Középkori kínzóeszközök mai szemmel

Középkori kínzóeszközök mai szemmel
A kolozsvári Szabók-bástyájában ma délután nyitják meg, és november 17-ig naponta 9-19 óra között látogatható az a kiállítás, amely az Erdélyi Történeti Múzeum gyűjteményéből származó, a 13-19. században tájainkon használt büntetőeszközöket és harci fegyvereket mutatja be. Az épület földszintjén és első emeletén berendezett Inter vitam et mortem (Élet és halál között) című tárlat előkészületei közben jártunk a helyszínen, ahol stábunkat Andrei Fărcaş fiatal történész kalauzolta a látnivalók között. A kiállítás fénypontja a kincses város 16. századi hóhérkardja (borítóképünkön), amelynek fémtestét bőrszíj díszíti.

Tolvajok, rablók büntetéseként használták a bélyegzővasat, a visszaeső bűnösöknek pedig kéz- vagy láblevágás dukált. A pénzbüntetések kiszabásánál figyelembe vették a vétkes személy anyagi helyzetét is. 

De a kiállításon más eredeti vagy restaurált kínzóeszközök, illetve azok rajzai is láthatók: büntetőkorbács, 16. századi lovasság elleni, alig két kilogrammos harci kard, 15. századi vaslándzsafej, 16-17. századi buzogányfej, korbácsolásra használt szégyenoszlop, 17-18. századi ünnepi ceremóniákhoz használt jatagán és buzogányfej, aminek kidolgozottsága viselője társadalmi rangját is jelezte, nyújtóasztal, spanyolcipő, kerékbetörési, karóba húzási és akasztási kellékek. 

A középkori tárlat színhelyén Laura-Izabella Foris különböző hagyományőrző és történelmi fesztiválokon lefolytatott párviadalokról készült fegyverforgatós felvételei is láthatók. (Ö.I.B)