Horvát–magyar: Sima vereség a vb-ezüstérmestől

A magyar labdarúgó-válogatott 3–0-ra kikapott csütörtökön a világbajnoki ezüstérmes horvát csapat vendégeként a spliti Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen.

A horvátok 2004 óta, három döntetlen és egy vereség után először győzték le a magyarokat, akik ebben a párharcban továbbra is nyeretlenek idegenben.
A magyarok az éllovastól elszenvedett vereséggel továbbra is harmadik helyen állnak, de megmaradt az esélyük az Eb-részvétel kiharcolására, mivel a második szlovákok a Wales elleni döntetlennel csak egypontos előnyre tudtak szert tenni.
Az olasz Marco Rossi szövetségi kapitány együttese vasárnap 19 órától a sereghajtó Azerbajdzsánt fogadja a budapesti Groupama Arénában (élőben követhető az m4sport tévéadón), s mindenképpen nyernie kell, hogy esélye maradjon az első két hely megszerzésére.

A mérkőzést a spliti Poljud Stadionban rendezték 35 ezer néző jelenlétében, az olasz Daniele Orsato fújta a sípot.

Igazi futballhangulat és telt ház fogadta a csapatokat, a horvát szurkolók piros-fehér kockákat jelenítettek meg az egyik hosszanti lelátón, míg a magyar drukkerek piros-fehér-zöld kartonokat emeltek magasba a nemzeti trikolórt kirajzolva, a kerítésre pedig az alábbi szöveget függesztették ki: „három szín, mi éltet”.

A magyar csapatot viszont nem tüzelte fel az atmoszféra, az első pillanattól rendkívül bizonytalan volt a védelem, támadásra pedig nem is futotta az erőből. A horvátok már a harmadik percben veszélyes támadást vezettek a jobb szélen, a negyedikben pedig Gulácsi Péternek már védenie kellett. Kádár Tamás kapitális hibája után viszont már az RB Lipcse kapusa sem tudott segíteni, Luka Modrics nem hibázta el az ajándékba kapott ziccert. A hazaiak rendkívül magabiztosan futballoztak, Marco Rossi tanítványai elvétve találkoztak a labdával, az együttes indiszponáltsága szinte folyamatosan tetten érhető volt. A vendégdrukkerek a reménytelennek tetsző játék ellenére nem vesztették lelkesedésüket, folyamatosan buzdították a csapatot, alkalmanként pedig a magyar és az európai szövetséget szidalmazták.

Amikor – legalább két szöglet erejéig – már úgy tűnt, hogy kicsit kiszabadul a szorításból a magyar együttes, akkor a következő támadásból a horvátok ismét betaláltak (ezúttal Lovrencsics Gergő hibázott). A második gól után a horvátok alaposan visszavettek az amúgy sem öldöklő tempóból. Ezáltal ebben a periódusban néha sikerült megtartaniuk a labdát a magyaroknak, azonban helyzete így is csak a horvátoknak volt, Gulácsi bravúrja kellett ahhoz, hogy ne nőjön a különbség. A szünet előtt Kádár újabb hatalmas hibájából mégis növelte előnyét a hazai csapat.

A második játékrészben is folytatódott a macska-egér harc és a magyar játékosok hibasorozata is. Kleinheisler László előbb összehozott egy büntetőt, majd Gulácsi hiába hárította Periszics 11-esét, az Eszék/Osijek középpályása szövegelésért megkapta második sárga lapját, így mehetett az öltözőbe. A magyar csapat szerencséje az volt, hogy a horvátok a biztos vezetésük birtokában nem erőltették a játékot, legjobbjaikat elkezdte lecserélni Zlatko Dalics szövetségi kapitány. Marco Rossi együttesének erejéből így egy-egy erőtlen támadásra is futotta, amelynek köszönhetően a 68. percben először Sallai Roland révén volt egy kaput eltaláló lövése. Az unalomba fulladó utolsó húsz percben a közönség hullámzással szórakoztatta magát.

A magyar válogatott összeállítása: Gulácsi Péter – Lovrencsics Gergő, Kádár Tamás (46. perc Lang Ádám), Willi Orbán, Korhut Mihály – Vida Máté, Kleinheisler László – Dzsudzsák Balázs (60. perc Nagy Dominik), Holman Dávid, Sallai Roland (77. perc Varga Roland) – Szalai Ádám.

Mivel a walesi együttes döntetlent ért a szlovák csapat vendégeként, a magyar labdarúgó-válogatottnak továbbra is van esélye arra, hogy megszerezze a továbbjutást érő második helyet. A nagyszombati döntetlen mind Wales, mind Magyarország számára reális esélyt hagyott a kijutásra abban a reményben, hogy a horvátok novemberben hazai pályán is felülmúlják a szlovákokat, s így akár a záró játéknapon a Wales–Magyarország találkozó dönthetne a kijutásról.

Eredmények, Eb-selejtező, E-csoport, 7. játéknap: • Horvátország–Magyarország 3–0 (gól: Luka Modrics – 5., valamint Bruno Petkovics 2 – 24. és 42. perc; kiállítva: Kleinheisler László – 56. perc) • Szlovákia–Wales 1–1 (Juraj Kucka – 53. perc, illetve Kieffer Moore – 25. perc; kiállítva: Gyömbér Norbert – 88. perc, Szlovákia); Azerbajdzsán szabadnapos volt. A csoport állása:

1.      Horváto.     6       4       1       1       13–5 13

2.      Szlovákia   6       3       1       2       10–8 10

3.      Magyaro.    6       3       0       3       7–9   9

4.      Wales         5       2       1       2       5–5   7

5.      Azerb.        5       0       1       4       5–13 1

Belgium elsőként harcolta ki a részvételt a 2020-as Eb-re

Elsőként Belgium válogatottja biztosította helyét a jövő évi Európa-bajnokságon: Roberto Martínez vb-bronzérmes együttese a selejtezősorozat csütörtöki játéknapján a papírformának megfelelőn könnyedén nyert otthon San Marino ellen, ezzel már matematikailag is eldőlt, hogy ott lesz a kontinensviadalon.

Eredmények, 7. játéknap:

C-csoport: • Hollandia–Észak-Írország 3–1 (Memphis Depay 2 – 81. és 94., továbbá Luuk de Jong – 91. perc, illetve Josh Magennis – 75. perc) • Fehéroroszország–Észtország 0–0; Németország szabadnapos volt. Az állás: 1. Hollandia 12 pont/5 mérkőzés (17–6), 2. Németország 12/5 (17–6), 3. Észak-Írország 12/6 (8–7), 4. Fehéroroszország 4/6, 5. Észtország 1/6.

G-csoport: • Lettország–Lengyelország 0–3 (Robert Lewandowski 3 – 9., 13. és 76. perc) • Észak-Macedónia–Szlovénia 2–1 (Eljif Elmas 2 – 50. és 68. perc, illetve Joszip Ilicsics – 95. perc) • Ausztria–Izrael 3–1 (Valentino Lazaro – 41., Martin Hinteregger – 56. és Marcel Sabitzer – 88. perc, illetve Eran Zahavi – 34. perc). Az állás: 1. Lengyelország 16 pont, 2. Ausztria 13, 3. Észak-Macedónia 11, 4. Szlovénia 11, 5. Izrael 8, 6. Lettország 0.

I-csoport: • Oroszország–Skócia 4–0 (Artem Dzjuba 2 – 57. és 71., Magomed Ozdojev – 60., valamint Alekszandr Golovin – 84. perc) • Belgium–San Marino 9–0 (Romelu Lukaku 2 – 28. és 41., Nacer Chadli – 31., Cristian Brolli – 35., öngól, Toby Alderweireld – 43., Youri Tielemans – 45. + 1., Christian Benteke – 79., Yari Verschaeren – 84., 11 m, továbbá Timothy Castagne – 90. perc) • Kazahsztán–Ciprus 1–2 (Temirlan Jerlanov – 34. perc, illetve Pierosz Szotiriu – 73. és Nicolas Joannu – 84. perc). Az állás: 1. (és már továbbjutott) Belgium 21 pont, 2. Oroszország 18, 3. Ciprus 10, 4. Kazahsztán 7, 5. Skócia 6, 6. San Marino 0.

Győzelem és gól nélkül maradt Neymar a 100. válogatott meccsén

A brazil labdarúgó-válogatott felkészülési mérkőzésen 1–1-es döntetlent játszott csütörtökön a szenegáli csapattal Szingapúrban. A legnagyobb sztárjaival felálló dél-amerikai gárda Roberto Firmino góljával már a kilencedik percben megszerezte a vezetést, az afrikaiak viszont a szünet előtt Famara Diedhiou találatával egyenlítettek.

A selecaóban századik alkalommal lépett pályára a 27 éves Neymar, ő hazájában a hetedik, egyben a legfiatalabb futballista, aki elérte a jubileumi számot. A PSG klasszisa 100 válogatott meccsén 61 gólt szerzett és 41 gólpasszt jegyez.

Eredmény, felkészülési mérkőzés: • Brazília–Szenegál 1–1 (gól: Firmino 9. perc, illetve Diedhiou – 45. + 1. perc, 11 m).

Borítókép: Lehorgasztott fejjel – padlón a magyarok (fehérben)