Hamarosan ismét drágulhat a kötelező gépjárműbiztosítás

Május közepén jár le a tarifák féléves befagyasztása

Hamarosan ismét drágulhat a kötelező gépjárműbiztosítás
Az utóbbi időben igencsak zavarosak a vizek a kötelező gépjárműbiztosítások (RCA) piacán. Miután ugyanis két biztosító is csődöt jelentett, 2016 első negyedévére a biztosítások átlagosan mintegy 25%-kal drágultak az előző év, azaz 2015 elején jegyzett értékhez képest. Tavaly ősszel, a további drágításokat megelőzendő, a fuvarozók nyomására a kormány sürgősségi rendelettel maximalizálta az RCA értékét. A féléves „türelmi időszak” május 18-án jár le, és sokan attól tartanak, hogy másnaptól ismét jóval drágábban lehet majd megkötni a minden gépkocsira kötelező RCA-t. Nem kizárt, hogy a fuvarozók és szakmai szervezeteik ismét tüntetésekkel, forgalombénító megmozdulásokkal igyekeznek majd ezt meggátolni, ismét elodázni. Közben már a döntő ház asztalán van az a törvénytervezet, amely az RCA piacát hivatott szabályozni, s amely elfogadása esetén további változások várhatóak a témában, például a tervezet maximális érték helyett referenciaárat határoz meg.

Nem véletlenül forró téma az utóbbi időben a kötelező gépjármű-biztosítások (RCA) kérdése, hiszen az ügy mintegy öt és fél millió gépkocsivezetőt érint, akiknek egyáltalán nem mindegy, hogy évente mekkora összeget kell kitenniük a zsebükből a kötvényre. Miközben a gépkocsivezetők minél kisebb összegért drukkolnak, addig a biztosítótársaságok általában azzal érvelnek, hogy a bíróságok egyre nagyobb kárpótlásokat ítélnek meg a balesetek áldozatainak, ugyanakkor a kisebb koccanásos balesetek is nagyon gyakoriak, így képtelenek fedezni ezeket a kiadásokat a befizetett kötvények értékéből.

A helyzet orvoslására az a törvénytervezet jelenthet megoldást, amelyet a Szenátus már elfogadott, s amely jelenleg a döntő ház, vagyis a Képviselőház illetékes bizottságainak asztalára került. A majdani törvény a tavalyi, a biztosítási tarifáknak hat hónapra felső határt szabó sürgősségi kormányrendeletet hivatott „váltani”, és egyes források szerint, amennyiben elfogadják, érdekes változásokra számíthatunk. A tarifák a jelek szerint mindenképpen nőni fognak – kivételt talán csak azok a biztosítások jelentenek, amelyeket a 60. évüket betöltött sofőrök kötnek –, a gyakran balesetező gépkocsivezetők speciális tarifáknak „örvendhetnek”, ugyanakkor emelkedni fog a kártérítés esetén maximálisan igényelhető összeg is.

A tervezet egyik központi eleme a referenciaár: nem szabnának meg többet felső határt a biztosítási díjra, csak egy olyan értéket állapítanak meg, mint amilyen a bankszektorban a BNR alapkamata. Hogy aztán a referenciaértéket milyen mértékben vennék figyelembe a biztosítótársaságok, azt nehéz megsaccolni, ám az egyik kiegészítő javaslat szerint köteleznék a biztosítókat arra, hogy 20%-os határon belül maradjanak. Egy másik javaslat szerint nem egyetlen viszonyítási ár lenne, hanem több, sofőr-kategóriánként (korosztály, előzmények alapján). A referenciaárat egyébként a Romániai Gépjármű-biztosítók Irodája (Biroul Asiguratorilor Auto din România – BAAR) szabná meg, és külön referenciaár vonatkozna a gyakran kárt okozó sofőrökre, akiket ugyanakkor arányosan el szeretnének osztani a biztosítótársaságok között, azok piaci részesedése alapján. Ez úgy működne, hogy az illető sofőr árajánlatot kérne egy biztosítótársaságtól, és amennyiben nem lenne elégedett azzal, további két céghez fordulhat. Ha továbbra sem tetszik neki az összeg, akkor felkeresi a BAAR-t, amely egy – a háromhoz képest alacsonyabb – árat számít ki, és leosztja az illetőt egy bizonyos biztosítóhoz, amelynek kötelező lenne azon az áron megkötni az RCA-t.

A törvénytervezet szerint a közlekedési balesetekből származó anyagi károk esetén az eddigi 1 millió euró helyett 1,2 millió lejt lehet igényelni kártérítés gyanánt, míg az erkölcsi kártérítés maximális értéke 5-ről 6 millió euróra nő. 

Azt, hogy az új törvényt mikor szavazza meg a szenátus, és a fentiekből pontosan mit emelnek be a végleges szövegbe, nem lehet megjósolni, így egyelőre csak egy dátum biztos: május 19-e, amikor is lejár a biztosítási díjak féléves befagyasztása.

Tavaly a kötelező gépjármű-biztosítások piaca több mint 29%-kal bővült, vagyis forgalmának értéke elérte a 4 milliárd lejt.