EURO–2020: Emelt fővel távozott az Eb-ről a magyar válogatott, 84 percet tartott a müncheni csoda

FRISSÍTVE TOVÁBBI EREDMÉNYEKKEL

A magyar válogatott hiába vezetett kétszer is, végül 2–2-es döntetlent játszott a német csapat vendégeként Münchenben a labdarúgó Európa-bajnokság csoportkörének szerdai zárásán, így két ponttal negyedikként zárt a csoportjában, és kiesett.

Az olasz Marco Rossi szövetségi kapitány együttese a 11. percben Szalai Ádám gyönyörű fejesgóljával szerzett vezetést, majd a németek a 66. percben egyenlítettek Kai Havertz révén, de örömük nem tartott sokáig, mivel Schäfer András azonnal válaszolt. A hazai csapat Leon Goretzka 84. percben szerzett találatával jutott tovább és foszlatta szét a magyar álmokat.

A magyar csapat két pontjával a világbajnok és csoportgyőztes franciák, a második németek, illetve a címvédőként harmadik helyen továbbjutó portugálok mögött zárt a négyesében, miután a francia és a portugál gárda 2–2-es döntetlent játszott egymással a Budapesti Puskás Arénában.

A franciákra Ukrajna, a németekre Anglia, a portugálokra pedig Belgium vár a nyolcaddöntőben.

A meccs helyszínének szivárványszínű kivilágítása körül napok óta tartó vita hamar újabb fejezetéhez érkezett, amikor még el sem kezdődött a mérkőzés, ugyanis a magyar himnusz lejátszása közben egy néző a pályára, rohant kezében szivárványszínű zászlót lobogtatva.

Ez azonban nem zavarta meg a koncentrációban a játékosokat, a németek azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést, Gulácsi Pétert pedig már a negyedik percben tesztelték, ugyanakkor azt a magyarok is jelezték, hogy labdaszerzés után azonnal támadásba lendülnek, azaz mindkét csapat azt játszotta, amit előzetesen várni lehetett. A hazai nyomás ellenére az első végigfutó magyar kontra rögtön góllal végződött Sallai Roland precíz beadásának és a fejsérülése után visszatérő Szalai Ádám hajszálpontos, látványos fejesének köszönhetően. A bekapott gól nem változtatott a játék képén, a németek támadtak, a magyarok védekeztek és vártak a kínálkozó megugrási lehetőségre. A félidő derekán először szorult be igazán Marco Rossi együttese, amit Mats Hummels keresztlécen csattanó fejese, majd Gulácsi újabb szép védése jelzett.

Ahogy a meccs előtt, úgy a 30. perc tájékán ismét „leszakadt az ég”, ömlött az eső, a német rohamok viszont abbamaradtak. Bár a hazaiak a szünetig is fölényben futballoztak, újabb helyzetet nem tudtak kialakítani az előző két meccshez hasonló precizitással és önfeláldozással védekező magyarok ellen, sőt Sallai és Schäfer András távoli kísérlete szolgáltatott némi izgalmat az első félidő hajrájában.

A folytatást nagy lendülettel kezdte az esélyesebb német együttes, de a magyar védelem továbbra is állta a rohamokat. A magyar futballisták jószerivel hibátlanul tették a dolgukat, mindig akadt egy játékos, aki menteni, szerelni, becsúszni, fejelni vagy blokkolni tudott, a védelem tagjai láthatóan extázisban játszottak. Ráadásul a magyarok ebben az időszakban sem mondtak le a gyors ellenakciókról, de igazi veszélyt pontrúgásból jelentettek: előbb egy rögzített szituációt követően az előző meccs hőse, Fiola Attila nem találta el jól a labdát ígéretes helyzetből, majd Sallai szabadrúgásból a kapufára lőtt.

A németek végül egyéni hiba következtében – Gulácsi aláfutott egy beadásnak – egyenlítettek, azonban a magyarok első támadásukból válaszolni tudtak Schäfer első válogatottbeli góljával. Ez a találat a hazai szurkolókat teljesen elnémította, a német csapatot pedig „megfogta”, percekig nem ocsúdtak fel az újabb sokkhatásból. A 80. perctől viszont ismét fokozódott a nyomás a magyar kapun, s végül Leon Goretzka révén a német fölény góllá érett. A magyaroknak a hátralévő időben már nem volt esélyük újabb gólra, így bár sokáig továbbjutásra álltak, végül búcsúztak a csoportkört követően, hiába számít bravúrnak a döntetlen is.

NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 2–2 (0–1)München, 12 413 néző. Vezette: Szergej Karaszjov (Oroszország).NÉMETORSZÁG: Neuer – Ginter (82. perc Volland), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Gündogan (59. perc Goretzka), Kroos, Gosens (82. perc Musiala) – Havertz (67. perc Werner), Sané – Gnabry (67. perc Müller). Szövetségi kapitány: Joachim Löw.MAGYARORSZÁG: Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai A. – Nego, Kleinheisler (88. perc Lovrencsics), Nagy, Schäfer, Fiola (88. perc Nikolics) – Szalai Á. (82. perc Varga K.), Sallai (75. perc Schön). Szövetségi kapitány: Marco Rossi (Olaszország).Gól: Kai Havertz – 66. és Leon Goretzka – 84. perc, illetve Szalai Ádám – 11. és Schäfer András – 68. perc).A gólok története:11. perc: Loïc Nego iramodott meg a jobb oldalon, majd Sallai Rolandnak passzolt, aki jobbról középre adott, a jö ütemben érkező Szalai Ádám pedig két német védő gyűrűjében nyolc méterről a bal alsó sarokba fejelte a labdát (0–1).66. perc: jobb oldali német beadásra rosszul jött ki Gulácsi Péter, így a mögötte érkező Mats Hummels az égbe fejelt, a lehulló labdát pedig Kai Havertz fejelte a kapuba (1–1).68. perc: Szalai ugratta ki Schäfer Andrást, aki a kapujából rossz ütemben kilépő Manuel Neuer mellett a kapuba fejelt (1–2).84. perc: Toni Kroos lövését még sikerült blokkolni, de a labda Leon Goretzka elé pattant, aki 13 méterről nem hibázott (2–2).

F-csoport, 3. forduló: Döntetlen a címvédő és a világbajnok budapesti csatáján

A címvédő portugál válogatott 2–2-es döntetlent játszott a világbajnok francia csapattal, a budapesti Puskás Arénában, így bejutott a legjobb 16 közé.

A mérkőzésen az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo két gólt szerzett, míg a franciáktól Karim Benzema volt kétszer eredményes.

Ronaldónak immár 20 gólja van Eb-n és vb-n, ami rekord, és a legutóbbi 45 válogatott meccsén 48 alkalommal talált az ellenfél kapujába. A franciák ellen most hetedszer játszott, és először volt eredményes.

A franciák szövetségi kapitánya, Didier Deschamps nemcsak a kezdőcsapatán, de a felálláson is változtatott a korábbiakhoz képest: az eddigi 4–3–3-at a 2018-as világbajnokságon aranyérmet érő 4–2–3–1-re cserélte vissza. Mindez azt jelentette, hogy Antoine Griezmann jobbszélső helyett visszavont ékként szerepelt Karim Benzema mögött. A portugáloknál Bruno Fernandes és William Carvalho került ki a kezdő tizenegyből, helyettük Renato Sanches és Joao Moutinho játszott.

A mérkőzés első negyedórája szinte eseménytelenül telt, igazán nagy helyzet egyik oldalon sem adódott, az viszont óriási üdvrivalgást váltott ki a Puskás Arénában, hogy Szalai Ádám góljával a magyarok megszerezték a vezetést Münchenben, a németek vendégeként. A játék azután pörgött fel, hogy csaknem félórányi mezőnyfutball után a portugáloknak megítélt tizenegyest Cristiano Ronaldo nagy erővel a kapuba lőtte. A franciák ugyanis a hátrány tudatában megpróbáltak magasabb fokozatra kapcsolni, ellenfelük pedig a gyors ellentámadások vezetésére rendezkedett be. A félidő végéhez érve Kylian Mbappét Nélson Semedo tartotta fel a tizenhatoson belül, a franciák is büntetőt rúghattak, Benzema pedig nem pazarolta el a lehetőséget. A Real Madrid támadója 2015 októbere óta először szerzett gólt a nemzeti csapatban.

Fordulás után két percet sem játszottak még le a felek, amikor Benzema újfent eredményes volt, bár a találatát először les miatt érvényteleníteni akarták, de a videóbírós ellenőrzés eredményeként végül megadták. Nem tartott azonban sokáig a francia öröm, Ronaldo ugyanis 13 perccel később újabb büntetőt harcolt ki, és eredményes is volt. Ezt követően újra magukhoz ragadták a kezdeményezést a franciák, Paul Pogba lövését Rui Patricio tornázta a kapufára, majd a védelemnek kellett többször is figyelnie és tisztáznia. Időközben a németek egyenlítését követő újabb müncheni magyar gólnál hangorkán tört ki a Puskás Arénában, és percekig zúgott a „ria, ria, Hungária” rigmus.

A budapesti játék a hajrában a müncheni meccs állásához igazodott, és amikor a németek kiegyenlítettek, akkor már sem a franciák, sem a portugálok nem erőltették meg magukat, az utolsó percek békésen teltek el, ezzel az eredménnyel ugyanis mindkét együttes továbbjutott.

A csoport végeredménye:

1.      Franciaország      3       1       2       0       4–3   5

2.      Németország        3       1       1       1       6–5   4

3.      Portugália   3       1       1       1       7–6   4

4.      Magyarország      3       0       2       1       3–6   2

Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény döntött, az első három helyezett továbbjutott.

PORTUGÁLIA–FRANCIAORSZÁG 2–2 (1–1)Budapest, Puskás Aréna, 54 886 néző. Vezette: Antonio Mateu Lahoz (Spanyolország).PORTUGÁLIA: Rui Patricio – Semedo (79. perc Dalot), Dias, Pepe, Guerreiro – Moutinho (72. perc Neves), Danilo (45. perc Joao Palhinha), Sanches (88. perc S. Oliveira) – B. Silva (72. perc Bruno Fernandes), Jota, C. Ronaldo. Szövetségi kapitány: Fernando Santos.FRANCIAORSZÁG: Lloris – Koundé, Varane, Kimpembe, Hernandez (45. perc Digne; 52. perc Rabiot) – Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann (87. perc Sissoko), Tolisso (66. perc Coman) – Benzema. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps.Gól: Cristiano Ronaldo 2 – 31. és 60. perc, mindkettő 11 m, illetve Karim Benzema 2 – 45. + 2. és 47. perc, az első 11 m.A gólok története:27–31. perc: A portugálok végezhettek el szabadrúgást a jobb oldalról, a beívelt labdára pedig jól érkezett Danilo Pereira, aki elfejelte a labdát a kifutó kapus elől, Hugo Lloris viszont ököllel letaglózta ellenfelét, ezért a játékvezető tizenegyest ítélt. A vitatkozó francia játékosok megnyugtatása, valamint Danilo ápolása után, négy perccel az esetet követően Cristiano Ronaldo értékesítette magabiztosan a büntetőt (1–0).45. + 2. perc: a Kylian Mbappé fellökéséért megítélt tizenegyest – néhány perc videóbírós ellenőrzés után – Karim Benzema értékesítette (1–1).47. perc: Paul Pogba ugratta ki a jobb oldalon remek ütemben Benzemát, aki tanári módon gurított Rui Patricio mellett a jobb sarokba. A találatot videóbírós ellenőrzés után adták meg, az asszisztens ugyanis először beintette a lest (1–2).60. perc: C. Ronaldo próbált beadni a francia kaputól jobbra, szinte az alapvonaltól, a labdába azonban kézzel ütött bele Jules Koundé, így a portugálok ötszörös aranylabdása újfent tizenegyest rúghatott, és ezúttal sem hibázott (2–2).

E-csoport, 3. forduló Svédország csoportelső, sereghajtóként búcsúztak a lengyelek

A már korábban nyolcaddöntőbe jutott svéd válogatott 3–2-re legyőzte a lengyeleket szerdán az E-csoport harmadik fordulójában Szentpétervárott, ezzel csoportelsőként jutott tovább, míg a lengyelek sereghajtóként búcsúztak.

A svédek négy ponttal biztos nyolcaddöntősnek számítottak, így számukra már csak a csoportelsőség volt a tét. Az egy ponttal sereghajtó Lengyelország abban a tudatban lépett pályára a Kresztovszkij Stadionban, hogy – ellentétben a spanyolokkal és a szlovákokkal – kizárólag győzelemmel lehet esélye továbbjutni, viszont siker esetén akár még meg is nyerheti az E-jelű négyest.

Emil Forsberg révén a skandinávok 81 másodperc elteltével villámrajtot vettek, ez volt minden idők második leggyorsabb Eb-gólja (a rekordot az orosz Dmitrij Kiricsenko tartja 2004 óta 65 másodperccel). A tavaly a FIFA által az év legjobbjává választott Robert Lewandowski három másodpercen belül két kapufát fejelt, majd a lengyelek a folytatásban is a Bayern München-sztárt keresték a beadásokkal. A szünet előtt Piotr Zielinski remek lövését hárította a svéd kapus.

A második félidő is Zielinski-bombával indult, majd a szórványos svéd kontrák egyikéből Forsberg ismét betalált. Két perccel később Lewandowski gyönyörű lövéssel szépített, majd jobbára a mezőnyben zajlott a játék. A lengyelek ásza a hajrában kiegyenlített, ám a slusszpoén a svédeké lett a 94. percben, akik ezzel megnyerték a csoportot, míg a lengyelek egy ponttal, utolsóként búcsúztak.

SVÉDORSZÁG–LENGYELORSZÁG 3–2 (1–0)Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 14 700 néző. Vezette: Michael Oliver (Anglia).SVÉDORSZÁG: Olsen – Lustig (68. perc Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (77. perc Claesson, 77.) – Isak (68. perc Ber), Quaison (55. perc Kulusevski). Szövetségi kapitány: Janne Andersson.LENGYELORSZÁG: Szczesny – Bereszynski, Bednarek, Glik – Jozwiak (61. perc Swierczok), Klich (73. perc Kozlowski), Krychowiak (78. perc Placheta), Zielinski, Puchacz (45. perc Frankowski) – Lewandowski, Swiderski. Szövetségi kapitány: Paulo Sousa (Portugália).Gól: Emil Forsberg 2 – 2. és 59., valamint Viktor Claesson – 94. perc, illetve Robert Lewandowski 2 – 61. és 84. perc).A gólok története:2. perc: Emil Forsberg tört be a bal oldalon a 16-oson belülre, majd ballal kilőtte a hosszú alsó sarkot (1–0).59. perc: gyors kontratámadás végén Forsberg a 16-osról a bal alsó sarokba lőtt (2–0).61. perc: Robert Lewandowski indult meg a bal oldalon, majd egy csel után a bal felső sarokba csavart (2–1).84. perc: egy beadást több svéd védő is elnézett, Lewandowski pedig senkitől sem zavartatva, közelől a hálóba lőtt (2–2).94. perc: Viktor Claesson kapott kiváló átadást a 16-oson belül, és a kapus mellett a jobb alsó sarokba passzolt (3–2).

Spanyolország kiütéses győzelem után nyolcaddöntős

Spanyolország nyolcaddöntőbe jutott az Eb-n, miután Sevillában 5–0-ra kiütötte szerdán a búcsúzó Szlovákiát a csoportkör harmadik, utolsó fordulójában.

Intenzívebben kezdtek a spanyolok, helyzeteket is kidolgoztak, de vezetést még büntetőből sem sikerült szerezniük, Álvaro Morata tizenegyesét ugyanis a 12. percben hárította Martin Dúbravka. A spanyolok előző meccsén, a lengyelek ellen Gerard Moreno vétett büntetőt. A mezőnyben továbbra is jól teljesítő, de kapu előtt határozatlan spanyolok segítségére a szlovák kapus sietett, aki előbb öngólt vétett, majd az első félidő hajrájában fölöslegesen mozdult ki a kapujából, ami újabb gólt eredményezett az ellenfélnek.

A szünetben kettőt cseréltek a szlovákok, de a játék képe nem változott, a spanyolok pedig növelték a különbséget. A folytatásban sorra jöttek a spanyol támadások, és ezúttal már a gólokkal sem maradt adós Luis Enrique lendületbe jött, és felszabadult csapata a szétesett Szlovákiával szemben, s végül ötgólos különbségnél állt meg.

A spanyolok csoportmásodikként lépnek tovább – és hétfőn Koppenhágában majd Horvátországgal találkoznak a nyolcaddöntőben –, míg a szlovákok számára véget ért a torna.

A csoport végeredménye: 1. (és továbbjutott) Svédország 7 pont, 2. (és továbbjutott) Spanyolország 5, 3. Szlovákia 3, 4. Lengyelország 1.

SPANYOLORSZÁG–SZLOVÁKIA 5–0 (2–0)Sevilla, La Cartuja Stadion, 11 204 néző. Vezette: Björn Kuipers (Hollandia).SPANYOLORSZÁG: Unai Simón – Azpilicueta (77. perc Oyarzabal), Garcia (71. perc Pau Torres), Laporte, Jordi Alba – Koke, Busquets (71. perc Thiago Alcántara), Pedri – Sarabia, Morata (66. perc F. Torres), Gerard Moreno (77. perc Traoré). Szövetségi kapitány: Luis Enrique.SZLOVÁKIA: Dúbravka – Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan – Haraslin (69. perc Suslov), Kucka, Hromada (45. perc Lobotka), Mak (69. perc Weiss) – Hamsík (90. perc Bénes), Duda (45. perc Duris). Szövetségi kapitány: Stefan Tarkovic.Gól: Martin Dúbravka – 30., öngól, Aymeric Laporte – 45. + 3., Pablo Sarabia – 56., Ferrán Torres – 67. és Juraj Kucka – 71. perc, öngól.A gólok története:30. perc: Pablo Sarabia csípett el egy rossz szlovák átadást, majd középről, 16 méterről lőtt, labdája a felső lécről perdült az égbe. A lehulló labdát Martin Dubravka kapu fölé akarta tessékelni, ehelyett suta mozdulattal a saját kapujába ütötte azt (1–0).45. + 3. perc: spanyol akciónál nem tudtak felszabadítani a szlovákok, Dúbravka rosszul mozdult ki a kapujából, Gerard Moreno középre emelését pedig a jó ütemben emelkedő Aymeric Laporte nagy ívben a bal felső sarokba fejelte (2–0).56. perc: Jordi Alba bal oldali centerezését Sarabia a védők között, a 11-es pont környékéről egyből a bal alsó sarokba lőtte (3–0).67. perc: újabb formás spanyol támadás végén az egy perce pályán lévő cserejátékos, Ferrán Torres pazar mozdulattal, sarokkal volt eredményes Sarabia passzából (4–0).71. perc: egy spanyol szabadrúgás után röviden szabadítottak fel a szlovákok, a kapu elé visszakerült labdát Laporte lefejelte, Pau Torres közeli lövését pedig a gólvonal előtt álló Juraj Kucka már csak a saját kapujába tudta továbbítani (5–0).

Borítókép: A magyar válogatott tagjai a szurkolók előtt a labdarúgó Európa-bajnokság F-csoportjának utolsó fordulójában játszott Németország–Magyarország mérkőzés végén a müncheni Allianz Arénában – FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS