Kosár-Eb: vereség a címvédőtől

A már nyolcaddöntőbe jutott magyar férfi kosárlabda-válogatott három negyeden át remekül helytállva 87:64-re kikapott a címvédő spanyoloktól csütörtökön az Európa-bajnokság kolozsvári csoportjának zárófordulójában. Az 1999 után ismét Eb-résztvevő magyarok korábbi két győzelmükkel már biztosították helyüket az isztambuli nyolcaddöntőben, így az utolsó csoportmeccsnek már nem maradt tétje. Ez mind közül a legnehezebbnek ígérkezett, ugyanis Sergio Scariolo együttese lenyűgöző eredménysorral büszkélkedhet az elmúlt tíz évben: olimpiákról két ezüst- és egy bronzérem, világbajnokságokról ötödik és hatodik hely.

Ezenkívül Eb-kről három arany, illetve egy-egy ezüst és bronz a spanyoloké.

Az ibériaiak sorozatban már tíz megnyert Eb-mérkőzésnél tartanak, az idei kontinenstornán összesen 362 pontjukkal a második helyen álltak, ők szedték a 24 csapatos mezőnyben a legtöbb lepattanót, szórták leghatékonyabban a triplákat, blokkolták a dobásokat és osztották a gólpasszokat.

Ami a két csapat egymás elleni mérlegét illeti, mindössze egyszer találkoztak: az 1999-es franciaországi Eb csoportkörében – Gulyás Róbert 23 pontja ellenére – az ellenfél nyert 84-75-re Toulouse-ban.

A kolozsvári új sportcsarnokban lejátszott meccsen – amelyre mintegy 400 magyar szurkoló érkezett – Ivkovics Sztojan együttese alighanem kiegyezett volna ezzel az eredménnyel, az mindenesetre nem ezt sejtette, hogy Fernando San Emeterio már a harmadik másodpercben kosarat dobott. Az öt olimpián szerepelt Juan Carlos Navarro, vagy becenevén La Bomba – immár Hanga Ádám barcelonai csapattársa – a triplavonalon túlról „köszönt be”, aztán sorra a többi sztár is betalált. A hetedik percben tíz pont lett a különbség (18:8), a spanyolok pedig zsákolásra adogatták fel egymásnak a labdát. Pau Gasol, a San Antonio Spurs 37 éves sztárja a 16. percben beírta magát a történelemkönyvekbe, ugyanis 14. pontjával ő lett minden idők legtöbb Eb-pontot szerző kosarasa, megelőzve az 1104 pontos francia Tony Parkert. Bár a hátrány már 16 pontos is volt, a Hanga nélkül játszó magyarok legjobbjává előlépő Ferencz Csaba négy triplájával a nagyszünetben 41:29 volt az állás.

A félidei statisztika hű képet adott a mérkőzésről: a rivális 13-mal több lepattanót szedett (30:17), s az Ivkovics-gárda 17-jével szemben ötvenszázalékosan dobta a duplákat. A nagyszünet végén a műsorközlő külön felkonferálta Pau Gasolt, a publikum pedig álló ovációval fogadta a 215 centis centert.

Térfélcsere után visszaesett a színvonal, két és fél perc alatt csak két pont született, aztán beindult az ellenfél, és a 28. percben már 20 ponttal vezetett (55:35). A 60:46-ról induló zárószakaszban Ruják András, Eilingsfeld János és Ferencz hármasával öt pontra csökkent a hátrány (60:55), a nézőtérről pedig zúgott a „mindent bele!”. Rákapcsolt a címvédő, ismét 14, majd 20 pont lett az előnye, így a hajrára már nem maradtak izgalmak. A spanyolok legjobbja, Pau Gasol végül 20 ponttal zárt.

A magyarok már korábban bejutottak a C-jelű hatos negyedik helyezettjeként a nyolcaddöntőbe, ahol vasárnap este a D-csoport győztesével találkoznak Isztambulban. Ennek kiléte a D-csoportban lapzárta után kezdődött lett–török meccsen dőlt el: lett siker esetén Szerbia, török győzelemnél pedig Oroszország az ellenfél.

Eredmények:

C-csoport, 5. forduló: • Horvátország–Csehország 107:69 (28:17, 26:23, 24:20, 29:9) • Spanyolország–Magyarország 87:64 (22:10, 19:19, 19:17, 27:18) – pontszerzők: P. Gasol 20, Rodriguez és W. Hernangomez 15–15, M. Gasol 10, J. Hernangomez 8, Rubio 6, San Emeterio 5, Navarro és Oriola 3–3, valamint Sastre 2, illetve Ferencz 17, Vojvoda 10, Perl 9, Tóth 7, Allen, Eilingsfeld és Wittmann 5–5, Keller és Ruják 3–3. Lapzárta után ért véget a Románia–Montenegró összecsapás. Az állás: 1. Spanyolország 10 pont/5 mérkőzés, 2. Horvátország 9/5, 3. MAGYARORSZÁG 7/5, 4. Montenegró 6/4 (292:298), 5. Csehország 6/5 (356:441), 6. Románia 4/4. – Az utolsó mérkőzés eredményétől függetlenül Montenegró a 3., Magyarország a 4. helyen végez, Románia pedig sereghajtó.

D-csoport, 5. forduló: • Oroszország–Nagy-Britannia 82–70 • Szerbia–Belgium 74:54. Lapzárta után ért véget a Törökország–Lettország találkozó. Az állás: 1. Szerbia 9 pont/5 mérkőzés (400–353), 2. Oroszország 9/5 (378–366), 3. Lettország 7/4, 4. Törökország 6/4 (309:291), 5. Belgium 6/5 (353:410), 6. Nagy-Britannia 5/5.