Lászlóffy Zsolt kettős könyvbemutatója Kolozsváron

Lászlóffy Zsolt kettős könyvbemutatója Kolozsváron
Mi a szimmetria fogalmának eredete és jelentése? Melyek a szimmetria definiálásának zenei premisszái? Hogyan vélekedik Lászlóffy Zsolt zeneszerző a modern zene születéséről? Ezekre a kérdésekre választ kaphatunk a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) oktatója, a kolozsvári származású Lászlóffy Zsolt zeneszerző-karnagy két régebb megjelent könyvéből (A szimmetria mindenek előtt és A stílus zeneisége), amelyeket péntek délután mutattak be a kolozsváriaknak a Református Kollégium dísztermében.

Csákány Csilla muzikológus, a PKE oktatója A szimmetria mindenek előtt című (Partiumi Kiadó, 2009) Lászlóffy-könyvről elmondta: alapvetően zeneelméleti kötet, amely „közvetlen hangon, visszafogott elgáns stílusban íródott”. – A kötet a szimmetria definiálásával kezdődik, majd a különböző történelmi korok hangrendszereit tárgyalja az ókortól a kortárs zenéig, miközben kézzelfogható elemzési modellel szolgál az olvasók számára – hangoztatta Csákány Csilla zeneakadémiai oktató.

 – Az erdélyi magyar zeneszerzés fiatalabb generációjának képviselőjeként Lászlóffy Zsolt nem csak izgalmas  kompozícióival és aktív előadóművészi tevékenységével tűnik ki kortársai közül, hanem publicisztikáival is. Sokoldalú munkássága mögött nem nehéz felfedezni az erdélyi magyar kultúra iránti lelkes elkötelezettségét, zenei hagyományaink védelmére irányuló szándékát. A könyv a kolozsvári Helikon hasábjain közreadott esszéit gyűjti össze. A témák sokszínűsége, a reflexiók változatossága, az eredeti közelítésmód és a lebilincselő stílus garantálja a tartalmas és felüdítő olvasást – ismertette Fodor Attila muzikológus, PKE-oktató A stílus zeneisége (Partium Kiadó, 2014) zenetörténeti kötetet, egy Lászlóffy Zsolt-mű részletének felvételről való meghallgatása után.

– A könyvet olvasva érződik, hogy zeneszerző írta. Bármiről ír Lászlóffy Zsolt, ezt a zeneszerző látásmódjával teszi. Az esszék keletkezésekor Lászlóffy Zsoltot egyaránt megihlették az erdélyi magyar zeneszerzők vagy zeneművek. Kérdéseket vet fel, egymás mellé állít olyan kérdéseket, mint például az erdélyi magyar kultúra és zene helyzete, múltja, jelene és jövője – összegzett Fodor Attila muzikológus.

Lászlóffy Zsolt zeneszerző egykori mestereinek mondott köszönetet, akik a zene iránti szeretetet oltották belé.

Angi István zeneesztéta a különböző viszonyulásokra, viszonyfogalmakra hívta fel volt tanítványai (Csákány Csilla, Fodor Attila és Lászlóffy Zsolt), valamint a jelenlevők  figyelmét. Angi szerint az emberi szervezetre is jellemző a szimmetria, amelynek révén megvalósul az átjárhatóság a különböző területek között. A könyvbemutató Fábián Annamária PKE-hallgató éneklésével zárult.

(Borítókép: Lászlóffy Zsolt, Csákány Csilla, Fodor Attila és Angi István a pénteki könyvbemutatón. A szerző felvétele.)