Kolozsvárra érkezett az EMKE művészeti karavánja

Kolozsvárra érkezett az EMKE művészeti karavánja
Petrla Ferenc Señor felvidéki festőművészt és munkásságát ismerhette meg több erdélyi város az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE), a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, az EMKE Szilágysomlyó és környéke szervezete, valamint a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete közös Művészeti Karavánján. A festőművész alkotásait Szilágysomlyón állították ki először, onnan érkeztek a munkák a kolozsvári Művészeti Múzeumba, innen pedig Nagyszebenbe viszik a tárlatot. A kolozsvári kiállítást péntek délután az alkotó jelenlétében nyitották meg.

Széman Péter, az EMKE elnöke a megnyitón elmondta: a Művészeti Karaván nem új esemény, megközelítőleg 10 évvel ezelőtt hozták létre, ám néhány évig szünetelt. Az idei rendezvény a teljes Kárpát-medencét lefedi, célja, hogy „megismerjék egymást a művészek a különböző Kárpát-medencei országokban”. A képzőművészeti karaván mellett létezik irodalmi karaván is, ennek szervezését pár éve a Helikon vette át, de fotókaraván is, mondta Széman Péter, majd hozzátette: reméli a közeljövőben a fotókaravánt is el tudják hozni Erdélybe, az erdélyi fotósok munkáit pedig el tudják juttatni más országokba.

– A művész a karaván alatt sem vesztegette az idejét, és itt Kolozsváron olyan alkotások is láthatók, amelyeket néhány napja Szilágysomlyón készített – méltatta Petrla Ferenc Señort Széman Péter.

– A karavánnak az az előnye és pozitívuma, hogy közel hoz olyan művészeket, akiknek nem mindig sikerül bekerülni bizonyos művészeti terekbe, közösségekbe – emelte ki a rendezvény egyik hasznosságát Jakob Attila, a Művészeti Múzeum munkatársa.

– A festő alkotásaiban jelen van a figuratív nyelvezet is, de a nonfiguratív megjelenítés dominál. A valóságidézést és az elvonatkoztatást árnyalják az expresszív alkotói szándékok, a lírai, meditatív, bensőséges vallomások. Festményein az emlékszerűségek, a valóságidézés foszlékonyságát, tünékenységét tárja elénk – méltatta a tárlat munkáit Essig Kacsó Klára. A művész pályafutásáról a méltató elmondta: számos egyéni és csoportos kiállítása volt több európai városban, mint például Pozsony, Prága, Budapest, Komárom vagy Dunaszerdahely,  külföldi kirándulásai közül pedig a ciprusi és az olaszországi útja volt nagy hatással rá.

A kiállításmegnyitón felszólalt Petrla Ferenc Señor is, aki elmondta: régi álma vált valóra azzal, hogy végre Erdélyben is kiállíthat, és nagyobb megtiszteltetés ez számára, mint hogyha bármelyik nyugat-európai városban lett volna tárlatmegnyitója .

A kiállítás július 4-ig, szerdától vasárnapig, 10 és 17 óra között látogatható a Művészeti Múzeumban (Főtér 30. szám).

(Borítókép: Petrla Ferenc Señor, Essig Kacsó Klára és Jakob Attila a megnyitón. Fotó forrása: Művészeti Múzeum)