A hatóságok arra számítanak, hogy az elkövetkező időszakban még lesznek olyanok, akik Olaszországból és más fertőzött vidékekről hazafelé tartanak, ezért az sem kizárt, hogy szigorúbb intézkedéseket is bevezetnek majd, és egyenesen karanténba szállítják az embereket. A tapasztalat azt mutatja, hogy azok az országok, ahol időben léptek, sikerült megfékezni a fertőzés terjedését, és stabilizálni a helyzetet. Eredetileg úgy vélték, hogy a húsvéti ünnepek idejére tetőződik a helyzet, ám az Olaszországban kialakult válságos állapotok hatására ez hamarabb bekövetkezett.
László Attila kiemelte: sajnos, vannak felelőtlen személyek, akik visszatérnek az országba, és eltitkolják, hogy milyen területről jöttek. „Sok minden azon múlik, hogy azok, akik hazajöttek, betartsák az intézkedéseket” – hangsúlyozta a szenátor. Úgy vélte, addig nem olyan nagy a baj, amíg sikerül követni, hogy honnan származik az esetleges fertőzés, és az illető kivel, illetve kikkel lépett kapcsolatba. A komolyabb probléma abból adódhat, ha már ez ellenőrizhetetlenné és követhetetlenné válik.
A szakemberek szerint ősszel egy újabb fertőzéshullám várható, de addig megjelenhet a betegségre ható speciális gyógyszer vagy oltóanyag. László Attila úgy látja: nagyobb az esélye annak, hogy hamarabb alkalmazható a gyógyszeres kezelés, mint a vakcina. Ez ugyan rövid idő alatt előállítható, de biztonságos tesztelése körülbelül 18 hónapot vesz igénybe. László Attila külön hangsúlyozta: nagy figyelmet kell szentelni elsősorban az idősebbeknek, ugyanis az eddigi statisztikák szerint ők vannak a leginkább kitéve a fertőzésveszélynek. Ami a kolozsvári egészségügyi intézmények felszereltségét és az ellátási körülményeket illeti, az orvos-szenátor kifejtette: egyelőre nincs olyan esetszám, amely megfelelő kezelésének ne tudnának eleget tenni.