EURO–2020: hétfői mérkőzések

Hétfőn két csoportban véget ért a küzdelem a labdarúgó Európa-bajnokságon.

C-csoport, 3. forduló: Az ukránok legyőzésével Ausztria továbbjutott

Ausztria nyolcaddöntőbe jutott a labdarúgó Európa-bajnokságon, mivel a csoportkör harmadik, utolsó fordulójában 1–0-ra legyőzte Ukrajnát hétfőn Bukarestben.

Mivel a négy legjobb csoportharmadik is továbbjut, még az ukránok is bizakodhatnak.

Az osztrákok a nyolcaddöntőben az olaszokkal találkoznak szombaton Londonban.

Nagy iramban kezdődött a mérkőzés, de csak az osztrák csapatnak voltak komoly gólszerzési lehetőségei, mert az ukránok meglepően pontatlanul futballoztak. A 21. percben egy rögzített helyzet után az aktívabban, tudatosabban támadó Ausztria került előnybe, és a szünetig növelhette volna a különbséget, de további helyzeteit elpuskázta.

A második félidőt némileg összeszedettebben kezdték az ukránok, ám ez nem volt elegendő számukra az egyenlítéshez, a szervezetten védekező osztrákok magabiztosan őrizték meg minimális előnyüket.

A Ferencváros ukrán támadójátékosa, Olekszandr Zubkov vádlisérülés miatt nem szerepelt az ukránok keretében.

AUSZTRIA–UKRAJNA 1–0 (1–0)Bukarest, Nemzeti Stadion, 10 472 néző. Vezette: Cüneyt Cakir (Törökország).AUSZTRIA: Bachmann – Lainer, Dragovic, Hinteregger, Alaba, Schlager, Laimer (72. perc Ilsanker), Grillitsch – Baumgartner (33. perc Schöpf), Sabitzer, Arnautovic (90. perc Kalajdzic). Szövetségi kapitány: Franco Foda (Németország).UKRAJNA: Buscsan – Mikolenko (85. perc Beszegyin), Karavajev, Matvijenko, Zabarnij – Zincsenko, Szidorcsuk, Malinovszkij (45. perc Cihankov), Saparenko (68. perc Marlos) – Jarmolenko, Jaremcsuk. Szövetségi kapitány: Andrij Sevcsenko.Gól: Christoph Baumgartner – 21. perc.A gól története:21. perc: David Alaba szöglete után Christoph Baumgartner a védőjét megelőzve hat méterről kapásból a hálóba lőtt (1–0).

Könnyed holland siker az északmacedónok ellen

A már biztos csoportelső Hollandia fölényes, 3–0-s győzelmet aratott az utolsó Észak-Macedónia ellen Amszterdamban.

A hollandok az első félidőben még visszafogottan teljesítettek, a másodikban azonban riválisuk fölé nőttek.

Észak-Macedónia története első Eb-jét két szerzett góllal, de pont nélkül zárta.

A találkozót romániai bírói hármas vezette, a nagykárolyi Kovács István fújta a sípot, Vasile Florin Marinescu és Ovidiu Artene volt a segédje.

Élvezetes első félidőt játszott egymással a két együttes. A már biztosan csoportutolsó északmacedónok búcsúzóul bátor futballal rukkoltak elő és a kissé motiválatlan házigazdák ellen szép támadásokat vezettek, helyzeteket dolgoztak ki és csak centimétereken múlott, hogy vezetést szerezzenek, ám Trajkovszki gólját les miatt érvénytelenítették.

Az első hely tudatában játszó hollandok védekezésükre nem lehettek büszkék, labdaszerzés után viszont rendre gyors és veszélyes kontrákat vezettek, s ezek egyikéből megszerezték a vezetést, igaz, a rivális heves reklamálása közepette, mivel Daley Blind talppal szerelte Goran Pandevet, akinek a lábát is eltalálta.

A korábbinál határozottabb játékkal kezdték a hollandok a második félidőt, s ennek gyorsan meg is lett az eredménye, Georginio Wijnaldum kétszer is betalált és ezzel eldöntötte a meccset.

A 68. percben az egész stadion tapsban tört ki, társai pedig sorfalat álltak, amikor Pandevet lecserélték. Az északmacedónok legendájának a mostani volt az utolsó meccse a válogatottban, amelyben 122 találkozón 38 gólt szerzett, s ezzel mindkét mutatóban rekorder.

A csoport végeredménye: 1. (és továbbjutott) Hollandia 9 pont, 2. (és továbbjutott) Ausztria 6, 3. Ukrajna 3, 4. Észak-Macedónia 0.

HOLLANDIA–ÉSZAK-MACEDÓNIA 3–0 (1–0)Amszterdam, 16 000 néző. Vezette: Kovács István (Románia).HOLLANDIA: Stekelenburg – Dumfries (45. perc Berghuis), De Vrij (45. perc Timber), De Ligt, Blind, Van Aanholt – Wijnaldum, Gravenberch, De Jong (79. perc Gakpo) – Depay (66. perc Weghorst), Malen (66. perc Promes). Szövetségi kapitány: Frank de Boer.ÉSZAK-MACEDÓNIA: Dimitrievszki – Ristovszki, Velkovszki, Muszliu, Alioszki – Bardhi (78. perc Sztojanovszki), Ademi (79. perc Nikolov) – Trickovszki (56. perc Csurlinov), Elmasz, Trajkovszki (68. perc Haszani) – Pandev (68. perc Kosztadinov). Szövetségi kapitány: Igor Angelovszki.Gól: Memphis Depay – 25., valamint Georginio Wijnaldum 2 – 51. és 58. perc.A gólok története:24. perc: Daley Blind szerelt a holland 16-os előterénél, majd a megszerzett labdával a hazaiak gyors kontrát vezettek, aminek végén Donyell Malen gurított középre a második hullámban érkező Memphis Depay elé, aki a kapu jobb oldalába gurított. Blind szerelését vizsgálták, ám végül megadták a találatot (1–0).51. perc: A macedón térfél közepén labdát szerzett a holland együttes, Steven Berghuis azonnal a 16-os bal oldalán kiugró Depayhoz passzolt, aki az alapvonal elől középre gurított, az érkező Georginio Wijnaldum pedig a kapuba lőtt (2–0).58. perc: Szép összjáték végén Depay lépett ki üresen a 16-oson belül, lövését azonban Sztole Dimitrievszki bravúrral védte, a kipattanót viszont Wijnaldum a léc alá lőtte (3–0).

B-csoport, 3. forduló: Harmadik csoportmeccsüket is megnyerték a belgák

Belgium százszázalékos teljesítménnyel jutott nyolcaddöntőbe miután 2–0-ra legyőzte Finnországot a szentpétervári mérkőzésen hétfő este.

A várakozásoknak megfelelően a belgák játszottak támadófelfogásban, az első negyedóra után nyomasztóvá vált a fölényük, mindez azonban csak gólszerzési lehetőségeket eredményezett, mert a finnek rendkívül fegyelmezetten védekeztek, olykor pedig szerencséjük volt.

A szünet után sem változott a játék képe, a finn kapus Lukas Hradecky egyre többször játszott főszerepet, és bár a 65. percben már ő is tehetetlennek bizonyult, a belgák első gólját les miatt nem adták meg – Kevin De Bruyne átadását Romelu Lukaku a tizenhatos vonalán átvette, majd megtolta a labdát, és tíz méterről, középről a hálóba lőtte, ám a videóbírós visszajátszásra hivatkozva a játékvezető néhány centis les miatt nem adta meg a gólt.

Kilenc perccel később éppen – az addig remeklő – Hradecky öngóljával került előnybe a világbajnoki bronzérmes, amely sorozatban 33. alkalommal szerzett legalább egy gólt. Legutóbb 2018 júliusában, az oroszországi világbajnokság elődöntőjében nem találtak be, amikor 1–0-ra kikaptak Franciaországtól, éppen Szentpétervárott.

A végeredményt Lukaku állította be a 81. percben. Csapatának fölényére jellemző, hogy nyolc alkalommal találta el ellenfele kapuját, a finneknek mindez csupán egyszer sikerült.

Nikolai Alho, az MTK finn középpályása a hetvenedik percben lépett pályára.

BELGIUM–FINNORSZÁG 2–0 (0–0)Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 18 500 néző. Vezette: Felix Brych (Németország).BELGIUM: Courtois – Vermaelen, Denayer, Boyata – Chadli, Witsel, De Bruyne (91. perc Vanaken), Trossard (75. perc Meunier), Hazard – Doku (76. perc Batshuayi), Lukaku (84. perc Benteke). Szövetségi kapitány: Roberto Martínez (Spanyolország).FINNORSZÁG: Hradecky – Toivio, Arajuuri, O’Shaughnessy – Raitala, Lod (91. perc Forss), Sparv (59. perc Schüller), Kamara, Uronen (70. perc Alho) – Pohjanpalo (70. perc Kauko), Pukki (91. perc Jensen). Szövetségi kapitány: Markku Kanerva.Gól: Lukas Hradecky – 74., öngól és Romelu Lukaku – 81. perc.A gólok története:74. perc: Az ötödik belga szöglet után Thomas Vermaelen a kapufára fejelt, de onnan a labda Lukas Hradecky kezére, majd a gólvonal mögé pattant (1–0).81. perc: Kevin De Bruyne pontos passzával Romelu Lukaku kapura fordult, majd a tizenegyespont magasságából a hálóba lőtt (2–0).

Dánia gólzáporos diadallal nyolcaddöntős

Dánia váratlanul simán, 4–1-re legyőzte az orosz csapatot, így második helyen végzett csoportjában, és bejutott a nyolcaddöntőbe.

A szintén három ponttal zárt oroszok rosszabb gólarányuk miatt a dánok és az ugyancsak egy győzelemmel végző finnek mögött az utolsó helyen zártak és kiestek.

A dánok gyorsan átvették a kezdeményezést a meccsen, az első pillanattól látszott, hogy nekik kell hajtani a győzelemért, míg az oroszoknak a döntetlen is jó eredmény. A skandináv fölény azonban sokáig csak labdabirtoklásban mutatkozott meg, helyzetig nem jutott el a csapat, az orosz gárda pedig nemegyszer remek és veszélyes kontratámadásokat vezetett. A játékrész hajrájára fordulva aztán mégis a dán együttes szerzett vezetést, Mikkel Damsgaard gyönyörű lövésével. A 20 éves és 353 napos csatár ezzel minden idők legfiatalabb dán gólszerzője lett nagy tornán.

A második félidő elején már az oroszoknak volt sürgős, a támadásaikba azonban rengeteg hiba csúszott, ráadásul alig negyedóra után a dánok növelték előnyüket egy nem mindennap látható hiba után. A folytatásban még egyszer felcsillant az oroszok számára a remény, de gyors szépítésük után a dánok két szép góllal lezárták a meccset és a nagyarányú sikerrel kivívták a továbbjutást, az oroszokat pedig kiejtették.

A végeredmény: 1. (és továbbjutott) Belgium 9 pont, 2. (és továbbjutott) Dánia 3 (5–4), 3. Finnország 3 (1–3), 4. Oroszország 3 (2–7).

DÁNIA–OROSZORSZÁG 4–1 (1–0)Koppenhága, 25 000 néző. Vezette: Clément Turpin (Franciaország).DÁNIA: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard – Wass (60. perc Stryger Larsen) Hojbjerg, Delaney (86. perc Jensen), Maehle – Braithwaite (85. perc Cornelius), Poulsen (60. perc Dolberg), Damsgaard (72. perc Nörgaard). Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand.OROSZORSZÁG: Szafonov – Gyivejev, Dzikija, Kudrjasov (67. perc Karabajev) – Fernandes, Ozdojev (61. perc Zsemalegyinov), Zobnyin, Kuzjajev (67. perc Muhin) – Mirancsuk (61. perc Szoboljev), Golovin – Dzjuba. Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov.Gól: Mikkel Damsgaard – 38., Yussuf Paulsen – 59., Andreas Christensen – 79. és Joakim Maehle – 82. perc, illetve Artyom Dzjuba – 69. perc, 11 m.A gólok története:38. perc: Mikkel Damsgaard kapott labdát az orosz kaputól 22 méterre, majd egy igazítás után gyönyörűen lőtt a bal felső sarokba (1–0).59. perc: Daler Kuzjajev rossz hazaadási kísérletével a 16-oson belül álló Yussuf Poulsen elé „tálalt”, aki az üres kapuba lőtte a labdát (2–0).68–69. perc: Artyom Dzjubát borították fel a dánok ötösénél. A megítélt büntetőt a sértett nagy erővel középre, a léc alá rúgta (2–1).79. perc: Matvej Szafonov két bravúros védését követően az orosz védők röviden szabadítottak fel, a lendületből érkező Andreas Christensen pedig 23 méterről nagy erővel a léc alá bombázott (3–1).82. perc: Villámgyors dán kontra végén Joakim Maehle 16 méterről a jobb alsó sarokba lőtt (4–1).