Istenek tenyerén – Magyarok Hawaiin

Istenek tenyerén – Magyarok Hawaiin
Távoli tájat, a világ másik végét hozta el Kolozsvárra, könyv formájában, László R. Judit és Szombathy Zsuzsa július 21-én, amikor a Vallásszabadság Házában, népes érdeklődő közönség előtt megtartották könyvbemutatójukat, amelynek már a címe is figyelemfelkeltő: I loko o ka poho lima o ke Akua – Istenek tenyerén – Magyarok Hawaiin. A könyvet tulajdonképpen 34-en írták, szinte mind olyan emberek, akik Hawaii szigetein élnek, vagy turistaként illetve más célból jártak már a mesés vidéken. Különleges, érdekes történeteket, emberi sorsokat ismerhetünk meg, amelyek által feltárul egy számunkra teljességgel más, szokatlan, de elragadó világ.

Olvasóinknak és a kolozsvári rádió hallgatóinak talán már nem teljesen ismeretlenek a számunkra a világ másik végét jelentő, titokzatos és egzotikus Hawaii szigetek, hiszen a már több mint egy évtizede ott élő László R. Judit nem egyszer mesélt és írt az ottani életről valamint az ott élő magyarokról. Sőt, hogy annak a világnak az élményét, életérzését az itthoniakkal is megismertesse, tartott már élménybeszámolót (onnan hozott helyi ételeket, kávékat is megkóstoltatva), illetve a Hawaii Magyar Baráti Kör révén szerveztek Távoli Tájak Találkozóját Magyarországon és Erdélyben is, ahol természetesen szintén Hawaii volt a téma: ottani szokások, kultúra, életmód és életfelfogás. Ezúttal pedig könyv formájában igyekezett megosztani az érdeklődőkkel mindazt, amit ő illetve a könyvben szereplő mesélők megtapasztaltak. Természetesen a 34 történetíró valójában csak nagyon kicsi töredéke az ott élő magyaroknak és történeteiknek, ezért ezt a könyvet akár a „következő kötet előjátékának” lehet tekinteni – jegyezte meg a szerdai könyvbemutatón a rendezvényt felvezető Rostás-Péter István rádiós szerkesztő. A bemutatón részt vett a könyvben saját hawaii emlékeiket is megíró Katona Zs. József és Katona Anna, akik a szigetekről szóló részletes történelmi és földrajzi, kulturális vetítettképes előadással megteremtették a hangulatot a könyvről folytatott további beszélgetéshez.

A könyvben szereplő történeteket vagy a szigeteken élők mesélik, vagy olyanok, akik valamikor ott jártak – két kivétellel, és az egyik a könyv társszerzője, a magyarországi Szombathy Zsuzsa. Akit, bevallása szerint, mindig érdekelt Hawaii, majd pár évvel ezelőtt elhatározta, hogy az ott élő magyarokról írja a szakdolgozatát, és el is készült a hawaii magyarok nyelvi és vallási identitásáról szóló első tudományos munkája. László R. Judittal a Facebookon kerültek kapcsolatba, és mivel „témában volt”, teljes lendülettel beszállt a könyv megírásába, összeállításába.    

László R. Judit a könyv ötletének a megszületéséről mesélt. Tavaly a karantén időszaka mindenkinek nehezen telt, még Hawaii szigetein is, ahol szintén leállt az élet, nem lehetett elutazni, és turisták se utazhattak oda. A Hawaii Magyar Baráti Kör Facebook-csoportban kezdeményezte, hogy írja meg mindenki a maga hawaii történetét, majd szinte adta magát a folytatás – a sok érdekes, izgalmas életutat foglalják kötetbe, hadd részesüljön a megtapasztalás élményében más is, akinek nem adatik meg, hogy eljusson abba a paradicsomi környezetbe. A GPO Graphics kolozsvári nyomdában készült, közel 400 oldalas kiadvány színes fotókat is tartalmaz, valamint egy térképet, amely segít eligazodni a történetek helyszínein. 

A könyv címén is sokat gondolkoztak, hiszen a 34 történetből nehéz egy közös gondolatot, jellemzőt kiragadni, majd felvillant: tulajdonképpen az ott élő magyarok, mindannyian, Istenek tenyerén vannak, hiszen kegynek is tekinthetik, hogy számukra megadatott ott élni. László R. Judit úgy gondolta, nem csak szórakoztató, hanem hasznos is leírni az ott élő magyar emberek történeteit, mert Judit mindig is azt vallotta, „a magyarságot össze kell fogni, bárhova is megyünk, bárhol is élünk”.        

A borítókép Toth Richard felvétele