó társként, kit távolabbról és csak néha-néha megközelítve. Az év vége rendszerint az összegzés, az áttekintés időszaka is, így arra kértünk néhány könyvkedvelőt, meséljen 2021-es könyvélményeiről és 2022-es olvasmányterveiről.

Birta-Székely Noémi egyetemi oktató számára 2021-ben az általa olvasott legizgalmasabb kötet Ljudmila ​Ulickaja Szonyecska című könyve volt. „Nagyon izgalmas és sokféle kérdést felvető volt számomra Szonyecska, a főszereplő személyiségének alakulása, változása” – indokolta választását Birta-Székely Noémi, akinek az idei legsokkolóbb könyvélménye Borbély Szilárd Nincstelenek és Jerzy Kosinski Festett madár című kötete volt, mindkettőben a szegénység és a gyermekkorban átélt traumák utóhatásait találta a legmegdöbbentőbbnek.

A 2021-ben olvasott könyvek közül a legnagyobb meglepetés Terék Anna Háttal a napnak című kötete volt számára: „Gyászversek, az édesapa halálát, a vele való ambivalens viszonyt dolgozza fel. Sokat segített számomra a személyes élmények hasonlósága, a nem vagyok egyedül a problémámmal érzés feldolgozásában” – fogalmazott. Idei olvasmányai közül Mészöly Ágnes Márta evangéliuma című kötetét tenné kötelező olvasmánnyá (nem feltétlenül az iskolákban, hanem úgy általában véve): a történetben két Márta sorsát követhetjük nyomon, a bibliai Márta-történetet és egy modern családanya küzdelmét állítja párhuzamba a szerző, az olvasó így a könyv által sokat tudhat meg a női szerepekről.

Agnes Cleve: Olvasás a vonaton

Idei olvasmányélményei közül egy kezdő olvasónak Láng Orsolya Pályamatricák című kötetét ajánlaná: „Elsősorban útikönyvnek nevezhető, de annál sokkal több. Érzékeny, sokszor lírai viszonyulás a környezethez, a helyekhez, amiket a szerző meglátogat. A szöveget szépen kiegészítik a szerző fotói, így egyben fotóalbumot is kapunk” – fogalmazott. Elmondása szerint a 2022-es évet két könyvvel szeretné indítani: Halász Rita Mély levegőjével, mert érdeklik a társas viszonyok, a párkapcsolatokban megjelenő érzelmek, ellentétek, hasonlóságok, valamint Hiro Arikawa Az utazó macska krónikája című kötetével, amely érzékeny, hűségről és barátságról szóló könyv, sok jó kritikát és ajánlót olvasott már róla.

A nyugalom kötelező

Bara Tamás jelenleg futárkodással foglalkozik és ahogy fogalmazott, ebben az évben egyetlen olyan könyvet sem olvasott, amely nagyon izgalmas lett volna, olyat pedig végképp nem, amely sokkoló. „Viszont Tersánszky J. Jenő Kakuk Marcija meglepett. A cím miatt – nem szerencsés módon – előítéleteim voltak, viszont a nyelvezete és a helyzetkomikuma kifejezetten szórakoztató volt számomra” – tette hozzá, kiemelve, hogy ezt a kötetet akár kezdőknek is ajánlaná, mert nem nehéz olvasmány, mégis megfelelő módon indítja be az olvasó fantáziáját és olyan környezetet mutat be, amely érdekes lehet valaki olyan számára is, aki egyébként nem szokott olvasni.

A „kötelező” jelzővel Bartis Attila A nyugalom című könyvét ruházná fel, a 2022-es évre vonatkozó tervei kapcsán pedig elmondta: „Nagyon szeretem Kurt Vonnegut könyveit, s bár elég sokat olvastam tőle eddig, egy ideje semmit nem, így ezt a hiányt szeretném minél hamarabb pótolni. Szóval 2022 elején mindenképpen egy általa írt könyvet szeretnék beszerezni, bár azt még nem tudom pontosan, hogy melyiket.”

Mit olvas a könyvtáros?

Mihály Kriszta-Kinga könyvtáros 2021-es legizgalmasabb olvasmányélménye Gabriel García Márquez Száz év magány című könyve volt a sok megjegyzendő karakter okán, a legsokkolóbb pedig Polcz Alaine-től az Asszony a fronton, a nők által átélt második világháborús terror miatt. „A legnagyobb meglepetés, azt hiszem Fodor Sándortól Az ígéret földje volt azért, mert nem hittem volna, hogy ennyi életigazság és gondolat tud megbújni az élet értelméről egyetlen regényben” – tette hozzá. Az idei olvasmánylistájából szerinte a Száz év magányt kéne minél több embernek elolvasni – ha nem is az iskola berkeiben, de később, fiatal felnőttként vagy középkorúként mindenképp –, hiszen, ahogy fogalmazott, súlyos és hatalmas mű, amely nagy jelentőséggel bírhat a család és a transzgenerációs örökségek szerepének megértésében.

Benczúr Gyula: Olvasó nő az erdőben (1875)

Mihály Kriszta-Kinga szerint Fábián Janka A könyvárus lány sorozata tökéletes kezdet lehet valakinek ahhoz, „hogy felfedezze a könyvek káprázatos világát”, mivel könnyű történetvezetése van, a karakterek nem túlságosan bonyolultak és a nyelvezete sem olyan nehézkes, hogy az ember esetleg beleunjon. „Engem iskolás koromban A Szent Johanna Gimi sorozat tett rutinos olvasóvá, így azt is teljes mértékben ajánlani tudom” – tette hozzá.

2022-ben biztosan beszerzi Simon Márton Éjszaka ​a konyhában veled akartam beszélgetni és Závada Péter Gondoskodás című verseskötetét, illetve Emily Nagoski Úgy, ​ahogy vagy című önismereti könyvét. „A szépirodalom mellett feltétlenül rá kell vegyem magam arra, hogy önfejlesztő és önismereti könyveket is beszerezzek, amelyek segíthetnek könnyebben átvészelni a mostanában nagyon gyakori nehézkes időszakokat” – indokolta válaszát.

(Borítókép: a szerző felvétele)