Kolozsvár legdinamikusabb múzeumáról

Interjú Tudor Sălăgean történésszel, az Erdélyi Néprajzi Múzeum igazgatójával

Kolozsvár legdinamikusabb múzeumáról
Tudor Sălăgean (1968) történész, Erdély középkori és modernkori történetének kutatója, számos Kolozsvárról szóló kiadvány és album szerzője és szerkesztője. 2011 óta az Erdélyi Néprajzi Múzeum igazgatója. Az Idő Emberei (Oamenii Timpului) közönségdíj 2016-os kitüntetettje.

– 2011 óta a Néprajzi Múzeum igazgatójaként tevékenykedik. Ebben az időszakban a múzeum nemcsak Kolozsvár, de egyben Erdély egyik legdinamikusabb múzeumává lett. Milyen tervekkel indult a jelölésre és milyen nehézségekbe ütközött ezeknek gyakorlatba ültetésekor?

2011-es visszatérésem az Erdélyi Néprajzi Múzeumhoz a Kolozs Megyei Tanács azon tervéhez köthető, amely az igazgatása alá tartozó kulturális intézmények felpezsdítését és újragondolását célozta meg.  A múzeum hosszú, 95 éves története során mindig is olyan szakemberekkel dolgozott, akik kivételes figyelemmel gondozták a kulturális örökségünket. Az intézmény ugyanakkor különösen nagy hangsúlyt fektetett az Erdélyre oly jellemző multikulturalizmus és plurikulturális jegyek bemutatására, amely a múzeum alapítása óta prioritásként van jelen. Amit nagyon szerettem volna, hogy ez a múzeum – a maga változatos programjaival és intézményeivel – megnyissa kapuit a nagyközönség felé. Azt szerettem volna, hogy a nagyközönség nemcsak fogyasztó és másodlagos szereplője legyen a múzeumnak, hanem aktívan részt vegyen az alkotói folyamatban, az események rendezésében. Egy intézmény, amely kulturális örökséget közvetít, a nagyközönséget, tudományos intézeteket, szervezeteket és egyéneket egyaránt be kell vonja az események szervezésébe és a múzeum működésének folyamataiba. Úgy vélem, ebben a hat évben nagyon sok szép emlék gyűlt össze, amely egy új, értékes folyamat kezdetét jelenti a múzeum történetében.

– A Néprajzi Múzeum rendelkezik azzal a ritka adottsággal, hogy van egy múzeumi állandó kiállítása a város egyik leghíresebb történelmi épületében, a Redutban és egy szabadtéri látogatótere a Romulus Vuia Néprajzi Parkban. Hogyan tudják megoldani ennek a két, ennyire különböző térnek az összehangolását és milyen programokkal, kiállításokkal csalogatják a nagyközönséget?

– A két tér programjainak szinkronizálása és összhangba állítása valóban intézményünk egyik legnagyobb kihívása, amely nemegyszer a teljes szakmai gárdát igénybe veszi.  Ez az összehangolása nem sikerült mindig. A néprajzi park Románia első szabadtéri múzeuma, amelyet 1929-ben alapítottak. Egy igen intenzív fejlődési és virágzó korszakot követően (1960–1975) a park az 1980-as évektől rendkívül elhanyagolt állapotba került. Ebben az időszakban a látogatók száma radikálisan visszaesett és felmerült a veszélye a park Kolozsváron kívüli területre költöztetése, a terület beépítésének. Ezért gondoltuk úgy, hogy az egyik legfontosabb probléma, amelyet meg kellett oldanunk, a szabadtéri múzeum revitalizációja és visszahelyezése a romániai és európai néprajzi parkok körforgásába. Ezt a célt szolgálta a park  új épületekkel történő bővítése, amelyre nagyon rég nem került sor. Ugyancsak ennek a programnak a keretében sikerült felújítani és restaurálni a csizéri és nagypetri fatemplomokat is, míg idén 2017-ben a Néprajzi Múzeum visszakerül az Európai Szabadtéri Múzeumok Szövetségébe.

Uniós pénzekből újítanák fel a falumúzeumot

– A néprajzi kutatások, a falu világa és a néphagyományok – bár egy ideig háttérbe szorultak – a jelenlegi európai kontextusban ismét virágkorukat élik. A hagyományos értékek újrafelfedezése Romániában és számos további európai országban is jól nyomon követhető. Hogyan értékelné a fiatal generáció viszonyát a néprajzi örökséggel és hagyományos értékekkel? Miképp tudjuk a felgyorsult társadalom számára érdekesen bemutatni ezeket?

A hagyományok újrafelfedezése a fiatalok által valóban korunk egyik sajátossága. Ennek a sikeres jelenségnek az egyik oka az UNESCO hathatós hozzájárulása a szellemi örökség népszerűsítésének terén, de más oka is van ennek. A jelenség mögött a globalizációhoz köthető gyökeres társadalmi változások húzódnak meg, amelyek a mai fiatal generációt intenzíven érintik. A fiatalok részéről nagy érdeklődést látunk a hagyományok újrafelfedezése és védelme terén és többük aktívan részt vesz múzeumunk programjaiban és tevékenységeiben. A múzeumunk céljai között kell ma legyen az is, hogy értékeit a legmodernebb kommunikációs eszközök és csatornák útján is közvetíteni tudja a kor igényeihez mérten és ezért mindent megtettünk az elmúlt hat évben. Örvendetes jelenség, hogy egyre több fiatal kedveli a hagyományos szőtteseket és ruhákat, amelyek ma újra bekerültek a modern divatba is. Értelemszerűen, azt ma már senki nem várhatja el tőlük, hogy pásztortáskát vagy fejkendőt hordjanak és ezért nem is szabad bírálni őket. A néprajzkutatónak az adott kor kérdéseire és kihívásaira kell megoldást és kompromisszumot találnia és nem működhet a hagyomány rendőreként, mert azzal nem fog sikerre jutni. 

Prémium tartalom

Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!