Ki ismeri a magyarság történelmét?

Ki ismeri a magyarság történelmét?
Kolozsváron, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban (JZSUK) szervezi meg a tanügyminisztérium A magyar kisebbség történelme és hagyományai tantárgyverseny országos szakaszát április 26-a és 28-a között. A versenyre tizenkét erdélyi megye 62 tanulója jelentkezett. A magyar kisebbség történelme és hagyományai elnevezésű tantárgyat a hatodikos és hetedikes diákok tanulják.

– Büszkék vagyunk rátok, akik a legszebb örökségünket, a magyarság történelmét akarjátok művelni – köszöntötte a megnyitón megjelenteket Popa Márta, a JZSUK igazgatója.

– Kolozsvár szerepe, történelme és hagyománya kiemelt fontossággal bír. A történelem az, ami összetart minket. Őrizzük meg nyelvünket, történelmünket, identitásunkat. Maradjunk meg magyarnak ott, ahova születtünk. A tudás erőssé és magabiztossá tesz, de ezért dolgozni kell. Sajnos, az ehhez szükséges erőfeszítést egyre kevesebben vállalják – mondta Török Zoltán Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes.

Rüsz-Fogarasi Enikő történész, a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) oktatója arra emlékeztette a diákokat, hogy a magyarság történelmét alig húsz éve oktatják a romániai magyar tanintézetekben. Az országos szintű tantárgyversenyt pedig most szervezik meg harmadik alkalommal. – Az ország 17 megyéjében tanítják A magyar kisebbség történelme és hagyományai tantárgyat. Ám ahhoz, hogy a verseny országos szakaszát mi itt meg tudjuk szervezni, arra volt szükség, hogy ezekben a megyékben lebonyolítsák a megyei szakaszt. Egymásra vagyunk tehát utalva – hangoztatta az egyetemi oktató, majd arra buzdította a tanulókat, hogy ismerkedjenek meg egymással, szerezzenek barátokat.

– Az erdélyi magyarság megmaradásának egyik feltétele történelmünk átörökítése a következő nemzedékre. Történelmünk nemzeti identitásunk alapköve – vélekedett Fodor Sándor József tanügyminisztériumi tanácsos. 

Barabás János magyar konzul arra buzdította a tanulókat, hogy a történelemben keressék meg a logikát, és ne csak arra hagyatkozzanak, amit az iskolában tanulnak.  Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere arról beszélt: örülhetünk, hogy a magyarság történelméről tanulhatunk.

Rácz Norbert, a belvárosi unitárius egyházközség lelkész elmondta: a történelem tanulásakor nem csak az adatok megtanítására kell összpontosítanunk, hanem a történelmi személyiségek tulajdonságaira, mert ezek a tulajdonságok befolyásolhatják később emberi mivoltunkat.

Megtudtuk: az iskola udvarán jurtát állítottak fel, torockói íjászcsapat segítségével pedig a gyakorlatban is kipróbálhatják a gyerekek, hogyan kell a nyílvesszővel lőni.

A hatodik osztályosok közül első az díjat, és az Evangélikus Egyház könyvjutalmait is átvehette Újfalvi – Veres Dorothe és Molnár Balázs – a marosvásárhelyi Szász Adalbert Sportlíceum diákja, második díjat nyert Tőtős Arthúr-Emil és Kis Szabolcs Roland a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákja, harmadik díjat érdemelt Tamás Kristóf és Szabó Eszter a marosvásárhelyi Liviu Rebreanu Általános Iskola diákja. Dicséretben részesült: Simon Viktória-Diána és Barabás Tamás a Szilágycsehi Gyulaffy László diákja, Kencse Szilvia és Pál Zsombor a szentimrei Arany János Általános Iskola diákja, Andrási Szilárd és Bács Ákos a brassói Áprily Lajos Főgimnázium tanulója. A legjobb előadásért járó különdíjat Tamás Kristóf és Szabó Eszter a Marosvásárhelyi Liviu Rebreanu Általános Iskola diákja, valamint Charles Fekete Farkas Frederick és Nyári Tamás az Aradi Csiky Gergely Főgimnázium diákja vihette haza.  

Az Erdélyi Református Püspökség különdíjával Jeszenovics Adriennt és Fülöp Védát a Kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum diákjait jutalmazták. A Torockói Ijjász Szer Egyesület különdíja Horneac Eszterhez és Pintér Csongorhoz a szatmárnémeti Bălcescu-Petőfi Általános Iskola diákjaihoz került. A Kolozsvári Magyar Történeti Intézet különdíját Újfalvi – Veres Dorothe és Molnár Balázs kapta. Az Illés Lajos Szórványdíjat Charles Fekete Farkas Fredericknek és Nyári Tamásnak ítélték oda.

A hetedikesek közül az első díjat és az Evangélikus Egyház könyvjutalmait Boros Tímea és Nae Olivér a zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola diákja vehette át, második díjat nyert Kopacz Abigél és Ványolós Blanka a csíkszentgyörgyi Gál Sándor Általános Iskola diákja, harmadik díjban részesült Szőcs Szilárd és Suciu András Erik a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános diákja. Dicséretet kapott: Nagy Petra és Mátyás Eliza a szamosardói Kós Károly Általános Iskola diákja, valamint Mayer-Kinczler Ella és Török-Schuller Lilla a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium tanulói. A legjobb előadásért járó díjat Máté Dóra és Mészáros Anna a szatmárnémeti 10-es számú Iskola tanulóinak vihették haza a Kolozsvári Főkonzulátus jóvoltából.  

Az Erdélyi Református Püspökség különdíját ugyancsak Szénás Anna és Pató Brigitta kapta. A Kolozsvári Magyar Történeti Intézet különdíját pedig Boros Tímea és Nae Olivér érdemelte ki.