Foci-vb döntő: Argentína 11-esekkel a csúcson

Vb-2022: döntők ideje

Foci-vb döntő: Argentína  11-esekkel a csúcson
A katari labdarúgó-világbajnokságon a hétvégén eljött a döntők ideje, lezárásként parádés mérkőzést vívott Argentína és a címvédő Franciaország. Előző nap a vb két szerethető csapata, Horvátország és Marokkó lépett pályára a bronzmérkőzésen, az előző vb-n ezüstérmes európai ország hatodik vb-részvétele alkalmával harmadszor végzett dobogón, 1998-ban szintén bronzérmet nyert. A 2–1-es horvát siker után Marokkónak be kellett érnie a legjobb afrikai eredményt jelentő 4. hellyel. A döntő két sztár, Lionel Messi és Kylian Mbappé külön párharcát is hozta, előbbi kétszer volt eredményes, utóbbi háromszor talált be, és a torna gólkirálya lett. A rendes játékidőben 2–0-ra, a hosszabbításban 3–2-re is vezető dél-amerikaiak végül a 11-es párharcot jobban bírták idegekkel, harmadszorra lettek világbajnokok.

Bronzmérkőzés: Horvátországé a 3. hely

A horvát válogatott megszerezte a bronzérmet a katari labdarúgó-világbajnokságon, miután a harmadik helyért lejátszott szombati helyosztón 2–1-re legyőzte a marokkói együttest.

Az előző vb-n ezüstérmes Horvátország a hatodik vb-részvétele alkalmával harmadszor végzett dobogón, 1998-ban szintén bronzérmet nyert. Marokkónak meg kellett elégednie azzal, hogy az afrikai csapatok közül elsőként került négy közé, ott viszont két vereséggel zárt.

A két együttes a csoportkörben már összecsapott egyszer – az F-csoport nyitómérkőzésén azonban nem született gól.

Nyíltsisakos, bátor játékkal kezdett mindkét fél, s ez gyors gólváltást eredményezett (mindkét találatot szabadrúgás előzte meg: a 7. percben Lovro Majer ívelt lágyan a tizenhatoson belülre Ivan Periszicsnek, aki egyből középre fejelte a labdát Josko Gvardiolhoz, aki remek csukafejessel vette be Bunu kapuját; szinte azonnal jött is az egyenlítés: Halim Zijes jobb oldali szabadrúgásánál borzalmasan ért a labdába Majer, az ötösön belül Asraf Dari pedig fejjel kiegyenlített). Marokkó szokásos taktikája szerint visszazárt a térfelére, és átadta a kezdeményezést ellenfelének. A horvátok éltek is ezzel, lehetőségeket is kidolgoztak, köszönhetően annak, hogy a marokkói védelem a korábbiakhoz képest több kockázatot vállalt fel és többet is hibázott. A 30. perc után azonban az afrikai együttes erőre kapott, átvette az irányítást, és helyzetekig is eljutott. Gólt mégis az európai csapat szerzett annak ellenére, hogy a mérkőzésnek ebben a szakaszában javarészt védekezni kényszerült. A 42. percben Miszlav Orszics csodás gólt lőtt – a tizenhatos előtt kapta meg a labdát és állítás nélkül tekert a hosszú sarokba, a labda védhetetlenül a kapufáról pattant a hálóba.

A szünet után a hátrányban lévő Marokkó megpróbált támadni, de akciói rendre fennakadtak a fegyelmezett horvátokon. A kreativitás mellett az erő és a lendület is hiányzott az afrikai csapatból, így az európai ellenfél rutinosan, valamint izgalmaktól mentesen őrizte előnyét. A félidő közepén töredezetté vált a játék, mindkét csapatból volt olyan játékos, aki a földre leülve jelezte, hogy számára ennyi volt a vb, cserét kér. Az afrikaiak keretéből így végül a harmadik kapust leszámítva mindenki játéklehetőséget kapott a tornán.

A végjátékban Marokkó lelkiismeretesen indult újfent rohamra, de gólhelyzetet akkor sem tudott kialakítani, bár a lefújás előtti pillanatokban felívelés után Juszef en-Nesziri centikkel fejelt a léc fölé.

HORVÁTORSZÁG–MAROKKÓ 2–1 (2–1)al-Rajjan, Kalifa Nemzetközi Stadion, 44 137 néző. Vezette: Abdulrahman al-Dzsasszim (Katar).Horvátország: Dominik Livakovics – Joszip Sztaniszics, Joszip Sutalo, Josko Gvardiol, Ivan Periszics – Luka Modrics, Mateo Kovacsics – Lovro Majer (66. perc Mario Pasalics), Andrej Kramarics (61. perc Nikola Vlasics), Miszlav Orsics (95. perc Krisztijan Jakics) – Marko Livaja (66. perc Bruno Petkovics). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalics.Marokkó: Jasszin Bunu – Asraf Hakimi, Asraf Dari (64. perc Badr Benun), Dzsavad el-Jamik (66. perc Szelim Amallah), Jahia Attijat Allah – Szofjan Amrabat, Abdelhamid Szabiri (46. perc Iliasz Sair), Bilal el-Kannusz (56. perc Azzedin Unahi) – Hakim Zijes, Juszef en-Nesziri, Szofian Bufal (64. perc Anassz Zaruri). Szövetségi kapitány: Valid Regragi.Gól: Gvardiol – 7. és Orsics – 42. perc, illetve Dari – 9. perc.

Döntő: Argentína 11-esek után ért a csúcsra

Története során harmadszor nyert labdarúgó-világbajnokságot Argentína azzal, hogy a katari torna vasárnapi fináléjában 2–2-es rendes játékidő és 3–3-as hosszabbítás után tizenegyesekkel 4–2-re legyőzte a legutóbb aranyérmes francia válogatottat.

A sokáig nagy fölényben futballozó dél-amerikai együttes az első félidő derekán a 26. vb-mérkőzésével új csúcsot felállító Lionel Messi büntetőjével szerzett vezetést, majd egy mintaszerű kontra végén Ángel Di María megduplázta az előnyt a 36. percben (2–0).

A térfélcserét követően sem tudtak újítani a franciák, akik váratlanul szépítettek Kylian Mbappé 11-esével a 80. percben, majd a Paris Saint-Germain sztárja két perccel később már egyenlített (2–2), így hosszabbításra mentette az összecsapást. A ráadás 108. percében aztán az argentin csapatkapitány második találatával újra Argentína vezetett, de Mbappé büntetőből ismét egyenlített (3–3). A 11-esekre maradt a döntés, az idegek csatáját pedig Argentína nyerte.

A gólkirályi címet Mbappé szerezte meg 8 találattal, megelőzve Messit, aki „csak” hét gólig jutott.

Az argentin csapat hatodik vb-döntőjéből a harmadikat nyerte meg, míg a francia a negyedik fináléján a másodikat veszítette el, ráadásul mindkettőt 11-esekkel.

Négy év múlva az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó rendezi a világbajnokságot.

ARGENTÍNA–FRANCIAORSZÁG 3–3 (2–0, 2–2, 2–2) – tizenegyesekkel 4–2Katar, Loszaíl, Loszaíli Nemzeti Stadion, 88 966 néző. Vezette: Szymon Marciniak (Lengyelország).Argentína: Emiliano Martínez – Nahuel Molina (9. perc Gonzalo Montiel), Cristian Romero, Nicolás Otamendi, Nicolás Tagliafico (121. perc Paulo Dybala) – Rodrigo De Paul (102. perc Leandro Paredes), Enzo Fernández, Alexis Mac Allister (116. perc Germán Pezzella) – Lionel Messi, Julián Álvarez (103. perc Lautaro Martínez), Ángel Di María (64. perc Marcos Acuna). Szövetségi kapitány: Lionel Scaloni.Franciaország: Hugo Lloris – Jules Koundé (121. perc Axel Disasi), Raphaël Varane, Dayot Upamecano, Théo Hernandez (71. perc Eduardo Camavinga) – Antoine Griezmann (71. perc Kingsley Coman), Aurélien Tchouaméni, Adrien Rabiot (96. perc Youssouf Fofana) – Ousmane Dembélé (41. perc Randal Kolo Muani), Olivier Giroud (41. perc Marcus Thuram), Kylian Mbappé. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps.Gól: Messi 2 – 23. és 109., az első 11 m, valamint Di María – 36. perc, illetve Mbappé 3 – 80., 81. és 118. perc, az első és a harmadik 11 m. A 11-eseket Messi, Dybala, Parades és Montiel, illetve Mbappé és Kolo Muani értékesítette, Coman és Tchouaméni kihagyta.