EURO–2020: Bukarest debütált a kontinensviadalon

Sok szempontból különlegesnek bizonyult a vasárnap esti mérkőzés a labdarúgó Európa-bajnokságon: Bukarest rendezőként, Észak-Macedónia résztvevőként debütált a Nemzeti Arénában, Ausztria első Eb-győzelmét aratta, az osztrák Michael Gregoritsch pedig a kontinensviadal történetének 700. gólját lőtte. A késő esti amszterdami találkozón öt találat született, Hollandia kis híján elszalasztotta a győzelmet 2–0-s vezetés után. A hétfői első mérkőzésen a cseh Patrik Schick duplázott és történelmi gólt lőtt Glasgowban: második találatánál több mint 45 méterről emelt David Marshall kapujába a skótok nagy bánatára.

C-csoport, 1. forduló: Észak-Macedónia kikapott története első Eb-mérkőzésén

Észak-Macedónia labdarúgó-válogatottja vasárnap 3–1-re kikapott története első Európa-bajnoki mérkőzésén az osztrák csapattól, amely viszont hetedik találkozóján először győzött a kontinensviadalokon.

A nagy nemzetközi tornán először szereplő északmacedón csapat kezdte aktívabban a mérkőzést, de komoly helyzetet nem tudott kidolgozni. Ellenben az osztrákok az első lehetőségüket gólra váltották. Ezt követően kiegyenlített küzdelem zajlott a pályán, az újonc pedig egy szerencsés góllal egyenlített Pandev révén, aki így Gera Zoltánt megelőzve 37 évesen és 321 naposan minden idők második legidősebb gólszerzője lett az Eb-k történetében. A szünetig újabb találat nem született.

A második félidőre az osztrák csapat magasabb sebességi fokozatba kapcsolt, az első lehetőséget mégis a rivális hagyta ki. Nem sokkal később viszont már Dimitrievski óriási bravúrral tolta ki Gregoritsch bal sarokba tartó fejesét. Bár a folytatásban is Ausztria válogatottja birtokolta többet a labdát, de az ellenfél gyors ellentámadásai legalább olyan veszélyesek voltak. A végig jó iramú találkozót a hajrá kezdetén a csereként beállt és nagyon agilisan futballozó Gregoritsch találata döntötte el, amely az Eb-k történetének 700. gólja volt. A végén még Arnautovic is betalált a kitámadó, egyben elfáradó rivális kapujába.

A Székesfehérvári MOL Fehérvár FC védője, Visar Musliu kezdőként 86 perc játéklehetőséget kapott, az Újpest FC hátvédje, Kire Ristevski viszont a cseresorból nézte végig a meccset.

Borítókép: Gregoritsch (11-es) lőtte a 700. gólt az Európa-bajnokságok történetében – FOTÓ: MTI

AUSZTRIA–ÉSZAK-MACEDÓNIA 3–1 (1–1)Bukarest, Nemzeti Aréna, 13 ezer néző. Vezette: Andreas Ekberg (Svédország).AUSZTRIA: Bachmann – Lainer, Dragovic (45. perc Lienhart), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (58. perc Gregoritsch), Laimer (93. perc Baumgartlinger), Schlager (94. perc Ilsanker), Alaba – Sabitzer – Kalajdzic (58. perc Arnautovic). Szövetségi kapitány: Franco Foda (Németország).ÉSZAK-MACEDÓNIA: Dimitrievszki – Nikolov (63. perc Bejtulai), S. Risztovszki, Velkovszki, Musliu (87. perc M. Risztovszki), Alioszki – Bardhi (82. perc Trickovski), Ademi, Elmasz – Pandev, Trajkovszki (63. perc Kosztadinov). Szövetségi kapitány: Igor Angelovszki.Gól: Stefan Lainer – 18., Michael Gregoritsch – 78. és Marko Arnautovic – 90. perc, illetve Goran Pandev – 28. perc.A gólok története:18. perc: Marcel Sabitzer a bal oldalról ívelt át az ellenfél tizenhatosának jobb oldalára, ahol Stefan Lainer a levegőben úszva belsővel a hosszú sarokba helyezett (1–0).28. perc: Martin Hinteregger Sabitzerbe rúgta a labdát, amely az osztrák kapu felé pattant, a kivetődő kapust többek között saját védője, David Alaba zavarta, így Goran Pandevnek csak annyi dolga volt, hogy az üres kapuba passzoljon (1–1).78. perc: Alaba bal oldali beadását követően Michael Gregoritsch a kivetődő kapust megelőzve az üresen maradt kapuba lőtt öt méterről (2–1).90. perc: Egzon Bejtulai felszabadítása Konrad Laimerről pattant Marko Arnautovic elé, aki a kapus mellett elhúzva keresztbe vezette a labdát a tizenhatos vonalán, majd a kapu közepébe lőtt (3–1).

A hollandok ötgólos meccsen verték az ukránokat

A holland labdarúgó-válogatott 3–2-re legyőzte a vendég ukrán csapatot Amszterdamban.

A hazaiak kapujában a 38 éves és 264 napos Maarten Stekelenburg állt, aki Edwin van der Sar csúcsát megdöntve a valaha volt legidősebb holland labdarúgóvá avanzsált a világbajnoki és Európa-bajnoki meccseket figyelembe véve.

A házigazdák rögtön a kezdés után nekiestek ellenfelüknek, a meccs negyedénél már nyolc kapura lövésnél tartottak, gólt azonban nem tudtak szerezni, mert Heorhij Buscsan kapus vagy a védők minden alkalommal mentettek.

A második félidő elején sem változott a játék képe, de ekkor már góllá érett a hollandok fölénye. Az 52. percben a csapatkapitány Georginio Wijnaldum megszerezte a vezetést, majd hét perc múlva Wout Weghorst volt eredményes. Kétgólos előnyük tudatában némileg visszavettek a tempóból a hazaiak, ezt pedig négy perc alatt megbüntették az ukránok: előbb Andrij Jarmolenko bombagóljával szépítettek, majd Roman Jaremcsuk fejesével egyenlítettek. A holland válogatott gyorsan reagált a hirtelen és némileg váratlanul kapott két gólra: a hajrában Denzel Dumfries fejesével – élete első válogatottbeli góljával – ismét vezetést szerzett.

A szinte végig jó iramú, élvezetes meccsen mindkét csapat sportszerűen futballozott, ezért a német Felix Brych játékvezetőnek csak egyszer kellett felmutatnia a sárga lapot.

A Ferencváros ukrán támadója, Olekszandr Zubkov kezdő volt, de sérülés miatt 13 perc után le kellett cserélni.

HOLLANDIA–UKRAJNA 3–2 (0–0)Amszterdam, Johan Cruijff Arena, 15 837 ezer néző. Vezette: Felix Brych (Németország).HOLLANDIA: Stekelenburg – Van Aanholt (64. perc Wijndal), Blind (64. perc Aké), De Vrij, Dumfries, Timber (88. perc Veltman) – De Roon, F. de Jong, Wijnaldum – Depay (91. perc Malen), Weghorst (88. perc L. de Jong). Szövetségi kapitány: Frank de Boer.UKRAJNA: Buscsan – Mikolenko, Karavajev, Matvijenko, Zabarnij – Zincsenko, Szidorcsuk, Malinovszkij – Zubkov (13. perc Marlos; 65. perc Saparenko), Jarmolenko, Jaremcsuk. Szövetségi kapitány: Andrij Sevcsenko.Gól: Georginio Wijnaldum – 52., Wout Weghorst – 59. és Denzel Dumfries – 85. perc, illetve Andrij Jarmolenko – 75. és Roman Jaremcsuk – 79. perc).A gólok története:52. perc: Denzel Dumfries jobb oldali beadása után Heorhij Buscsan középre ütötte a labdát, az érkező Georginio Wijnaldum pedig 15 méterről, kapásból a hálóba lőtt (1–0).59. perc: Dumfries ezúttal ziccerbe cselezte magát, és bár Mikola Matvijenko menteni tudott, a labda Wout Weghorst elé pattant, aki hét méterről nem hibázott (2–0).75. perc: Andrij Jarmolenko passzolt Roman Jaremcsukhoz, majd a visszakapott labdát húsz méterről védhetetlenül a jobb felső sarokba tekerte (2–1).79. perc: Ruszlan Malinovszkij szabadrúgását követően Jaremcsuk hat méterről, középről a bal sarokba fejelte a labdát (2–2).85. perc: Nathan Aké bal oldali beadását Dumfries 11 méterről a bal sarok felé fejelte, és bár a vetődő Buscsan bele tudott ütni a labdába, a góltól nem tudta megmenteni a csapatát (3–2).

Schick történelmi gólja a D-csoport 1. fordulójában

A cseh válogatott Patrik Schick duplájával 2–0-ra legyőzte Glasgow-ban a skót csapatot a hétfői összecsapáson.

A találkozó elején ugyan a skótok futballoztak lendületesebben, de a csehek fokozatosan jöttek bele a meccsbe, és a félidő közepére teljesen kiegyenlített lett a játék. A vendégek a hajrában Schick fejesgóljával kerültek előnybe.

A fordulást követően a skótok kis híján egyenlítettek, de Hendry előbb a kapufát találta el, majd Vaclik védett óriásit. Nem sokkal ezután jött az Eb egyik legszebb megmozdulása, Schick a félpálya közeléből növelte a csehek előnyét. Az ilyen jellegű statisztikákat 1980 óta mérik, és a Bayer Leverkusen támadójának 45,44 méteres találata a legtávolabbi az Eb-ken. A régi rekordot a német Torsten Frings tartotta 35,3 méterrel, aki 2004. június 15-én a Hollandia elleni portói csoportmeccsen talált be.

A folytatásban a skótok mindent megtettek, de a csehek közül mindig volt egy védő vagy a kapus, aki a kulcsfontosságú pillanatokban menteni tudott, így az eredmény nem változott.

CSEHORSZÁG–SKÓCIA 2–0 (1–0)Glasgow, Hampden Park, 9847 néző. Vezette: Daniel Siebert (Németország).CSEHORSZÁG: Vaclik – Celustka, Coufal, Kalas, Boril – Darida (87. perc Sevcik), Masopust (72. perc Vydra), Soucek, Jankto (72. perc Hlozek), Kral (67. perc Holes) – Schick (87. perc Krmecnik). Szövetségi kapitány: Jaroslav Silhavy.SKÓCIA: Marshall – O’Donnell (79. perc Forrest), Robertson, Cooper, Hanley, Hendry (67. perc McGregor) – McTominay, McGinn, Armstrong (67. perc Fraser) – Dykes (79. perc Nisbet), Christie (45. perc Adams). Szövetségi kapitány: Steve Clarke.Gól: Patrik Schick 2 (42. és 52. perc).A gólok története:42. perc: Vladimir Darida ugratta ki a jobb oldalon felfutó Vladimir Coufalt, aki tökéletesen ívelt középre, Patrik Schick pedig kiemelkedve a tömegből, hét méterről a jobb alsó sarokba bólintott (1–0).52. perc: Schick kapott egy átadást a felezővonalnál, de ahelyett, hogy megindult volna, egy fantasztikus lövéssel, a félpálya közeléből, 45,44 méterről átemelte a hazaiak kapusát, megszerezve ezzel az Eb-k történetének egyik legszebb gólját (2–0).